DR. BOGÁR LÁSZLÓ, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Való igaz, az energiarendszer privatizációjával kapcsolatos döntések az elmúlt évtized legvitatottabb kérdései közé tartoznak. És azt gondolom, hogy mivel az MVM esetleges privatizációja könnyen lehet az előttünk álló évtized egyik legjelentősebb vagy talán legjelentősebb privatizációs döntése, így aztán én azt gondolom, hogy lélektanilag teljesen érthetők az ön aggodalmai is. Jóllehet, azt hiszem, mindenféle feltétele megvan annak - és ezt igyekszem a rendelkezésemre álló rövid időben azért bizonyítani is -, hogy a jelenlegi kormány részben megpróbálja - sajnos csak részben képes erre a történelmi adottságok miatt - minimalizálni azokat a veszteségeket, amelyek a '94 és '98 között kötött hátrányos és rossz szerződések következményeképpen hárulnak az országra, és okulva ennek negatív tapasztalataiból, arra törekedjen, hogy az előttünk álló privatizációs döntésekbe semmiféleképpen ne kerülhessenek ilyen előnytelen feltételek.

 

 

(9.20)

 

Ahogyan ön is említette, a döntések nagy része 1994 és '98 között született. Érdekes megjegyezni, hogy miközben az akkori kormány ma is és különösen akkor büszkén hirdette, hogy nemzetgazdasági szempontból a lehető legjobb stratégiát követte - és különösen büszke volt arra, hogy az energia privatizációjáért kapott ellenértéket teljes mértékben a legrosszabb külső devizaadósságok visszafizetésére fordította, úgymond, ezzel jelentős mennyiségű kamatot kiváltva -, azt gondolom, a hosszú távú elemzések egyértelműen be fogják bizonyítani azt, hogy ezzel viszont sikerült magunkat egy még rosszabb kamatozású "adósságba" belemanőverezni. Tudniillik azok az előnytelen feltételek, amelyekkel ezeket a privatizációs szerződéseket kötötték, nagy valószínűséggel úgy fognak működni, mintha egy hosszú távú, csak még rosszabb feltételekkel törlesztendő adósságot törlesztenénk. (Bauer Tamás közbeszólása.) Ennyit tehát arról, hogy milyen kiválóak voltak hosszú távú nemzetgazdasági szempontból azok a döntések. Sajnos ezek közé a döntések közé tartozik az a közelmúltban napvilágot látott döntés is, amely az RWE-vel kötött és a Számvevőszék vizsgálata alapján egyértelműen jogellenesnek minősített titkos szerződés.

Azt kell mondanom azonban, hogy az az értelmezés, amit a képviselő úr az iméntiekben vázolt, nem állja meg a helyét. A rendelkezésemre álló időben természetesen nincs lehetőség ennek a meglehetősen zavaros és bonyolult ügynek minden részletet kifejteni, de valójában azt gondolom, hogy amit a jelenlegi kormány és az ÁPV Rt. tett ebben az ügyben, az összességében kármentésnek minősíthető.

Természetesnek tekinthető az, hogy a jogállam talaján álló kormányoknak el kell fogadniuk az elődeik legitim döntéseit, még akkor is, ha azok tartalmával - és jelen esetben erről van szó - nem értenek egyet. Az áramszolgáltatók esetében is ezt a helyzetet örököltük, és az ÁPV Rt. tulajdonában csak egy szavazatelsőbbségi részvény maradt, az ehhez kötődő jogokat módosító privatizációs törvény értelmében a gazdasági miniszter gyakorolja ezt.

Azt kell tehát mondanom, hogy nem volt alternatívája ennek az ön által kritizált döntésnek, amelyet a kormány hozott a 26 millió dolláros különbevétel visszatérítésére.

Ami pedig a jövőt illeti: ahogy azt említettem is, természetesen ilyen előzmények után indokoltnak tartom, hogy ön aggódik a további privatizációs döntésekkel kapcsolatban, megnyugtathatom azonban a képviselő urat, hogy mind a kormány, mind személyesen Matolcsy miniszter úr - hiszen a Gazdasági Minisztérium készíti elő stratégiailag ezeket a kérdéseket - a lehető legnagyobb körültekintéssel fog eljárni, és az előzőekben megfogalmazott stratégiai célok, amelyek a nemzetgazdaság hosszú távú érdekeit szolgálják, maradéktalanul megvalósulnak majd. De ezt ön is figyelemmel kísérheti, hiszen - mivel a villamosenergia-törvény módosítására mindenféleképpen szükség van - a döntés a Ház plénuma elé kerül, ezért természetesen ön is és az összes képviselő a parlamentben folyamatosan követheti majd ezt, és annak keretében lesz még lehetőségünk erről a kérdésről szót váltani.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage