NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Köszönöm a szavait. Egy konkrét felvetésre kívánok válaszolni, nevezetesen a választójoggal összefüggő kérdésre.

Hadd pontosítsak, a felszólalásnak minden bizonnyal a külföldön élő magyar állampolgárok választójogával kapcsolatban van relevanciája. A külföldön élő magyar állampolgároknak két személyi köre van. Az egyik a Magyarországi választói névjegyzéken szereplő, itthoni illetőségű, de a választás idején külföldön tartózkodó állampolgárok csoportja. A másik csoport pedig a magyar állampolgárságot nyert vagy visszanyert, főként Nyugaton élő - de valóban a Kárpát-medencében is előfordul ilyen -, választói névjegyzékben nem szereplő állampolgároknak a csoportja. Való igaz, hogy a nemzetközi gyakorlatban mindkét személyi körnek a választójog gyakorlása általában lehetővé van téve, ezt a magyar joggyakorlat nem biztosítja. A kormány szándéka szerint mind a két általam említett személyi körre ki kívánja terjeszteni a választójogot, illetőleg a választás gyakorlati lehetőségét biztosítani kívánja.

 

(9.40)

 

Nehezen magyarázható, hogy például a külföldön szolgáló diplomatákat, külföldön munkát vállaló magánszemélyeket miért kellene hogy érje az a megkülönböztetés, hogy ne szavazhassanak, vagy hogy haza kelljen utazniuk a választás napján, ha szavazásuk másképp is megoldható. Szándékunk szerint egy ilyen megoldást - mondhatjuk: polgárbarát - megoldást szeretnénk találni. Ugyanúgy megoldandónak és megoldhatónak tartjuk azt is, hogy a Magyarországon nem letelepedett, külföldön élő magyar állampolgárok szavazati jogát is rendezzük. Legutóbb a kormány ezt valóban a Magyar Állandó Értekezlet '99. november 11-12-ei ülésén fejezte ki.

Hadd jegyezzem meg, hogy sajnálatos módon valóban a két ellenzéki párt merev ellenkezésén szenvedett hajótörést ez a kezdeményezés. Az érveik, amelyek úgy hangzottak, hogy aki nem fizet adót, ne szavazzon, mindenekelőtt alkotmányjogilag aggályosak a számunkra. Úgy ítéljük meg, hogy az állampolgári jogokkal való élést semminek nem lehet alárendelni. Másrészt pedig meggyőződésünk szerint egyfajta félelem is motiválhatja az ellenzék álláspontját, hogy túl nagy számú, esetleg nem ellenzéki szavazóról lenne szó. Ezt is alaptalannak látjuk. A nemzetközi gyakorlat azt bizonyítja, hogy itt néhány - három-négy-öt - ezer, maximum ötezer szavazóról lenne szó, és a politikai orientációjuk ilyen létszám esetén, azt hiszem, már ez másodlagos.

A választójogi törvény módosításával foglalkozó parlamenti bizottság mandátumát ma fogjuk egy újabb évre meghosszabbítani, és bízom abban, hogy ennek a bizottságnak a munkája során ismételten napirendre kerülhet ez a téma. Hangsúlyosan kérem, hogy a tisztelt ellenzéki képviselők fontolják meg a kormányzat érveit, és próbálják meg a kezdeményezésünket támogatni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage