DR. NEMCSÓK JÁNOS (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Szegeden, a Tisza-partján élő képviselőként és évtizedek óta a környezetszennyeződés, szorosabban a tiszai halak vonatkozásában a nehézfém-szennyeződés hatását kutató egyetemi tanárként, önökhöz hasonlóan döbbenten figyeltem az elmúlt hetek fejleményeit.

Ennek tanulságairól és a tennivalókról szeretnék néhány szót ejteni, talán tanácsot is adni. Nem kívánok szót ejteni a felelősség megállapításáról, mert ennek most nincs itt az ideje. Most vészhelyzet van; a kárelhárításról és a tennivalók megbeszéléséről kell beszélnünk, és koncentrálni kell erőinket.

Bevezetőmben szeretnék elmondani két tévedést, melyek a mi pozíciónkat sújthatják. Nem csak a Tiszán, és nem csak ciánszennyeződés történt! Szennyezett lett a Szamos, szennyezett lett a Duna, most már a Fekete-tenger is, a cián mellett pedig kadmium-, réz-, cink- és ólomszennyezés lehetőségéről is beszélnek. Mindezek alapján mit kell tenni a legrövidebb idő alatt? Néhány javaslatot állítottunk össze.

Nagyon fontos a pontos adatszolgáltatás. Ez nagyon fontos - és döbbenten látjuk, hogy semmiféle adatszolgáltatás nincs a nehézfém- és a ciánszennyeződésre vonatkozólag a Tisza hosszanti keresztmetszeti szakaszán és a táplálkozási lánc különböző szintjén lévő élőlényekkel kapcsolatosan - gyakorlati, rehabilitációs, külügyi vonalon is a következők miatt.

 

(9.50)

 

Ilyen alapon becsülhető meg fajonként és szakaszonként az egyes regenerációidő, mert a tiszai élővilágban sarlatánság az, ha valaki öt-tíz-húsz évre egy számban akarja megállapítani a rehabilitációs időt - ez fajtól és szakasztól függ. Ha ezeket a rehabilitációs időket megbecsültük, akkor sokkal konkrétabban tudjuk képviselni az érdekeinket nemzetközi szinten, jobban perelhetünk, a gazdaság szükséges erőforrásait célirányosan tudjuk átcsoportosítani.

Csak megemlékezek arról, hogy a mérések hiányában máris elszemtelenednek egyes külföldi országok szakértői, kétségbe vonják azokat a károkat, amelyek tényleg a Tisza-medencét érték. A mérésekhez haladéktalanul szükséges nemzetközi szakértő bevonása, hogy hitelesítse az adatainkat. Nagyon fontos, hogy az öntözővíz-kivételi rendszereknél is pontosak legyenek ezek a mérések, hogy elkerüljük azokat a sanda szándékú célzásokat - amelyek nagy nyugat-európai újságokban jelennek meg -, amelyek a magyar mezőgazdasági termékek piacra jutását akadályoznák.

Fontos dolognak tartjuk azt, hogy a Balaton és a Duna mellett akadémiai szervezésű intézethálózat, koordináló szervezet van; ez a Tiszán is legyen. Nem valami új, gigantikus intézmény felépítésére gondolunk, hanem a jelenlegi kormánybiztos irányítása alapján egy ilyen szervezet kialakulhatna, hogy a teendők ne legyenek párhuzamosak, hanem célirányosak. A térség kárpótlási tervének kidolgozása során a szennyvíztisztításra költött cél- és címzett támogatásnál előnyt kell hogy élvezzenek a Szamos és a Tisza menti települések, hiszen a Tisza rehabilitációs idejét ilyen célirányos, preferált beruházásokkal sokkal hamarabb érhetjük el.

A másik: kárpótlásként az önkormányzatok és a horgászegyesületek halászati jogát a jelenlegi vízterületekre ne pályáztassák, hanem hosszabbítsák meg. Ha ez nem így történne, jelentős bevételtől esnének el az önkormányzati szervezetek.

Nagyon fontos adat, hogy a nehézfémszennyezésre vonatkozólag pontosan a mezőgazdaság szempontjából pontos és szakszerű adatszolgáltatás történjen.

Sokszor elhangzik az, hogy az ellenzéknek nincs alternatív javaslata, kötekedik. Azt gondolom, hogy ezeknek a gondolatoknak a jegyében mi, az MSZP-frakció szakértői és azok, akik tenni akarnak, szívesen állunk az önök rendelkezésére, hogyha ezt hagyják. Hogy konstruktívabb legyek, szeretném elmondani, hogy ennek a feladatnak a megoldását a kormányzó pártok leginkább úgy segíthetik elő, ha a kinevezett kormánybiztosnak a legmagasabb szintű politikai és gazdasági támogatást megadják a kormányzópártok.

Ebben az ügyben szakmailag fel fogunk sorakozni a kormánybiztos mögé, mert most mindnyájunk felelőssége az, hogy a tennivalókra koncentráljunk, és a lehető legrövidebb időn belül a Tiszát olyannak lássuk, mint amilyen volt.

Becsülni is merészelek: mindenfajta nagyotmondóval szemben sok szakember kollégámmal együtt azt mondjuk, hogy szakszerű intézkedés eredményeként a nyár végére bizonyos regenerálódási jelek lesznek, két-három év múlva pedig egészen szemmel látható jelei lesznek a regenerálódásnak. Önpusztító dolog lenne ennél nagyobbakat mondani felelőtlenül, mérések nélkül, mert átokként a saját fejünkre hullana vissza. Ezért mérni kell, informálni kell, sokkal jobban, tisztelt kormánytagok, mint eddig, mindannyiunk hasznára!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage