DR. LOTZ KÁROLY, az európai integrációs ügyek bizottsága kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Az integrációs bizottságban, ahogy Szabó István képviselőtársam is európai uniós szemmel nézte, természetesen a kisebbségi vélemény is elsősorban ebből a szempontból született.

A bizottság kisebbsége - ebben az esetben az elnök úr, Szájer József is -bizonyos aggodalmát fejezte ki a törvényjavaslat fogalmi rendszerével kapcsolatban. Ismét találkozunk ugyanis egy önálló fogalmi rendszerrel ebben a törvényjavaslatban, amely eltér részben a távközlési törvény, ezáltal a Ptk., illetve a gazdasági társaságokról szóló törvény és részben a médiatörvény fogalomrendszerétől. Azaz ugyanarra a fogalomra, mint például a befolyásoló részesedésre - ezt mindnyájan tudjuk, ekörül jelentős viharok is zajlottak az elmúlt napokban -, törvényenként változó definíció van. Megítélésem szerint, a kisebbség megítélése szerint a jogbizonytalanság kialakításának tipikus esetével állunk szemben, ki tudja, milyen okból. Tarthatatlannak tűnik azonban, hogy ahány törvény, mind más és más fogalomrendszert alkalmaz ugyanarra a kategóriára.

A második észrevétel: az európai uniós előírások, illetve ajánlások kapcsán. A kisebbség megítélése szerint ez a törvényjavaslat inkább távolodik, mint közeledik az Európai Unió által 1999-ben határozottan javasolt előírásokhoz, illetve határozottan javasolt törvénykezési megoldásokhoz. Gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha a harmonizáció korszakában élünk, és óhatatlanul szükséges, hogy az Európai Unióval harmonizáljunk, akkor az úgynevezett egységes hírközlési törvény fogalmáról kell beszélni - fogalmáról és gyakorlatáról. Tehát megítélésem szerint ma nem lehet olyan törvényjavaslatot beterjeszteni, amely az egységes hírközlési törvény fogalomrendszerével ellentétes; ez a törvényjavaslat pedig ellentétes.

Az Európai Unió ajánlása, az úgynevezett COM-539-es, amely '99 közepén, tehát gyakorlatilag néhány hónappal ezelőtt született, világosan fogalmaz: "az új szabályozás fedjen le valamennyi hírközlési infrastruktúrát és ahhoz kapcsolódó szolgáltatást". Hozzáteszem, hogy a tartalomszolgáltatástól elkülönülten itt van egy súlyos probléma. Ismét a törvényjavaslatban nem teszi megkülönböztethetővé, illetve nem különíti el, pedig ez az alapvető kérdése az európai uniós ajánlásnak. A következőt mondja ez a törvényjavaslat: "A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a szabályozás vonatkozzék mind a fix, mobil távközlő-hálózatokra, mind a szatellit- és kábeltévé-hálózatokra, valamint egyéb hálózatokra. A jövőt illetően elfogadhatatlan, hogy különböző szabályok legyenek érvényesek a különféle hírközlési infrastruktúrákra és a kapcsolódó szolgáltatásokra. A konvergencia éppen azt jelenti, hogy ugyanazon szolgáltatások bármilyen átviteli hálózaton szállíthatók. A különböző hírközlési infrastruktúrákra és a kapcsolódó szolgáltatásokra külön szabályozás kialakítása inkonzisztens, és potenciálisan a verseny torzulásához vezet." Eddig az ajánlás szövege, amely - még egyszer mondom - meghatározza a következő időszakra a mi harmonizációnkat is.

Az a helyzet sajnos, hogy jelenleg ebben a törvényjavaslatban, amelynek már az EU-szabályozással összhangban kellene lennie, ezt a bizonyos torzulást lehet érzékelni. Miért, mi a példája ennek? A törvényjavaslat legfontosabb problémája, hogy nem foglalkozik a kábeles szolgáltatáson túli, azokkal a legszorosabban összefüggő ügyekkel. Tipikus eset az AM-mikro ügye - amellyel valamennyi bizottság, különösen a gazdasági bizottság albizottsága órákon keresztül foglalkozott -; a távközlési szolgáltatások döntően az integráció korában; a vételkörzetnek a törvényjavaslatban szereplő definíciója tarthatatlan, ez komoly korlátot jelent a fejlődés szempontjából. Tehát a kisebbség megítélése szerint ez a törvényjavaslat egy lényegében szükségtelen és feltétlenül csak átmenetinek tekinthető törvényjavaslat, éppen ezért javasoltuk ennek a visszavonását, illetve az egységes hírközlési törvény irányába való nagyon sürgős elmozdulást. Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiból.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage