KOVÁCS KÁLMÁN, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! A gazdasági bizottságban valóban több ülésen tárgyaltuk ennek a törvénynek az általános vitára való alkalmasságát. Az első ülés alapján egyértelműen látszott, hogy többen - pártállástól függetlenül - a törvényjavaslat súlyos fogyatékosságaira mutatnak rá, illetve a részt vevő szakmai delegáltak, érintett szakmai szövetségek aggályai megalapozottnak tűntek.

Az albizottság ülésén az egyes területeknek részletesen volt módjuk kifejteni a saját álláspontjukat. Azt követően alakult ki a bizottságban az a helyzet, hogy egyesek úgy ítélték meg - ez a többség véleménye -, hogy jelentős kormányzati módosító javaslatokkal, indítványokkal a törvény javítható és elfogadásra javasolható; míg a kisebbségi vélemény, amelyet én képviselek, azon az állásponton volt, hogy a szabályozás alapvetően rossz úton indult el, amikor annak ellenére, hogy a médiatörvényben erre törvényi kötelezettség van - tehát mondom, ennek ellenére -, most, 2000 januárjában-februárjában ezen a módon kívánja szabályozni a műsorelosztást.

Már a műsorelosztás mint önálló fogalom zavart tükröz, hiszen a hálózat és a tartalom egyszerre jelenik meg, de csak részben jelenik meg a hálózat, hiszen csak a kábelhálózatra, illetve bizonyos műsorelosztásra vonatkozik a törvényjavaslat, és csak részben jelenik meg a tartalom, mert nem jelenik meg sem az internet, sem az elektronikus kereskedelem, semmi más, hanem tulajdonképpen csak bizonyos médiatartalom. Ez pedig, ahogy már elhangzott, szembe megy - és a bizottság albizottsági ülésén is elhangzott - azzal az uniós elképzeléssel, amely egyfelől a technológiai és tartalmi szabályozás szétválasztására alapul, másfelől pedig a technológiai szabályozásban elismeri a konvergenciát - a különböző módon történő adatátvitel, információközlés, médiatovábbítás -, és ugyanígy a tartalmi területen is elismeri a konvergenciát a különböző tartalmú szolgáltatások között.

Ily módon tehát ahelyett, hogy két törvényt látnánk, egy egységes hírközlési törvényt - amelyik azt a bizonyos kritériumot teljesítené, hogy ugyanazon szolgáltatások bármely eszközön történő továbbítása azonos szabályozás szerint történjen -, valamint egy, a tartalomra vonatkozó szabályozást, tehát hogy két ilyen törvény jelenne meg, ehelyett megjelenik egy ilyen köztes törvény, amely véleményünk szerint nem egyezik még azokkal az elképzelésekkel sem, amelyeket a kormány maga fogalmazott meg tavaly decemberben az egységes hírközlési törvény irányelveiben.

Úgy látjuk, az a három kérdés, amely konkrétan felvetődött, de amelynek az alapja ez a fajta szabályozási probléma, nem oldható meg, bár figyelemmel fogjuk kísérni, és reméljük, hogy a kormány javítja ezt a törvényjavaslatot, de úgy érezzük, hogy nem oldható fel ez a probléma. Az egységes hírközlési és médiatörvény hiánya, a nem kábelen történő műsorelosztás hiánya, a vételi körzet, a kódolatlan AM-mikro kérdése, a fogyasztóvédelem, az árszabályozás, a programcsomagok, a fogyasztói szabadság kérdése mind megoldatlan.

Szeretném jelezni, hogy a Versenyhivatal is több éve vizsgálódik e területen, és ahogy a bizottsági és az albizottsági ülésen is elhangzott, maga a Versenyhivatal arra a megállapításra jut, hogy e területen jelenleg - most a konkrét, a törvény által érintett kábeltelevíziós szolgáltatási területről van szó - erőfölényben lévő szolgáltatók vannak, amelyekkel kapcsolatban azonban a Versenyhivatal által lefolytatott valamennyi vizsgálat felmenti a szolgáltatókat a tisztességtelen magatartás alól, éppen a jogi szabályozatlanság, a jogi megoldatlanság miatt. Hiszen ez gyorsan változó terület, és erre vonatkozóan a jogszabályok nehezen vagy egyáltalán nem alkalmazhatóak.

Mi, a kisebbségi véleményt képviselők úgy ítéljük meg, hogy ez a törvényjavaslat nem segíti elő az információs társadalom és az információ terjedését, és a másik oldalról nem védi a fogyasztókat, nem segíti elő a fogyasztók nagyobb szabadságát az olcsóbb információhoz és tartalomhoz jutásban. Ezért nem támogatjuk.

Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage