DR. SUCHMAN TAMÁS (MSZP): Köszönöm. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A sürgősségi betegellátást mint az egészségügyi reform egyik elemét, azt gondolom, mindenki üdvözli ebben az országban, és várja, hogy az eredmények be is következzenek. Azt azonban nagyon nehezen lehet elfogadni, hogy a meghirdetett jelszavakkal ellentétes intézkedések történjenek, olyanok, amelyek az állampolgárok széles körét hátrányosan érintik, biztonsági érzetüket meghatározóan csökkentik. Ilyen jelenségekről tudok beszámolni a miniszter úrnak, illetve a tisztelt Háznak.

Február 15-e óta Somogy megyében, Marcali, Nagyatád és Kaposvár mentőállomásain az éjszakai ügyeleti kocsikat eggyel csökkentették. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy ha Marcaliból a kocsinak Kaposvárra vagy Pécsre kell mennie, akkor két-három órán keresztül nincs ügyeleti kocsi. Azt gondolom, hogy a 35 település, amelyet ez érint, aggódva várja, hogy intézkedés történjék. A statisztikai mutatókat ismerem. A statisztikai mutatók és az emberi életet mentő sürgősségi ellátás között nincs átjárható út, vagy legalábbis nagyon keskeny mezsgye vezet, és sem a megye, sem szűkebben a város és környezete nem kíván e keskeny mezsgyén menni.

Ön néhány napja ismét szólt a sürgősségi ellátás szervezeti rendjének átalakításáról. Örömmel hallottam, hogy új mentőállomásokat kívánnak létesíteni - ezt dicséretesnek tartom. Ugyanakkor érvényben van más törvények kapcsán, hogy 3 százalékkal csökkentik a Somogy megyei mentőállomások létszámát. Ez annyit jelent, hogy három településen ismét három mentővel lesz kevesebb. Tudom - és ez nem indiszkréció -, hogy csurgói és barcsi látogatásán ugyan kijelentette, hogy erre nem kerül sor, de a törvény hatályban van, és ez a csökkentés változatlanul fenyeget.

Várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage