DR. SZABADI BÉLA földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Nagy érdeklődéssel hallgattam okfejtését. Röviden azt tudnám válaszolni, hogy én is tudnék orvost és orvosságot ajánlani, de ehelyett egy konstruktívabb választ is fogok adni. (Mozgás és zaj.)

1995-ben és 1997-ben számtalan agrárdemonstrációra került sor. Nyilvánvaló, hogy a '97-es, sőt még a '98-ra is kiterjedő agrárdemonstrációk megviselhették képviselő úr idegeit. (Nagy zaj.) Ezért aztán nem is csoda, hogy amikor a hivatal átadására-átvételére érkeztem önhöz, legelőször praktikus megoldásként a hátsó kijáratot mutatta meg, amit többször sikerült igen alkalmasan felhasználnia.

Szeretném önnek elmondani, hogy a fenyegetőzés nem a Független Kisgazdapárt vagy a koalíció pártjainak eszköztárába tartozik; nem akarom elmondani, hogy kiébe. (Nagy zaj és felzúdulás az MSZP soraiban. - Egy hang a bal oldalról: Ti aztán tudjátok!) Pártunk a koalíciós kormány részeként folyamatosan teljesíti azokat a programokat, amelyeket elhatározott. Ha összehasonlítjuk az önök kormányának időarányos teljesítményével, nincs szégyenkeznivalónk, hiszen nyolchónapos semmittevés után a Bokros-csomag romboló tevékenységét tudták ennyi idő alatt felmutatni. (Mozgás és nagy zaj.)

A mai kormány és a Független Kisgazdapárt is nemzeti ügynek tekinti az agrárgazdaság kérdéseit, ezért a kormány már megalakulásakor nemzeti egyetértést hirdetett meg. Ennek a nemzeti egyetértésnek a kifejezője az az agrármegállapodás, amiről ön most lesújtóan nyilatkozik. Ezt az agrármegállapodást egyébként szeptember 15-én írták alá, amikor a költségvetés összeállítása még folyamatban volt. Ön nyilván tudja, hogy a költségvetést az év utolsó napjaiban fogadta el az Országgyűlés. Ha ön áttanulmányozta ezt a megállapodást, akkor láthatta, hogy vannak kötelezettségek és vannak javaslatok. Tehát azoknak, amik ide le vannak írva, egy része csak javaslatnak tekinthető, hiszen mi a kormány helyett kötelezettségeket nyilvánvalóan nem vállalhatunk.

 

 

(15.10)

 

 

Ennek az agrármegállapodásnak számunkra legfontosabb pontja az, hogy a tárgyaló felek kijelentik, hogy továbbra is tárgyalásos alapon rendezik a vitás kérdéseket, és ennek érdekében az agráregyeztető tanácskozásokat rendszeresen megtartják. Mit jelent ez? Azt jelenti, hogy nem demonstrálnak, hanem tárgyalnak, megegyezésre törekednek. Ezért ezzel a megállapodással nem áll szemben az agrártámogatási rendelet 411. §-a, amely kimondja, hogy aki a támogatás vagy annak akár részbeni felhasználásával beszerzett eszközt a rendeletben meghatározott céloktól részben vagy egészben eltérően használja fel, attól a támogatás megvonandó. (Derültség az MSZP soraiban.) A támogatás visszafizetése érdekében a szükséges lépéseket haladéktalanul meg kell tenni. (Folyamatos zaj.)

A képviselő úr azt mondja - és nem tudom, hogy a MOSZ-nak mi a véleménye -, hogy tavaly ön a gazdáknak olyan ígéreteket tett, amelyekről már akkor tudni lehetett, hogy nem tudja meg nem akarja teljesíteni. Összeállíttattam, hogy mi teljesült ebből. Majdnem minden teljesült. (Moraj az MSZP és az SZDSZ soriból. Közbeszólás ugyanonnan: Negyvenből harminckilenc és fél!) Idő hiányában nem tudom ezt mind felsorolni. A képviselő úr megnyugtatására a parlamentben ezt önnek készséggel átnyújtom, hogy át tudja tanulmányozni és képben legyen, úgy is mint képviselő, volt politikai államtitkár és a mezőgazdasági bizottság tagja.

Kérem válaszom elfogadását. ((Taps a Fidesz és az FKGP padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage