DR. BOGNÁR LÁSZLÓ (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Az 1998. évi költségvetésről szóló '97. évi CXLVI. törvény 9. §-ának (2) bekezdése kimondja, hogy az Állami Privatizációs Részvénytársaság, más nevesített civil szervezetekkel együtt, a Társadalmi Uniónak is székház elhelyezésére szolgáló ingatlant juttat - ennyi a törvény.

 

 

(15.30)

 

 

A számos civil szervezetet tömörítő Társadalmi Unió hosszú ideje igyekszik jogos tulajdona birtokába jutni, ám az ÁPV Rt. packázása miatt mindeddig csak homályos ígéreteket kapott. Nézzünk egy kicsit a történetekből!

1999. március 18-án Heffenträ ger József, az ÁPV Rt. ügyvezető igazgatója, az ingatlanjuttatás - mint a jogszabály - maradéktalan teljesítéséről szól levelében, és mielőbbre ígéri. '99. május 19-én Császár Sándor ügyvezető igazgatóként arról tájékoztatja levélben a Társadalmi Uniót, hogy az ingatlanjuttatást az ÁPV Rt. cserével kívánja megoldani. '99. szeptember 29-én Császár Sándor - ugyancsak az ÁPV Rt. ügyvezető igazgatói minőségében - további szíves türelmet kér az érintettektől, köztük az Országgyűlés társadalmi szervezetek bizottsága tagjaitól is.

Váratlan fordulat történik: 2000. február 2-án már maga Gansperger Gyula, a ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója nyilatkozik meg az ügyben. Minden eddigi állásfoglalással szemben úgy nyilatkozik, hogy az ÁPV Rt. a Társadalmi Unió elhelyezéséhez a továbbiakban nem tud segítséget nyújtani. Nagyon sajnálatosnak tartjuk, hogy az ingatlanjuttatás ügyében tengeri kígyóként nyúlik a bürokratikus eljárás. Érthetetlennek tartjuk azt az időhúzó eljárást, amelyet az ÁPV Rt. tanúsít ebben az ügyben.

Megítélésünk szerint ha valakinek, akkor egy vezető állami tisztségviselőnek - nevezetesen az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatójának - elemi kötelessége lenne a törvények végrehajtása. Ehelyett, az Országgyűlés egyik állandó bizottsága munkájának támogatása helyett egy éven keresztül mellébeszélő, halogató, majd a korábbi ígéreteket nyíltan megtagadó válaszokat adott. Meggyőződésünk szerint az ÁPV Rt.-nek nem a törvények értelmezése és kommentálása, hanem azok végrehajtása a célja. Ha vezető állami tisztségviselők nem hajtják végre a hatályos törvényeket, akkor hogyan várható az állampolgároktól?

Kérdezem az államtitkár urat: megtagadhatja-e az ÁPV Rt. a hatályos törvények végrehajtását, és mikor kapja meg ingatlanát az Társadalmi Unió? Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage