NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A hídroncsokkal kapcsolatban arról az örömteli hírről tudok beszámolni, hogy a Duna-bizottság, a magyar és az osztrák kormány együttműködésének eredményeként elkészült egy olyan tanulmány, amely lehetővé teszi a hídroncsok eltávolítását a Dunából, körvonalazza ennek a megvalósíthatósági módját, a finanszírozási lehetőségeket. Ezt továbbítottuk az Európai Uniónak. Az Európai Unió ezt a javaslatot alapul véve pozitívan reagált, és várható, hogy a stabilitási egyezmény keretében - különös tekintettel a március végén megrendezésre kerülő finanszírozási konferenciára - pozitív döntés születhet. Ezzel egyidejűleg az is várható, hogy a hídroncsok eltávolítása mellett egy olyan átmeneti híd is létesülhet, amely lehetővé teszi a jelenlegi pontonhíd elbontását.

Ami az ösztöndíjas-kérdéseket illeti: itt hadd jelezzem, hogy a magyarországi rendszerváltás óta a Vajdaságban szinte állandó a háborús veszély, folyamatos az igény, hogy a vajdasági magyar fiatalok a magyarországi felsőoktatási intézményekben tanulhassanak, tanulmányaikat csak az ösztöndíj és a járulékos költségek biztosítása esetén tudják folytatni. A vajdasági hallgatók száma 618 fő. A koszovói válság idején elsősorban a katonaköteles fiúk jelentkeztek a magyar felsőoktatási intézményekbe.

A magyarországi tanulmányok a 2000-es tanévben 12 millió forintot jelentenek. Ha a képzési költségeket nem számítjuk, egy hallgató átlagosan 15 ezer forint/hó ösztöndíjat és 3600 forint/hó egészségbiztosítási járulékot kap.

Ezzel párhuzamos a törekvés, hogy lehetőség szerint a szülőföldön támogassuk a vajdasági magyar fiatalok továbbtanulását. Ezt a vajdasági magyar ösztöndíjtanácson keresztül oldjuk meg: a 2000-es tanévben először meghirdetett 50 ösztöndíjat, melyre a szülőföldjükön tanuló hallgatók pályázhattak. A beérkezett 300 pályázat a felsőoktatási intézményekben oktató magyar szakemberek által lett elbírálva; emellett 70 olyan hallgató is részesült szülőföldi ösztöndíjban, aki a háború befejeztével hazatért és otthon folytatja a tanulmányait.

 

 

(16.20)

 

Interpellációjában a spórolást említi. Ezt nem teljesen értem, hiszen ez az ötven ösztöndíj pótlólagos támogatást jelent, és szándékaink szerint a lehetőségek függvényében a jövőben emelni fogjuk ezt a létszámot.

A harmadik kérdés pedig a Képes Ifjúság című jugoszláviai magyar napilappal függ össze. Ezt egy jórészt állami tulajdonú holding adja ki, a Fórum Lap- és Könyvkiadó Holding, ezért érthető, hogy a jelenlegi szerbiai politikai helyzetben nehéz küzdelmet folytat a fennmaradásáért. Hadd tájékoztassam a képviselő urat arról, hogy az Illyés Alapítvány 1999. június 16-án 5 tonna papírhoz juttatta a holdingot; pontosabban 20 tonna papírhoz juttatta a holdingot, és ebből 5 tonnát a Képes Ifjúság kapott. Ez mintegy 3 millió 700 ezer forint; azt hiszem, meglehetősen komoly támogatás, ami ebből jutott a Képes Ifjúságnak.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage