KOVÁCS KÁLMÁN (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A különböző üzemanyagok fogyasztói árai az elmúlt napok alatt elkeserítő magasságba emelkedtek. A hivatalos magyarázat szerint a kőolaj világpiaci árának emelkedése indokolja az újabb és újabb árkorrekciókat.

Szakértők szerint, figyelembe véve a magyarországi jövedelmi viszonyokat, a jelenlegi ár a hazai fogyasztók teherbíró képességének határán mozog. Többek között Matolcsy György gazdasági miniszter úr is veszélyesnek értékelte az üzemanyagárak ilyen mértékű emelkedését, s főleg annak inflációgerjesztő hatását tartotta aggályosnak. Mindezek ellenére nem tapasztaljuk, hogy a kormány bármit is tenne az üzemanyagár leszorítása vagy csak szinten tartása érdekében.

Amikor az Orbán-kormány átvette a kormányzást, az üzemanyag fogyasztói ára, a 95-ös oktánszámú ólommentes benzint hozom példaként: 150 forint/liter környékén mozgott, ahol is az adótartalom - és ezt tartom lényegesnek - 100 forintot tett ki; 30 forint körül volt az áfa és 70 forint körül összességében az egyéb adó- és járulékteher. Jelenleg a 95-ös ólommentes üzemanyag ára meghaladta a 220 forintot, és az adótartalma meghaladja, majdnem eléri a 150 forintot; 45 forint körül van az áfa és körülbelül 100 forint körül a jövedéki adó.

Összegezve tehát '98 közepe óta mintegy 50 forint adótartalom-növekedés történt az üzemanyagoknál literenként, és ha az éves, közel 3 milliárd literes üzemanyag-fogyasztással számolunk, akkor ez egy évben mintegy 120-150 milliárd forint többlet-adóbevételt jelent. Ennyivel többet fizet ki az állampolgár az üzemanyagért. Itt jegyzem meg, hogy az autósok által fizetett, előre nem tervezett közel 150 milliárd forintos többlet-adóbevételből egyetlen kilométer autópálya sem épült.

Az összeg óriási. Könnyen beláthatjuk, hogy az állampolgárok nagyon nehezen viselik el az ilyen mértékű adóteher-növekedést. Az üzemanyag árának növekedése természetesen nemcsak a közvetlen fogyasztókat sújtja, hanem továbbgyűrűzik a gazdaság egyéb területeire is, és egybehangzó szakértői vélemény szerint inflációt gerjeszt. Így hiába hirdeti meg a kormány a közszférában a reálbérek emelkedését, ha az év közi inflációnövekedés elemészti azt.

Mindezek alapján a következőket kérdezem tisztelt államtitkár úrtól:

Mit tesz a kormány az üzemanyagárak hirtelen növekedése okozta kedvezőtlen hatások enyhítésére? Tervezi-e a kormány az üzemanyag-ár adótartalmának csökkentését, ily módon egyetlen forinttal sem kurtítva meg az idei tervezett költségvetési bevételeket, csupán lemondva a nem tervezett többletbevételekről?

Köszönöm. Várom válaszát. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage