VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az élelmiszer-feldolgozás területén több mint 8 ezer vállalkozás működik, és körülbelül ezret lehet ezek közül nagyobbnak tekinteni. Most nem kívánok kérdésének azon részére reagálni, hogy mi ennek az oka - tőkehiány, többletkapacitás, különböző élelmiszer-ipari árképzési problémák, bankok helytelen hitelezési gyakorlata, és így tovább. Engedje meg, hogy a rövid időben megpróbáljak válaszolni a kérdéseire.

Az első kérdésére: a csődtörvény mind a csődeljárás, mind a felszámolás során lehetővé és kötelezővé teszi a vagyonkezelő, illetve a felszámoló számára, hogy az esemény bekövetkeztét megelőző egy év szerződéseit, kötelezettségvállalásait felülvizsgálja, és ingyenes vagy feltűnően értékaránytalan visszteher melletti elidegenítés esetén azt bíróság előtt keresettel megtámadhassa. Ennek körében lehet feltárni az adott cég vezetésének esetleges felelősségét.

A további kérdéseire válaszolva. Az említett törvény szabályain kívül sem a tárca, sem a kormány kezében nincs olyan eszköz, illetve nincs olyan szervezete, amellyel meg lehetne akadályozni egy nemkívánatos helyzet kialakulását. Úgy gondolom, hogy a bekövetkezett események nem előzmény nélküliek, az adott piacon működő, illetve a céggel gazdasági kapcsolatban álló személyek és szervezetek sokkal előbb érzékelik vagy érzékelhetik a problémák felhalmozódását, semmint bármilyen külső, esetleg állami ellenőrzés.

Az agrárkormányzat számára az jelenti a legsúlyosabb gondot, hogy ezek a társaságok több ezer mezőgazdasági termelővel állnak kapcsolatban, akik a cégek fizetésképtelensége miatt igen nehéz anyagi körülmények közé kerülhetnek. Az agrártárca vezetése az elmúlt esztendőben is igen sok gondot fordított a mezőgazdasági termelők anyagi biztonságára, és nem késlekedett, ha valamilyen előre nem várt probléma miatt a gazdák érdekében be kellett avatkoznia. Így például a tejtermelőket, a sertéstenyésztőket, a zöldség-gyümölcs termelőket érintő támogatásokra több milliárd forintot fordított, és minden bizonnyal a jövőben is fordít annak érdekében, hogy a kritikus körülmények közé került termelők ne kerüljenek kilátástalan helyzetbe. Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a Fidesz soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage