KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A parlament most egy olyan döntést kíván meghozni, ami a ciklus hátralévő idejében mindenképpen befolyásolni fogja a közszolgálati médiák működését. Én megfontolt döntést javasolok az Országgyűlésnek, ezért azt az ügyrendi javaslatot teszem, hogy az elnök úr szíveskedjen kiadni az alkotmányügyi bizottságnak megvizsgálásra, hogy az elnök úr által előterjesztett javaslat megfelel-e a médiatörvénynek, megfelel-e az Alkotmánybíróság vonatkozó határozatának és megfelel-e a legfőbb ügyésznek az üggyel kapcsolatban hozott állásfoglalásának.

 

(18.30)

 

A helyzet ugyanis az, hogy az elnök úr - miután a házbizottságban nem alakult ki konszenzus - saját döntés alapján teszi fel ezt a kérdést az Országgyűlésnek szavazásra. Ezzel az indítvánnyal szemben azonban jogi és politikai érvek egyaránt felsorolhatóak, hiszen az elnök úr jóvoltából az Országgyűlés kormánypárti többsége most arra készül, hogy kizárólag a kormánypárti jelöltekről foglaljon állást.

Ami a jogi érveket illeti: az eljárás ellentétes a legfőbb ügyész állásfoglalásával, amely törvénytelennek minősíti az ellenzék nélkül működő kuratóriumot. Az Alkotmánybíróság határozata is megállapítja - s ezt egyébként a legfőbb ügyész is mondja -, hogy lehetőség van a jelöltek közül választani, jelöltek márpedig vannak; ráadásul az ellenzéki pártok kinyilvánították, hogy az öt jelölt közül elfogadják azt, hogy az Országgyűlés négyet válasszon ki. Ez akkor felelne meg a médiatörvény szellemének és betűjének is, ha az Országgyűlés 2 MSZP-s, 1 SZDSZ-es és 1 MIÉP-es jelöltet választana ki, ebben az esetben állna elő a 8 fős kuratórium a médiatörvénynek megfelelően.

Egyébként politikai érvek is felsorolhatóak az elnök úr indítványa ellen, hiszen 1990 óta, amióta a demokratikusan választott parlament összeült, fontos kérdésekben kormány és ellenzék törekedett a konszenzusos megállapodásokra, törekedett ilyen kérdésekben az egyensúlyra. Ezt rúgná fel most a parlament, ha az elnök úr döntésének megfelelően állást foglalna a kérdésben. Ez egy rendkívül arrogáns többségi magatartáshoz vezetne, ami nem demonstrálna mást, csak kizárólag a kormánypártok és a MIÉP közötti nagyon szoros együttműködést a közszolgálati médiák elfoglalása érdekében. Óvni szeretnénk a parlamentet attól, hogy egy ilyen döntést most itt meghozzon, és ezzel a fiatal magyar demokrácia eddigi működésével súlyosan ellentétes gyakorlatot kezdjen folytatni.

Az alkotmányügyi bizottság tehát vizsgálja meg ezt a kérdést, és esetleg tegyen javaslatot a szavazás elhalasztására. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage