KÖRÖMI ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Matolcsy miniszter úr a január második felében tett egyik nyilatkozatában azt mondta, hogy a dél-dunántúli régió hasonlóan nehéz gazdasági helyzetben van, mint az alföldi régió. A miniszter úr ezzel a kijelentésével az ország nyilvánossága előtt egy eddig ismeretlen tényről és folyamatról rántotta le a leplet, hiszen a Dunántúl a gazdasági fejlettség alapján egységes területként jelent meg a köztudatban, a szakma is így kezelte, de legalábbis nem tette világossá a Dunántúlon belüli fejlettségi különbségeket. (Folyamatos zaj, a képviselők egy része távozik az ülésről.)

Engedjék meg, hogy nagyon röviden bemutassam önöknek, jelen pillanatban hogyan áll a Dél-Dunántúl gazdasági fejlettsége. A beruházások egy főre jutó bruttó értéke tekintetében az 1997-es adatok szerint az utolsó helyen állunk. A beruházások '98-as bruttó értéke alapján a régió az utolsó helyen áll. Az egy főre jutó érték alapján csupán az északi és a dél-alföldi régiót előzi meg. A külföldi érdekeltségű vállalkozások jegyzett tőkéje alapján '97-ben és '98-ban is az utolsó helyen áll a Dél-Dunántúl. Az ipari termelés egy főre jutó adatai és bruttó adatai alapján 1997-ben és 1998-ban szintén az utolsó helyen áll a dél-dunántúli régió. A felsőoktatás és a tudományos kutatás területén 1998-ban utolsó helyen áll a régió. A munkanélküliség tekintetében csak Észak-Magyarországot és az észak-alföldi régiót előzzük meg. Az egy főre jutó GDP-termelésben a három dél-dunántúli régió után következik Dél-Dunántúl.

De a legmegdöbbentőbb adat az, hogy 1996-ban elindult a dél-dunántúli régióból egy elvándorlási folyamat, ami azt jelenti, hogy Észak-Alfölddel, Észak-Magyarországgal együtt a dél-dunántúli régióból elindult az értelmiség elvándorlása.

 

 

(19.50)

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Ezt a Központi Statisztikai Hivatal adatai tényszerűen igazolják, ezek megtekinthetőek. Ez az a mutató, amely fel kell hogy hívja a figyelmünket arra, hogy azok a hangok, amelyek eddig nem jelentek meg az ország nyilvánossága előtt vagy a szakmában, azoknak szót kell kapniuk, nevezetesen, hogy nem lehet a Dunántúlt egységes gazdasági egészként kezelni.

Régiónk tehát az előző ciklus alatt nehéz helyzetbe került, de a lecsúszás megállítható, melynek döntően három feltétele van. Ebből az egyik adottság: Baranya, Somogy és Tolna megyék egy természetes földrajzi egységet alkotnak, ahol a kedvező természeti és társadalmi adottságok erős összekötő szálként viselkednek. A második feltétel, hogy a régió gazdasági és tudományos életének aktív és felelős személyei fogjanak össze és álljanak be azon régiós programok mögé, amelyek a helyi innovációra alapulnak. Ezen programok támogatásához kérem majd a kormány segítségét, mely segítség sok esetben nem pénzbeli támogatásban kell hogy megnyilvánuljon. A harmadik és talán döntő feltétel, hogy a régió autópályával vagy gyorsforgalmi úttal való megközelíthetősége minél előbb valósuljon meg úgy, hogy az a régió egészének érdekét szolgálja.

Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Azt kérem, hogy a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatokat mindenképpen vizsgálják. Remélem, hogy az előző ciklusban mélypontjára jutott régió, illetve a süllyedő tendencia megállítható, és különböző kormányzati támogatásokkal engedjük meg, hogy a dél-dunántúli régió ma még saját magát rántsa ki abból a helyzetből, ahová az előző ciklus alatt jutott. Ehhez kérem majd a tisztelt kormány és a tisztelt tárca támogatását.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból. - Dr. Gidai Erzsébet tapsol.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage