GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Baranya megye és a Dél-Dunántúl gazdasági átalakulása az elmúlt két évben felgyorsult. A korábbi, egyértelműen kedvezőtlen tendenciákat követően jelentős előrelépés érzékelhető. Kérem, engedje meg, hogy megemlítsem például, hogy az ipari termelés 1999 harmadik negyedévében 5 százalékkal nőtt, az építőipar teljesítménye az első és a harmadik negyedév közötti időszakban 10 százalékkal emelkedett, és ez 4 százalékkal magasabb is, mint az országos átlag. A munkanélküliek száma ugyanezen időszakban 2,5 százalékkal csökkent az előző időszakhoz képest.

Sajnos csak a harmadik negyedévig terjedő adatok állnak rendelkezésünkre, de abból kiindulva, hogy az országos adatok is kedvezőbbek a negyedik negyedévben, feltételezhető, hogy az év végi adatok még kedvezőbbek lesznek, mint a szeptember végiek.

A Gazdasági Minisztérium a rendelkezésre álló eszközökkel igyekszik támogatni a megyét. 1999-ben a gazdaságfejlesztési célelőirányzat pályázatát mintegy 94 gazdálkodó szervezet nyerte el, összesen 733 millió forint összegű támogatásra kötöttek szerződést. Ugyanebben az időszakban 123 millió forint összegű támogatási szerződést kötöttünk a megyével a turisztikai célelőirányzat központi keretének terhére, ezen túlmenően a Dél-Dunántúl további 23 millió forintot vett turisztikai célra igénybe a regionális idegenforgalmi társaságon keresztül.

Eredményesnek mondhatjuk a Gazdasági Minisztérium iparipark-programját is, hiszen a Gazdasági Minisztérium által gyakorolt tulajdonosi jogok alá tartozó Mecseki Bányavagyon-hasznosító Részvénytársaság az általa koordinált pécsi ipari park révén vált ismertté. Ide települt többek között a Nokia, amely mintegy 800 főt foglalkoztat az ipari parkban.

A kormány tízéves közútfejlesztési elképzelési között több fejlesztés érinti Baranya megyét és a térséget. Az M7-es felújítása és továbbépítése, a szekszárdi híd és a hozzá vezető út megépítése, valamint az M6-os út autóúttá fejlesztése komoly gazdasági eredményeket hozhat a térségben.

Az uránbánya bezárása miatt 18,5 milliárd forintot fogunk elkölteni 2002-ig egy környezetvédelmi program keretében. Minden, a legszigorúbb EU-normák szerinti követelményt betartva végezzük a rekultivációs munkákat. Ennek következtében lehetővé válik, hogy ezen a területen is egy újabb ipari parkot alakítsunk ki a munkák befejezését követően.

2000-től új kis- és középvállalkozási támogatási rendszer kezdi meg a működését a tárcánál. Ez a célelőirányzat több támogatási projekt között kívánja elősegíteni a dél-dunántúli regionális kockázati tőkealap létrehozását.

Tisztelt Képviselő Úr! Továbbra is nagy figyelemmel kísérjük Baranya megye és a Dél-Dunántúl fejlesztési lehetőségeit. Matolcsy György miniszter úr tudomásom szerint az idei év első felében - többek között az ön meghívásának is eleget téve - látogatást kíván tenni a megyében; ekkor mód lesz arra, hogy részletesebben megvitassák az egyes kérdéseket.

Köszönöm figyelmét. (Taps a Fidesz és az MDF soraiból.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage