GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr, és valóban ebbe a vitába akarok bekapcsolódni, csak én nem kétpercest kértem, mert úgy érzem, több időre van szükség ahhoz, hogy ezt a vitát lefolytassuk.

Az általános vitában én magam is elmondtam, hogy támogatjuk, egyetértünk ezzel a törvényjavaslattal, szükséges, kívánatos, jó, hogy ezt az Igazságügyi Minisztérium beterjesztette. Közös érdekünk fűződik ahhoz, hogy az átláthatóság megvalósuljon a koncessziós törvény, a koncessziós pályázatok során is. Éppen ezért rendkívül fontosnak tartom azt a módosító indítványt, amelyet Csákabonyi Balázs és Tóth András képviselőtársam benyújtott. És kérem Perlaki urat, hogy gondolja végig, az a hosszú ismertető, amit tartott az első hozzászólásában most a részletes vita kapcsán, az mind-mind arról szól, hogy ezekbe a dokumentumokba nagy valószínűséggel valahol valaki betekint és ezt valamire felhasználja. Én most csak a pozitív felhasználásra gondolok.

De pont a tegnap délutáni vita azt is sugallja számomra, hogy igen, előfordulhat az, hogy valaki ezt politikai célra, politikai indokokkal akarja felhasználni. És kérem, gondolja végig, készít ma valaki - nem ma, úgy, ahogy elmondta Csákabonyi Balázs, majd 60 vagy 90 nap múlva - 1992-93-94-es eseményekről egy emlékeztetőt, és aztán az ügy nyugszik néhány évig, és mondjuk, 2002-ben vagy 2005-ben valaki előveszi egy ilyen emlékeztetőt és azt lobogtatja - és ugyanaz, amit ön most elmondott, hogy azóta, azon időszak alatt a tudomány sokat fejlődhet, az elemezőknek megváltozik a véleménye, valamit nem vettek figyelembe -, és ennek alapján meg lehet valakit hurcolni, valakinek a szakmai jó hírnevét, az akkori legjobb tudása alapján való döntését meg lehet megkérdőjelezni!

Tehát ilyen szempontból én úgy érzem, hogy ez a nagyon fontos törvényjavaslat, ami előttünk van, amit próbálunk még jobbá tenni mi magunk, ellenzéki képviselők is, egyszerűen komolytalanná válhat. Ezért hadd hangsúlyozzam azt, amit Csákabonyi Balázs jogi oldalról bemutatott. A jegyzőkönyv az, amit amikor a felek leülnek, a törvény erejénél fogva tudják, hogy kötelességük, azt hitelesen aláírják. Ez azt jelenti, hogy ez egy döntő erejű bizonyíték mindenki számára, és mondjuk azt, hogy szinte elévülhetetlen bizonyíték, mert hozzá van csatolva a dokumentációhoz és tényleg bárki megnézheti. A törvény rendelkezik arról, hogy csak olyan adatok kerülnek bele, amelyek megnézhetők, nagy valószínűséggel később sem válnak titkossá, habár ma már mindenre lehet példát találni, hogyan lehet ötven évre adatokat titkosítani.

Tehát én ezért szeretném kérni önt is mint kormánypárti képviselőt, hogy gondolja ezt végig, és inkább segítsen abban, hogy ez igenis jegyzőkönyv legyen, ne egy puha emlékeztető.

A másik dolog, amit már érintettem, valóban, ez a visszamenőlegesség. Még olyan is előfordulhat, hogy azóta a közszereplők, akik abban részt vettek, eltűntek, tehát most valaki egészen más fogja a viszonylag föllelhető dokumentáció alapján elkészíteni. Szóval nem hiszem, hogy ez a célunk! Nem hiszem, hogy a botránykeltés a cél, hanem az, hogy a jövőt szabályozzuk úgy, hogy átlátható legyen. És hiszem, hogy egy törvényben a jövőt kell szabályoznunk, nem pedig a múltat.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage