DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Köztársaság nemzeti jelképeinek és a Magyar Köztársaságra utaló elnevezésnek a használatáról szóló 1995. évi LXXXIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat benyújtásával az volt a célunk, hogy a nemzeti zászló az állami szervek, önkormányzatok és más közintézmények életében nagyobb szerepet töltsön be, mint ma. E kiemelkedő jelentőségű nemzeti jelképünk, a három színű zászló évszázadok óta, de a szabadságharc óta mindenképpen a nemzet megtestesítője és kifejezője, amelyre minden magyar ember szívdobogással és áhítattal néz fel. A rendszerváltozással lezárult történelmi korszak elmúltával minden magyar korlátozás nélkül használhatja hazánkban a nemzeti zászlót, és mindannyiunk közös tapasztalata, hogy az állampolgárok szívesen választják nemzeti érzéseik kifejezésére a zászlót. Ma már nemcsak gépkocsikon, kirakatokban, hanem sok helyen, családi házak kertjében is látni a nemzeti színű zászlót.

Ugyanakkor sajnálatos módon ez csak a magánszemélyekre jellemző, a köz szolgálatát ellátó szervek megelégednek a címer használatával, pedig vitathatatlan, hogy a közjogi méltóságok, a kormányzati szervek, az önkormányzatok és más közintézmények a nemzet intézményei, amit nemcsak köztársasági címerrel, hanem a magyar zászlóval is indokolt kifejezniük, felmutatniuk. A benyújtott törvényjavaslat ezért a közhatalmi és más közfeladatot ellátó szervek teljes körére nézve előírja, hogy a zászlót állandó jelleggel ki kell tűzni a középületeken vagy felvonni azok előtt.

 

 

(11.00)

 

 

A legfőbb közjogi méltóságok esetében pedig ez nemcsak a hivatali épületeikre, hanem a rezidenciájukra is vonatkozik, hiszen azok számos esetben hivatalos, protokolláris események színhelyei, ahol mindenképpen indokolt a Magyar Köztársaság zászlajának állandó jelenléte.

Mit várunk ettől a törvényjavaslattól? Mindenekelőtt azt, hogy a két nemzeti jelkép, a címer és a zászló együttes és folyamatos használata, jelenléte a középületeken az eddiginél hangsúlyosabban fogja kifejezni az állam és nemzet egységét, és hozzájárul a nemzeti identitás, a nemzeti önazonosság érzetének megerősödéséhez hazánk polgáraiban. A közügyek intézésének színterein a zászló állandó jelenléte bizonyítéka és jele lesz a hatalom, a közszféra nemzeti jellegének.

Mindez egyébként csak számukra lehet újdonság; számos országban, ahol nemzetükre büszke polgárok élnek, jellemző és bevett szokás a középületeken lengő állami zászló; erről már az előttem szólók is mondtak néhány szót. Gondoljunk csak Franciaországra vagy különösen az Egyesült Államokra, ahol az államigazgatási és más közintézmények épületein az Unió zászlajának kötelező kitűzését szövetségi szabályozás írja elő. És mindazok, akik abban a szerencsében részesültek, hogy a szentföldi zarándoklaton részt vettek, meggyőződhettünk arról, hogy például Izrael államban is minden középületen ott lobog a nemzeti zászló. Mindannyian tapasztalhatjuk, hogy ezek igen sikeres országok, és bizonyosak lehetünk abban, hogy sikerességük egyik alapja az, hogy ezen államok polgárai bíznak önmagukban, bíznak országukban, nemzetükben, amihez kétségtelenül hozzájárul a nemzeti zászló tisztelete és a mindennapokban való állandó jelenléte.

Tisztelt Ház! A magyarokat sírva vigadó népnek, szélsőséges lelkiállapotokra hajlamos nemzetnek látja a nagyvilág. Ebből annyi feltétlenül igaz, hogy történelmi múltunk keserű tapasztalatai miatt néha valóban borúlátók vagyunk, és gyakorta jellemző ránk az önbizalom hiánya. Ha ezen segíthet - mint ahogy meg vagyok győződve arról, hogy segít - a nemzeti jelképek állandó jelenléte mindennapjainkban, akkor élnünk kell ezzel a lehetőséggel.

Abban is biztos vagyok, hogy törvényjavaslatunk elfogadása az ország egész lakosságának egyetértésével fog találkozni, és ennek jeleként értékelem, hogy az Országgyűlés minden pártja a bizottsági tárgyalás során a törvényjavaslat céljával való egyetértését fejezte ki, aminek szintén örülök. Remélem, hogy a törvényjavaslat elfogadása során is meglesz ez a széles körű egyetértés.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage