DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Frakcióvezető Úr! Kedves Képviselőtársaim! Nehéz helyzetben vagyok, mert képviselő úrral egy frakcióban vagyok, ugyanakkor rendkívül könnyű helyzetben vagyok, mert a jogalkotási törvény alapján az igazságügyi tárca feladat- és hatáskörébe tartozó kérdés mindaz, amiről frakcióvezető úr beszélt.

Túl azon, hogy megalkotásakor a kormányprogram már részletesen tartalmazott elemeket a korrupciómentes közélet biztosítására, biztosíthatom önöket, hogy a tárcánál folyó munka nem helyi aktualitásból indult meg. Hogy ezt bebizonyítsam, megmutatom önöknek, hogy az a korrupciós anyag, amely a nemzeti stratégiánkat tartalmazza - ami nemcsak jogalkotási, de civil társadalmi és végrehajtási kérdéseket is tartalmaz -, elkészült. Annak, hogy erre másfél évet kellett várnunk, egyetlen indoka van: 1999 tavaszán Pino Arlacchival, az ENSZ főtitkárhelyettesével kötöttünk egy együttműködési megállapodást, amely szerint Magyarország elsőként csatlakozott a globális korrupcióellenes programhoz, és vállalta, hogy azokat a programrészeket, amelyeket az ENSZ UNICRI csoportja előírt, teljesítjük. Hihetetlenül nagy felmérést igényelt ez a Gallup bevonásával, és az üzleti élet, a gazdasági élet, a társadalmi élet, az utcai korrupció minden szintjének egyfajta tükrét jelenti ez az anyag.

Ha miniszterelnök úr szóhasználatával élhetek, aki azt mondta, hogy egy átfogó tüdőszűrésre volna szükség, akkor biztosíthatom képviselőtársaimat arról, hogy ez a program, amely a tárcánál elkészült, már nemcsak a leleteket tartalmazza, hanem a kórtörténetre és a diagnózisra is tartalmaz terápiákat, megoldásokat. A kormány talán már ebben a hónapban megkezdi a programunk tárgyalását.

Áttérve képviselő úr másik kérdésére: valóban így van, tűzoltómunkát kellett végezni. Az 1996-ban módosított, a képviselői jogállásról szóló törvény - amely törvénybe iktatta a képviselők vagyonnyilatkozatát -, valljuk be, rendkívül hézagos. Ha kicsit karikírozni szeretném, akkor a brüsszeli csipkéhez is hasonlíthatnám, hiszen annyi lyuk van ebben a módosításban, ami alkalmatlanná teszi a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos rendelkezést három dologra: az ellenőrizhetőségre, a számonkérésre és az átláthatóságra. A képviselők lelkiismeretén múlik az, hogy mit tesznek ezekkel a nyilatkozatokkal, ezért két tűzoltómunkát kellett végezni.

Tudom, hogy egy átfogó törvényjavaslatra volna szükség, hiszen a társadalmi élet széles spektrumát kellene vagyonnyilatkozattal alkalmazási feltételként szabni, ennek megköveteléséhez azonban hosszú időre volna szükség. Amit rövid idő alatt meg lehetne tenni, az az, hogy a képviselők korrigálják az 1996-ban módosított jogállási törvényt, és tudomásom szerint egy hárompárti törvénymódosítást már be is nyújtottak. A másik ilyen, kicsit nagyobb kiterjedésű munka, amelyet a kormány a mostani hét végi kormányülésen fogadott el, az a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény módosítása kapcsán annak biztosítása, hogy nem minden köztisztviselőre, de a korrupciós területen dolgozó köztisztviselőkre ki kell terjeszteni a vagyonnyilatkozat-tétel lehetőségét, mi több, alkalmazási feltételként kell azt előírni. Én is tisztában vagyok azzal - és a kormány is -, hogy itt nem állhatunk meg, és el kell indulnunk fentről lefelé, fel kell készülnünk egy sokkal szélesebb körű vagyonnyilatkozatra, egy intézményrendszert kell kiépíteni, ehhez azonban idő kell.

Megköszönve képviselő úr felszólalását, biztosíthatom képviselőtársaimat, apparátusunk azon dolgozik, hogy mihamarabb egy egységes vagyonnyilatkozatról szóló törvény szülessék, mert - szeretném azért önöket megvédeni - nemcsak képviselőkről van szó, hanem bírákról, ügyészekről, az Állami Számvevőszék, a Magyar Nemzeti Bank, a fegyveres és rendvédelmi szervek tisztségviselőiről, és sorolhatnám még azokat az intézményeket - legyen az a Kincstári Vagyoni Igazgatóság, az ÁPV Rt. -, ahol el kellene gondolkodnunk azon, hogy ki kellene terjesztenünk a vagyonnyilatkozatot. Ezt teszi a tárcánk, remélem, hogy ebben a ciklusban a végére is jutunk ennek a törvénynek. Számítok az önök támogatására.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage