DR. BOGÁR LÁSZLÓ, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ön meglehetősen drámai szavakkal ecsetelte a rendszerváltozás folyamatának súlyos ellentmondásait, és ha jól értelmezem, bizonyos rejtett tematizációs hatalmak működését ezen átalakulás során.

Mi tagadás, valóban támadhatott olyan érzése jó néhányunknak az elmúlt évtized során, hogy a politikai diskurzus nem feltétlenül a lényegi kérdésekről szól, sőt - horribile dictu - időnként mintha tudatos törekvés volna arra, hogy a lényegi kérdésekről a meglehetősen érdektelen szenzációk felé terelődjön a közfigyelem.

Felszólalásában ön nagy veszélyt sejt az Antenna Hungária privatizációjával kapcsolatban is. Szeretném megnyugtatni, hogy szó sincs arról, ahogy ön fogalmazott, hogy nyomott áron, értelmetlenül kívánná bárki is külső politikai-hatalmi nyomásra eladni a vállalatot. Éppen ellenkezőleg: amennyiben bármi arra utalna, hogy - akár ilyen nyomás hatására is - a piac leértékeli az Antenna Hungária részvényeit, ebben az esetben - mivel nincs semmiféle eladási kényszer - nem kerül sor ezekre a lépésekre.

Az sem titok, hogy a tőkeemeléssel elérni remélt új forrásokat az Antenna Hungária műszaki eszközeinek korszerűsítésére fordítaná. Emellett vételi opcióval rendelkezik az 1800-as mobilszolgáltató társaságban is, és arra készül, hogy a Magyar Villamos Művekkel közösen az egész országot behálózó távvezetékes adattovábbító rendszert építsen ki. A külföldi tulajdonos megjelenése - akár a Vivendi, akár valaki más - semmiképpen nem járhat azokkal a drámai következményekkel, amelyeket ön felszólalásában ecsetelt; egyrészt mert az Antenna Hungáriában érvényesül a többségi állami tulajdon, másrészt, még ha a szolgáltató tulajdonosi szerkezetében a külföldi többség alakulna is ki, a nemzeti érdek biztosítására a fő garanciát nem ez, hanem a frekvencia hasznosítását szabályozó, a rádiózásról és a televíziózásról, a távközlésről szóló törvények hivatottak biztosítani.

Megnyugtathatom tehát önt, hogy mivel ezek a törvényes feltételek és a kormány privatizációs politikája biztosítják a feltételeket ahhoz, hogy azok a drámai fejlemények, amelyeket ön felvázolt, és amelyek az elmúlt évtized során valóban kísértettek néhányszor Magyarországon és a térségben is, nem valósulnak meg, nem válnak valóra.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban. - Csurka István tapsol.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage