DR. HEGEDŰS MIHÁLY (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőház! Lehet, hogy egy picit én is el fogok térni a konkrét törvényjavaslattól, mert a koalíciós kormány családpolitikájáról, családsegítő politikájáról néhány szót kell ejteni, minden körülmények között, és ha sok a dicsérnivaló, akkor sokat kell dicsérnem. Ezt a tények szabják meg.

A polgári kormány az elmúlt két és féléves működése alatt a népesedési mutató kedvező befolyásolása és a gyermekeket nevelő családok terheinek mérséklése érdekében alapvetően megváltozott a családok támogatási rendszere. A polgári kormány az új évezred küszöbén, 1998-ban elfogadott kormányprogramjában hitet tett a családok fokozott támogatása mellett, mivel szerintünk a család a polgári társadalom alapvető közössége. Fontos számunkra, hogy a családok tudják, érezzék, érzékeljék, hogy a polgári koalíció kormányában őszinte szövetségesre lelhetnek. Egy olyan támogatási rendszer kezdődött el, amelynek során érzékelhető, hogy kiegyensúlyozott, biztonságos körülményeket biztosítunk ahhoz, hogy a magyar családok betölthessék hivatásukat, hogy képesek legyenek saját életfeltételeik megteremtésére, gyermekek vállalására, felnevelésére, iskoláztatására. A legutóbbi évekig fennálló folyamat, az egyre csökkenő születésszám az elmúlt év folyamán ellenkező irányt vett, és hosszú évek után először, ha csekély mértékben is, emelkedett.

A koalíciós kormány összetett támogatási, adópolitikai, gazdaságpolitikai intézkedései, melyek a több gyermeket vállaló családok terheit csökkentették, olyan üzenetet juttattak el a magyar családokhoz, hogy ismét van becsülete, elismerése annak a nemzet megmaradását segítő gyermekvállalási felelősségnek, amely a születések számának emelkedését eredményezte. Ez a pozitív intézkedési folyamat gazdasági eredményeit tekintve közelről sem áll arányban azokkal a fokozott terhekkel, amelyeket a több gyermeket nevelő családok vállalnak. A koalíciós kormány eltökélt szándéka a támogatásokat tovább növelni, újabb lehetőségeket nyújtani, akár egy szűkebb csoportnak is, mint a jelen indítványunkban, hogy a gyermeknevelés terhei és a nyújtott támogatások mértéke egyre jobban közeledjenek a kiegyenlítődés felé.

A jelen törvénymódosításunk jelentősége kettős: segítségével egy újabb, ha nem is nagy létszámú, polgári réteget vonhatunk be a családtámogatási rendszerbe; a másik az, hogy rendkívül fontos üzenetet jelent a gyermekeket nevelő családoknak, hogy az a folyamat folytatódik, amelynek célja, hogy méltányos, a gyermeknevelést központba állító családtámogatási rendszer alakuljon ki. A polgári koalíció eddigi tevékenysége bebizonyította, hogy ha a szándék eltökélt, megvalósítjuk, hogy az adó, a nyugdíj és a szociális segélyezés rendszere elismerje a családban, a családért végzett munkát. Családpolitikánk célja a családi élet biztonságának fokozása, a gyermekvállalás feltételeinek javítása. Sok vitát indukált a múltban és fog a jövőben is, hogy támogatási rendszerünk a leginkább rászorultak mellett az önmagukért tenni akaró, helyzetükön önerejüket is használva változtatni akaró polgárokat tekinti célcsoportnak.

 

 

(13.00)

 

Az ellenzék vitatja, támadja, hogy nem kizárólag a legrászorultabb, támogatásokra, segélyekre szoruló legszegényebbek iránt tartozunk csak felelősséggel, hanem az adófizető polgárok befizetéseinek célszerű és hatékony felhasználására is garanciát nyújtunk. Így az eddig kialakult gyakorlat során a támogatásokat és kedvezményeket elsősorban az adó- és járulékrendszeren keresztül juttatjuk érvényre. A gyermekvállalás, a családfenntartás költségeit alanyi jogon biztosítjuk, hogy ezek kiegészítéseként használhassuk a szociális segélyezés egyes formáit.

A polgári kormány csökkentette és csökkenteni fogja az állam újraelosztó szerepét, támogatja az önsegítés gyakorlatát, háttérbe szorítva a segélyek sokszor igazságtalan osztogatásának értékromboló gyakorlatát. Elfogadhatatlannak tartjuk azt a segélyezési rendszert, amely a munkaerőpiacról való távolmaradásra ösztönzi a polgárokat. Támogatjuk a feltételekhez, például munkavégzéshez kötött szociális segélyezés bevezetését.

Az előző, MSZP-SZDSZ irányította ciklus idején a családpolitika a szegénységpolitika irányába tolódott el. Gazdasági nehézségekre hivatkozva az akkori kormánykoalíció nyíltan meghirdette, hogy csak azok a családok számíthatnak gyermekeik neveléséhez az állam támogatására, amelyek szerény anyagi körülmények között élnek. A gyermekeken való állami takarékoskodás kényszerű reakciójaként a születésszám csökkenése ijesztően fölgyorsult.

Jelen törvénymódosításunkban a gyermekgondozási segély alanyi körének kiterjesztése csupán választási lehetőséget kínál arra, hogy az alanyi jogon járó ellátást mely családtag veszi igénybe. Ez azt is jelenti, hogy e választási lehetőséggel feltehetően a családoknak csak egy kis része tud és akar élni. Az intézkedés bevezetése, az ellátórendszerben egy újabb lehetőséget jelent, amely további alternatívát nyújt az igénybe vevő családoknak. Hangsúlyoznunk kell, hogy a gyermekek gondozását, nevelését illetően az elsődleges felelősséget és kötelezettséget a továbbiakban is a szülők viselik. Az ellátás kiterjesztése nem járhat együtt sem a gyermekek jogállásának megváltoztatásával, sem a gyermeknevelési felelősség áthárításával.

A nagyszülők a gyermek napközbeni nevelésébe kizárólag a szülők egyetértésével, hozzájárulásával kapcsolódhatnak be. A gyermek a szülő gondozásából, neveléséből, valamint a családi környezetből nem kerülhet ki. A gyermekgondozási segély nagyszülőkre történő kiterjesztésében mindkét generáció érdekelt. Ez a lehetőség megkönnyíti az idősebb korosztály munkaerőpiacról való visszavonulását, a fiatalok pedig jobban megfelelhetnek a munkahelyi elvárásoknak. A család szintjén erősödhet az együttműködés, ami a gyermekvállalási kedvre jó hatással lehet.

Tisztelt Országgyűlés! A polgári koalíciós kormány intézkedéseinek egyik legfontosabb csoportja a gyermekes családok élethelyzetének javítása. Első intézkedéseink között megszüntettük a felsőoktatásban a tandíjat, ez évtől kedvezményes kölcsönhöz juthatnak az egyetemisták, főiskolások. Áfamentesek a tankönyvek. Alanyi jogon jár a családi pótlék, a gyermekgondozási segély. A több gyermeket nevelő családok jelentős adókedvezményt vehetnek igénybe. A rászorulók gyermekvédelmi támogatásban részesülnek. Megvalósulhat az állami támogatással a többgyermekes családok első, illetve nagyobb lakáshoz való jutása. Ezek az intézkedések mutatják, hogy a kormánykoalíció pártjai számára a gyermek nagy érték. A gyermekes családokat azért segítjük, mert a gyermekek felnevelésével a társadalom jövőjét alapozzák meg, a jövőbe fektetnek be, olyan anyagi terheket vállalva, amilyen kiadásuk - akarva-akaratlanul - a gyermektelen állampolgároknak, családoknak nincsen.

Tisztelt Országgyűlés! A Független Kisgazdapárt támogatja a jelen törvénymódosítást, és kérem önöket, hogy pártállásra való tekintet nélkül önök is ezt tegyék.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage