DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Úr! Képviselőtársaim! A vitát hallgatva véleményem szerint érdemes visszagondolni arra a legnagyobb magyarra, akinek gondolataihoz én nagyon sokszor visszanyúltam már itt a Házban és máshol különböző alkalmakkor.

Széchenyi István "Diszharmónia és vakság" című vitairatában - amit még akkor írt meg, amikor naplójában nem szólt arról, hogy az életből ki akar menekülni - nagyon fontosnak tartotta a társadalom zavartalan működése szempontjából, hogy a kormány, az állam és az egyház viszonya milyen legyen. Széchenyi a társadalom zavartalan működése érdekében a "Diszharmónia és vakság" című vitairatában három feltételt határozott meg. Az egyik feltétel az, mondta ő, hogy az állam a nemzeti érzéseket soha ne sértse meg. A másik feltétel, hogy a pénzügyi egyensúlyt - szó szerint idézem - meg kell őrizni, mert a pénzügyi hitelvesztés a leggazdagabb állam hitelét is megrendíti. A harmadik feltételként pedig azt írta - nagyon fontosnak tartom -, hogy a kormány, illetve az állam ne avatkozzon be hitbeli ügyekbe.

Hihetetlen dolog! Hihetetlen dolog, hiszen a gazdasági-pénzügyi feltételek mellett a társadalom zavartalan működésének feltételeként határozza meg a legnagyobb magyar, hogy az állam hitbeli ügyekbe ne avatkozzon be. Amikor erről a módosító javaslatról szólunk, jó lesz figyelembe venni Széchenyi gondolatait.

Köszönöm szépen.

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage