BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Sajnos, a XLV-öt XLIV-re kell módosítanom, mert tegnap kénytelenek voltunk kivonulni az ülésről, ezért a napirend utáni felszólalásomat sem tudtam elmondani, de természetesen a mára tervezettet, a mára bejelentettet mondom el eggyel alacsonyabb sorszám mellett.

Tisztelt Országgyűlés! Ezeknek a heteknek egy kiemelkedő fontosságú társadalmi eseménye a népszámlálás. A népszámlálás, amióta államok vannak, azóta a mindenkori államnak egy kiemelkedően fontos feladata. Az államnak tudnia kell mindenféle szempontból, hogy hány lakosa van, és ezekről a lakosokról bizonyos dolgokat az állam a saját funkciójának a teljesítése érdekében megtudakol egy ilyen népszámlálás során. Ez az ókori Kínában kezdődött, és meglepő módon még a mai Magyarországon is jó lenne, ha működne.

Amióta én élek, azóta minden tíz évben volt népszámlálás, és úgy emlékszem, hogy még a szocialista rendszerben is, ahol az emberek az állam nagyon sok funkciójával nem azonosultak. De az államnak ezzel a funkciójával mindig mindenki azonosult, és mindig mindenki természetesnek vette, hogy eljönnek hozzájuk általában a pedagógusok, és népszámláló biztosként felveszik a legfontosabb adataikat.

A jelenlegi kormánynak még ebből az elemi állami feladatból is sikerült botrányt csinálnia. Ugyanis azt találta ki, vagy azt javasolták neki, hogy terjesszük ki a népszámlálási adatfelvételt egy olyan adatra, amit az elmúlt évtizedekben nem vettek fel - és jó okkal nem vettek fel - a népszámlálások során, nevezetesen: az állampolgárok egyházi hovatartozására. Véletlenül ugyanerről beszéltünk más összefüggésben eddig is.

Ennek viszont az a következménye volt, hogy miután nekünk van egy új alkotmányunk, amely a személyes adatokról szóló jogokról rendelkezik, és van egy adatvédelmi törvényünk, amely a vallási hovatartozást érzékeny, szenzitív adatnak minősíti, tehát nem tesz lehetővé olyan állami adatfelvételt, ahol az illető személye is azonosítható, és emellett még van egy kiváló adatvédelmi biztosunk is, az adatvédelmi biztos nem mondhatott mást a hatályos alkotmány és a hatályos adatvédelmi törvény alapján, mint hogy ha a népszámlálás során megkérdezik az illető vallását vagy egyházi hovatartozását, akkor nem írhatják fel, hogy ő kicsoda. Ezért a népszámlálási ívről - példátlan módon, hangsúlyozom, mert ez Magyarországon nem fordult elő, és az európai országokban sem fordul elő, nem csinálnak népszámlálást anélkül, hogy felírnák, hogy kit vesznek fel - azt mondta a Statisztikai Hivatal, hogy jó, akkor nem fogjuk felvenni a nevet, nem fogjuk felvenni a lakcímet. Ennek következtében a népszámlálás rendkívül kockázatos, mert nem lehet ellenőrizni, hogy mindenkit megszámláltak-e, és mindenkit csak egyszer számláltak-e meg. Magyarországon sok mindenkinek van több lakása, és csak az illető lelkiismeretén múlik, hogy nem diktálja-e be magát kétszer vagy háromszor.

 

 

(19.50)

 

Nem lehet ellenőrizni. Ilyen képtelenséget szül az a törekvés, hogy a vallást fölvegyék a népszámlálási adatok közé. Ráadásul ez az adat teljesen alkalmatlan, hogy a népszámláláson fölvegyék, tudniillik nincs egyértelmű válasz arra, hogy valaki vallásos vagy nem vallásos és milyen vallást képvisel. Kitűnő szociológiai felmérések készülnek, ahol sohasem két válaszlehetőség van, hanem sok válaszlehetőség van, mert valaki lehet aktívan vallásos, lehet, hogy valaki hetente jár templomba, évente jár templomba s a többi. Tehát a kérdésre nincs olyan válasz, amit egy népszámláláson föl lehetne venni. Tehát ellehetetlenítették a népszámlálás megbízhatóságát, annak érdekében, hogy fölvegyenek egy adatot, ami népszámláláson nem mérhető - kérdőíves felméréseken jól mérhető lenne -, s mindezt azért, hogy kimutathassanak egy olyan vallási elkötelezettséget a magyar társadalomra, ami valójában nem létezik.

Íme, a jelenlegi magyar kormány úgynevezett történelmi egyházakkal való politikai szövetsége - mert nyilvánvalóan ez a törekvés húzódik meg a dolog mögött - az állam egy elemi funkcióját, a népszámlálást teszi bizonytalanná. Érdemes ezt csinálni, tisztelt Országgyűlés?

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage