DR. BRAUN MÁRTON, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A költségvetési és pénzügyi bizottság a 2001. február 7-i ülésén összevontan tárgyalta a Magyar Nemzeti Bank kereskedelmi banki tevékenységével kapcsolatos vizsgálat eredményéről és a szükséges teendőkről szóló H/3612. számú országgyűlési határozati javaslatot, valamint a Magyar Nemzeti Bank kereskedelmi banki tevékenységével kapcsolatos vizsgálat eredményéről szóló J/3608. számú jelentést.

A vitában felszólalt dr. Surányi György, az MNB elnöke is, aki kifejtette, hogy másfél éves munka után sikerült a gazdasági bizottság tényfeltáró albizottságának egy, a tagok által egyhangúlag elfogadott és a gazdasági bizottság által is egyhangúlag támogatott határozati javaslatot hoznia. Az elnök úr kijelentette, hogy a jelentést az MNB részéről elfogadhatónak tartja, és hasonló véleményt fogalmazott meg a határozati javaslattal kapcsolatban is, azzal, hogy a javaslat indoklásához külön észrevételt fűzött, miszerint a felhalmozott veszteségekért a CW AG Bank menedzsmentje a felelős, akik ellen a bank későbbiekben kinevezett vezetése büntetőfeljelentést tett. A büntetőjogi felelősségre vonás folyamatban van. Az elnök úr meggyőződése, hogy mind az MNB vezetése, mind a bécsi bank később kinevezett vezetése mindent megtett annak érdekében, hogy a veszteségek a lehető legalacsonyabb szinten alakuljanak. Surányi elnök úr tájékoztatta a bizottságot arról, hogy az MNB múlt év novemberében visszaadta a banklicencet Bécsben, és ezzel megszűnt a bank kereskedelmi banki jellegű tevékenysége.

Csúcs alelnök úr kifejtette, fontosnak tartja azt, hogy az ügy minél előbb záruljon le, ugyanis attól tart, hogy a CW AG-t érintő ügy lebegtetése egyben a Magyar Nemzeti Bank minősítését, akár elmarasztaló minősítését jelentheti, ami az ország megítélését is kedvezőtlen színben tüntetheti fel. Az alelnök úr ügyrendi javaslatát, miszerint a bizottság forduljon a házbizottsághoz, hogy a következő, azaz a jelen parlamenti héten tárgyalja a Ház a javaslatot és a jelentést, a bizottság egyhangúlag elfogadta.

Mádi László elnök úr rámutatott arra, hogy nehéz érzelemmentesen reagálni olyan eseményekre, amelyek ekkora kárt okoznak a magyar államnak és közvetve az adófizető polgároknak. Hangsúlyozta, hogy mindenképpen meg kell különböztetnünk azt az időszakot, amely alatt a veszteségek felhalmozódtak, attól az időszaktól, amelyben megpróbálták a veszteséget menedzselni. Felhívta a figyelmet arra, hogy talán célszerűbb lett volna minél előbb beszüntetni a kereskedelmi banki tevékenységet a további veszteségek elkerülése végett. Végezetül rámutatott arra, hogy célszerű a felelősséget és a következtetéseket pontosan megfogalmazni, de nem célszerű az olyan hangulatkeltés, amely alkalmas arra, hogy Magyarország nemzetközi hírnevét és a bank tevékenységét, megítélését a külföld szempontjából kedvezőtlenül befolyásolja.

A továbbiakban ellenzéki képviselők arra hívták fel a figyelmet, hogy álláspontjuk szerint a határozati javaslat pontjai és az indoklásban írtak között ellentmondás van, ezért általános vitára alkalmatlannak ítélik; kormánypárti oldalról a felelősség kérdését és a kár nagyságát feszegették többen. A vita során az az általános vélemény alakult ki a bizottságban, hogy célszerű az ügyet minél előbb lezárni.

A szavazás során a bizottság a H/3612. számú országgyűlési határozati javaslatot 14 igen, 11 nem és 1 tartózkodás mellett, míg a J/3608. számú jelentést 25 igen szavazattal, ellenvélemény nélkül, 1 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage