BAUER TAMÁS, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Mint ezt a többségi vélemény előadója is említette, az Országgyűlés költségvetési bizottságában kisebbségi álláspont is volt: a kisebbségi álláspontot képviselő szabad demokrata és szocialista képviselők a jelentést többségükben elfogadták, azonban az országgyűlési határozati javaslatot nem tudták elfogadni.

Az ellenzéki képviselők is elismerték a gazdasági bizottság tényfeltáró albizottságának lelkiismeretes munkáját, azt, hogy az albizottság igyekezett tárgyszerű, elfogulatlan munkát végezni. Ugyanakkor meg kellett állapítaniuk, hogy az országgyűlési határozati javaslat indoklása megalapozatlan állításokat tartalmaz; a kisebbségi vélemény képviselői szerint megalapozatlanok, hamisak a jegybankelnökök úgynevezett közvetlen felelősségére vonatkozó állítások; megalapozatlanok azok az állítások, miszerint a Magyar Nemzeti Bank elnökei nem tettek meg mindent a veszteség kialakulásának megakadályozásáért; megalapozatlan az az állítás, hogy a tulajdonos Magyar Nemzeti Bank nem tette meg a szükséges lépéseket; megalapozatlan az a feltételezés, hogy az 1995-ben felmerült problémát követően egy határozottabb tulajdonosi magatartással a veszteség végső mértéke talán csökkenthető lett volna. Ezek az állítások megalapozatlanok, és az indoklásban foglalt ilyen állítások mellett a kisebbségi álláspont képviselőinek el kellett utasítaniuk ennek a határozati javaslatnak az általános vitára való alkalmasságát.

A vitában a kisebbségi álláspont képviselői megállapították, hogy a CW Bankban kialakult veszteség a CW Banknak, a Magyar Nemzeti Bank e leánybankjának a rendszerváltást jóval megelőzően kialakult sajátos szerepével, valamint a CW Bank menedzsmentjének felelőtlen hitelkihelyezéseivel, felelőtlen gazdálkodásával függött össze, ebből fakadt. Megállapították továbbá, hogy a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi vezetése kezdettől fogva a Nemzeti Bank kereskedelmi banki tevékenységének megszüntetésére törekedett, a többi, normálisan működő kereskedelmi bankjainak tevékenységét rövid időn belül megszüntette, a CW Bank esetében pedig a Magyar Nemzeti Bank vezetése a megszüntetésnek egy olyan módját igyekezett megtalálni, amely a Magyar Nemzeti Bankot és magát a magyar államot a legkisebb mértékben károsítja. El kell ismernie az Országgyűlésnek megítélésünk szerint, hogy ez a tevékenység eredményes volt; még eredményesebb lehetett volna, ha a kérdést nem veszi körül egy politikai kampány, amely sajnálatosan megnehezítette éveken keresztül a bankvezetésnek ezt a tevékenységét.

Annak érdekében, hogy a kérdés mielőbb lezárható legyen, a bizottság ellenzéki képviselői úgy foglaltak állást, hogy noha nem értenek egyet a határozati javaslattal, a gyors lezárást azzal is segíteni kívánják, hogy nem nyújtanak be módosító javaslatot a határozati javaslathoz sem.

Szeretném végül megemlíteni, az a körülmény is nehezíti azt, hogy a kisebbségi álláspont képviselői az országgyűlési határozatot megszavazhassák, hogy ezáltal olyan látszat keletkezhetne, mintha a jelenlegi Országgyűlésben a hatályos szabályoknak megfelelően folyna problematikus banki ügyek parlamenti vizsgálata, miközben más problematikus banki ügyekben a jelenlegi országgyűlési többség megakadályozza hasonló jellegű vizsgálatok lefolytatását, ellenzék által kezdeményezett parlamenti vizsgálóbizottságokat nem enged létrehozni. Ennyit kívántam bizottsági kisebbségi előadóként elmondani.

És végül az Országgyűlés jelen lévő képviselőit és vendégeit arról kell tájékoztatnom, hogy nem modortalanság akadályozott meg kisebbségi véleményem előadásakor abban, hogy az ülésvezető elnököt megszólítsam, hanem az a bizonytalan helyzet, amely jelenleg az Országgyűlésben uralkodik, amikor az Országgyűlés ülését egy olyan képviselő vezeti, aki lemondott parlamenti alelnöki funkciójáról (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szégyelld magad!), és helyzete mindmáig rendezetlen. (Közbeszólás a MIÉP soraiban: Ez nem tartozik a témához!)

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

(9.30)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage