SZABADOS TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Nem az a vita tárgya, amit itt kormánypárti képviselőtársaim elmondtak az egyetem megalapításáról, annak céljairól. Valamennyien így gondoljuk, hogy erre az egyetemre szükség lenne, vagy bármilyen német nyelvű egyetemre szükség lenne; valamennyi képviselőtársam - Lezsák elnök úr, Ughy képviselő úr, Sáringer képviselő úr - arról beszélt, amit mi is támogatunk. Valamennyi kormánypárti képviselőtársunk és az államtitkár úr is azonban elhallgatott egy lényeges dolgot: azt, hogy ennek megalapításának a módja erősen súrolja a törvényesség határát. Nem szeretném elismételni azokat, amiket Bazsa képviselőtársam, illetve Horn képviselőtársam már elmondott, csak hangosan szeretnék néhány olyan kérdést feltenni, amire sem az államtitkári expozé, sem pedig a kormánypárti képviselők eddig nem válaszoltak.

A HVG április 7-én írt egy cikket a közös Andrássy Egyetemről, amelyben olyan adatok jelentek meg - és Sáringer képviselő úr ezt további adatokkal tetézte, hogy úgy mondjam -, amelyeket jó lett volna, ha az oktatási bizottság, a magyar parlament valamennyi képviselője megtudott volna időben, és amikor tárgyaltuk ezt a törvényjavaslatot, akkor ezek az adatok már rendelkezésünkre álltak volna. Például az van benne, hogy az egyetem egyik kezdeményezője Erich Kussbach úr, Ausztria 1993-96 közötti magyarországi nagykövete, és ezt hivatalosan 2000 áprilisában már bajorországi látogatásakor felvetette vendéglátóinak Orbán Viktor miniszterelnök. Ezek szerint ez gyakorlatilag egy éve van napirenden kormánykörökben - lehet, hogy nem vagyunk túl tájékozottak oktatási témákban -, de gondolom, még a kormánypárti képviselők sem mondhatják el magukról azt, hogy erről a parlamenti képviselők tudtak; nem tudom. Az első kérdésem az, hogy miért kellett titkolózni. Titok volt ez vagy valami olyan hadititok, aminek a kikotyogása esetleg az egyetem megalapítását veszélyeztette volna?

Az is benne van ebben a cikkben, hogy Pálinkás államtitkár szerint nagy valószínűséggel az osztrák professzor, Kussbach úr lesz az AE nemzetközi rektorhelyettese. Ha már itt sarzsikat is osztogattunk, bár még meg sincs alapítva az egyetem, akkor azt is szeretném tudni, hogy ki lesz a rektor. Azt is szeretném tudni vagy jó lenne, ha tudnánk, hogy ki lesz a már megalapított közalapítvány kuratóriumának elnöke, kik vannak a kuratóriumban, kik fognak dönteni a pénzekről. (Keller László: Ők tudják!) Az rendben van, hogy ők tudják, de szerintem egy jogállamban ahhoz, hogy minimum odaadjuk a szavazatunkat, hogy általános vitára alkalmas, és utána pedig nosza, alapítsunk egyetemet minden okkal-módon, legalább azokat az adatokat kellene megtudnunk, amelyek aztán segítségünkre lesznek.

 

 

(10.10)

 

 

A következő kérdést is szeretném feltenni: azt mondták a kormánypárti képviselők, többen kitértek erre, hogy ezt a dolgot valamilyen nemzetközi szerződés előzte meg. Elmondom, mi is van ebben az újságban arról, amit Pálinkás államtitkár úr mondott. A Duna menti államok kis csúcstalálkozóján az osztrák kancellár - ez rendben van, tehát Ausztria nevében beszélhet -, a bajor, a baden-württembergi és a magyar miniszterelnök közös támogató nyilatkozatot adott ki. Ebben jogforrásként meg lehet az osztrák kancellárt, a magyar miniszterelnököt jelölni, mert ők aláírhatnak nemzetközi szerződést. A baden-württembergi és a bajor miniszterelnök nem, csak a szövetségi kancellár írhat alá. Tehát ha ez gyakorlatilag valóban így van előkészítve, akkor a baden-württembergi és a bajor miniszterelnök bármit nyilatkozhat; a szándékukat jó hogy elmondták, de jogforrásként, legalábbis tudtommal, ezt nem lehet felfogni.

Aztán a következő kérdésem, erre már szintén többen kitértek: a cikkben az is benne van, hogy a magyarországi német kisebbség országos önkormányzatát a kormány még be sem avatta a terveibe. Ezt Horn Gábor is elmondta, de azért én is elmondom, hogy nyomatékosítsuk. Egy olyan ország állampolgáraként, mint Magyarország, ahol a magyarság egyharmada az országhatárainkon kívül él, és az erdélyi egyetem alapításában tevékenyen részt veszünk - nagyon helyesen -, s azt is tudjuk, hogy ott ezt az erdélyi egyetemet nagyon sok román nacionalista nem vette jó néven, akkor, kedves államtitkár úr, kedves kormány, kedves kormánypárti képviselők, nem tartják kicsit arcpirítónak azt, hogy a magyarországi német kisebbségi önkormányzatot nemhogy nem kérdeztük meg róla, hanem még be se avattuk a tervbe? Remélem, ez csak egy gondatlanságból elkövetett dolog, nem pedig szándékos.

A következő észrevételem, amit többen elmondtak: miért kerüljük ki a felsőoktatási törvényt? Félünk attól, hogy az egyetem alapítása nem áll meg a felsőoktatási törvény mérlegén? Úgy érzem, ahhoz, hogy minden mendemondát kiküszöböljünk, a kormány - szintén megismétlem a Bazsa és Horn képviselő urak által elmondottakat - nem követne el maga ellen semmi rosszat, sőt nagyon jó utat követne, ha azt mondaná, hogy ezt a törvényjavaslatot ebben a formában most visszavonom, megnyitom a felsőoktatási törvényt, és a felsőoktatási törvény útján elindítom az egyetem alapítását. Ezen az oldalon abban a pillanatban megkapja a zöld utat és a szavazatainkat. Már 24-szer módosítottuk a '93-ban keletkezett felsőoktatási törvényt. Ez most lesz negyedszázados, tehát a 25 éves jubileum méltó lenne az Andrássy Gyula Egyetem alapításához.

Egyébként ki fogja finanszírozni? Ez is egy nagy kérdés, szintén a cikkből. Az rendben van, hogy a kormány 2 milliárd értékben beszállt ingatlanokkal, de se a 2001-es, se a 2002-es költségvetésben nincs rá forrás. Baj van még ezekkel a külföldi pénzekkel is, mert mit is mondott Kussbach úr? Idézem: "Jelenleg német szakemberek bevonásával dolgozunk a részletes koncepción, valamint a projekt tervein, míg a támogatásokról csak ezek ismeretében döntenek majd a külföldi partnerek." Tehát itt még semmiféle pénzről nincsen szó. Itt egy ígérvény van - ígérvény, nem szerződés -, valamilyen homályos ígérvény; erre mi adunk 2 milliárdot, alapítunk egy egyetemet, aztán vagy lesz pénz, vagy nem lesz pénz. Tehát én azt hiszem, hogy mérjünk egyenlő mércével. Ha Magyarországon ma bárki, vagy bármilyen szervezet hasonló módon szeretne felsőoktatási intézményt alapítani, azt hiszem, azt a magyar parlament - most nem akarok durva szavakat használni - melegebb égtájakra küldené el.

Ha ezeknek a feltételeknek bármelyik magyar felsőoktatási intézmény, netán egyetem az alapításakor eleget fog tenni, a Magyar Szocialista Párt megadja erre a felhatalmazást és a szavazatait. Hadd mondjak egy olyan dolgot is, amiben tényleg támogatjuk a kormányt; nemcsak a szándékkal, hanem a névvel is maximálisan egyetértünk. Mi is azt gondoljuk, hogy Andrássy Gyula neve fémjelezhetné ezt az egyetemet, tehát magával a névválasztással sincs már problémánk. Nagyon remélem, s ezzel fejezem be, hogy a kormány visszavonja ezt a javaslatát, s törvényes útra tereli ezt. Akkor mi is megszavazzuk, de jelen formájában nem tudjuk támogatni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage