DR. PÁLINKÁS JÓZSEF oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Nem nagyon szokás az általános vitának ebben a szakaszában felszólalni, most mégis engedjék meg, hogy ezt néhány percben megtegyem.

A vitában nagyon sok javaslat hangzott el, de a vita hangneme néha olyan volt, amit a magam részéről sértőnek tartok, azonban ezt megszoktuk a parlamentben. Szeretném, ha nem ilyen lenne a vita hangneme.

Elhangzott néhány olyan kérdés, amire szeretnék válaszolni. Beszéljünk világosan! Egy, a felsőoktatási törvény minden szakaszának megfelelő német nyelvű egyetemet nem tudunk létrehozni.

 

(10.40)

 

Ennek a létrehozásához sok-sok tízmilliárd forintra, sok-sok időre lenne szükség. Itt tehát azok a képviselők, akik felszólaltak, jól értik, hogy arról van szó, hogy egy fontos cél érdekében úgy szeretnénk létrehozni egy felsőoktatási intézményt, és úgy szeretnénk azt egyetemnek nevezni, hogy a lehető legkisebb mértékben kelljen változtatni a felsőoktatási törvényen, amely szabályozza a magyar felsőoktatási intézményeket. Itt létre akarunk hozni politikai, külpolitikai, nemzetpolitikai célokból egy olyan felsőoktatási intézményt, amely kiterjeszti a mi felsőoktatási, ha úgy tetszik, szellemi lehetőségeinket Közép-Európában, Európában.

Ahhoz, hogy ezt létrehozzuk a magyar törvényeknek megfelelően, az is felmerül, az is elképzelhető, hogy a felsőoktatási törvény bizonyos szakaszait módosítani kell. Amennyiben a parlamentben erre megvan a többség, erre a módosításra is készek vagyunk. Ezt a módosítást azonban csak úgy lehet megcsinálni, hogy ezt a különleges jogállású intézményt beengedjük a magyar felsőoktatási rendszerbe, ne törjük meg viszont a magyar felsőoktatási rendszer kialakult, minőséget biztosító rendszerét.

Egy egyetemet egyik napról a másikra létrehozni nagyon nehéz. Horn képviselő úr azt mondta, hogy létrehozunk valamit, ami nem létezik. Nyilván, képviselő úr, amikor létrehozunk valamit, akkor valami olyat hozunk létre, ami eddig nem létezett. A törvényjavaslatban az szerepel, hogy ez az intézmény akkor egyetem, ha teljesíti azokat a követelményeket, amelyeket ebben a speciális törvényben leírunk. Önök tehát jól értik, hogy ezt a felsőoktatási intézményt úgy szeretnénk létrehozni, hogy posztgraduális képzést végezzen; a mai magyar felsőoktatási rendszerben nincs ilyen intézmény létrehozására lehetőség, ezért kívánjuk ezt külön törvénnyel elindítani. És ez az intézmény akkor válik ezen külön törvény szerint meghatározott felsőoktatási intézménnyé, akkor válik ezen külön törvény szerint létrehozott egyetemmé, egyetemi rangú intézménnyé, amikor teljesíti ezeket a minőségi követelményeket. Nem kívánunk tehát kibújni a minőségi követelmények alól, azt akarjuk azonban, hogy létrehozhassunk egy olyan speciális felsőoktatási intézményt, amely nem teljesíti mindenben a magyar felsőoktatási intézményekre, a graduális, posztgraduális, doktori képzést biztosító intézményekre kirótt feltételeket. Azt remélem, hogy néhány év alatt ez az intézmény eléri azt a fejlettségi fokot, hogy mindenben tudja ezeket a követelményeket teljesíteni.

Én azt kérem tehát a képviselőktől, az Országgyűléstől, mérlegeljék azt, hogy ez a - megítélésem szerint - fontos, magasabb cél elegendő-e ahhoz, hogy a törvényjavaslatot ilyen formában elfogadják, a felsőoktatási törvénynek ezzel párhuzamos olyan módosításával, amely lehetővé teszi nemzetközi szerződés esetében egy ilyen felsőoktatási intézmény létrehozását.

A hozzászólásaikat, javaslataikat köszönöm, ezek többségét úgy értékelem, hogy ezzel a céllal egybeeső javaslat, és arra szolgál, hogy ezen intézmény stabil működésének a kereteit, stabil működésének a körülményeit megteremtsék, és ebben az értelemben köszönöm a javaslataikat.

Köszönöm, elnök asszony. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage