DR. GYIMESI JÓZSEF (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A T/3712. számú törvényjavaslathoz módosító javaslatokat nyújtottam be, de nem ezen módosító javaslatokat kívánom indokolni, mert ezek többnyire jogtechnikai jellegűek, a törvényjavaslat alaprendelkezéseit nem érintik.

Az ellenzéki képviselők közül a törvényjavaslatokat jelentős számban Csákabonyi Balázs és Csiha Judit képviselők nyújtották be a Szocialista Párttól. Tekintettel arra, hogy ők nincsenek jelen, nem kívánom hosszasan indokolni azt, hogy miért nem érthet egyet a kormánypárti oldal ezen módosító javaslatokkal, de ha már megírták és benyújtották, akkor néhány szót szükséges szólni.

A módosító javaslatokról mindenképpen megállapítható, hogy elsősorban a hatályos és a Magyar Köztársaság ügyészségéről szóló törvénynek azon rendelkezéseit érintik, amelyek 1997-ben, a korábbi kormányzati ciklus alatt kerültek be az ügyészségi törvénybe. Éppen ezért nem nagyon tudom mással indokolni ezen módosító javaslatok megszületését, mint azzal, hogy a szocialista képviselők ezzel kinyilvánították a meglévőhöz, a régihez, az általuk hozott törvényszöveghez való ragaszkodásukat, jóllehet közben az idő elmúlt, és a hatályos törvény nem egy rendelkezése meghaladottá vált.

 

 

(14.40)

 

A módosító javaslatok szerkezetéből is következik mindaz, amit az előbb összefoglalóan említettem, ugyanis azt is könnyedén megtehették volna a szocialista képviselők, hogy céljukat elérjék, hogy az egész törvényjavaslatot zárójelbe teszik, mintegy az elhagyását kezdeményezzék, hiszen javaslatuk 80 százalékának szerkezete akként épül fel, hogy a törvényjavaslat rendelkezéseinek az elhagyását javasolják, tehát tulajdonképpen a hatályos szöveg hatályban tartására tesznek indítványt.

Az 1997. évi LXX. törvény 13. §-ának (3) bekezdése tartalmaz egy olyan rendelkezést, amely visszautal az (1) bekezdés e) és f) pontjára, amikor az ügyészi felkéréssel kapcsolatos reakciót szabályozza. 1997 óta, a módosítás hatálybalépése óta ez a bekezdés rosszul nyert szabályozást, hiszen az (1) bekezdésnek egyszerűen nincs e) és f) pontja. A törvényjavaslat ezt az egyszerű szerkesztési hibát próbálja meg kiküszöbölni, és azt mondja, hogy értelemszerűen a (2) bekezdés e) és f) pontjára vonatkozik ez a rendelkezés. Az ellenzéki képviselők által benyújtott törvényjavaslat pedig a hatályos szöveg hatályban tartására tesz indítványt, tehát azt az abszolút helyzetet kívánják a továbbiakban is fenntartani, hogy egy nem létező törvényhelyre történik visszautalás.

Ezt csak annak illusztrálására mondtam, hogy megítélésem szerint a Szocialista Párt képviselői által benyújtott törvényjavaslatok nem igazán meggyőződésből születtek - mondhatnám azt, hogy a fürdővízzel együtt a gyermeket is kiöntötték -, hanem a szándékuk alapvetően az volt, hogy a törvényjavaslatra, annak minden rendelkezésére igent ne kelljen mondani. A meggyőző erő is hiányzik ebből következően ezekből a módosító javaslatokból, ezért bízom abban, hogy álláspontjukat meg fogják változtatni szavazás formájában, és ez a törvényjavaslat a Szocialista Párt támogatásával - jóllehet feles törvényről van szó, de mégiscsak fontos - kerül megszavazásra.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage