DR. EÖRSI MÁTYÁS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy a szárnyaló tervekről kicsit visszarángassam magukat a nehéz hétköznapokba. Bár ha már az olimpiáról esett szó, akkor javasolnám, hogy hirdessünk újabb olimpiai számokat, gondolok a politikai szélkakasságra; a Fidesz - amely annak idején a leghevesebben támadta az expót, most pedig ilyen boldogan tapsolt Balsai úrnak - nyilván megnyerné ezt a számot. Úgy gondolom, hogy ha az állami szintű korrupció tekintetében nyílna egy olimpiai versenyszám (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Az SZDSZ remek helyezést érne el!), úgy ítélem meg, a kormány szintén nagy eséllyel indulna, hogy igen jelentős eredményt érjen el. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)

Tisztelt Országgyűlés! Nagy állami vállalatról szeretnék önöknek beszélni, ez a Dunaferr, amely a világpiac egyik legnehezebb területén, az acéliparban volt képes arra, hogy nyereséges legyen. Évi nyeresége 405 millió forintot tett ki. Mesélik, hogy egy szép nap a vállalat vezérigazgatójánál bejelentkezett egy polgár. Bárki is lehetett volna, de ő nem bárki volt. Szépen bemutatkozott: Orbán Győző vagyok - mondta, és előadta szerény igényét: szeretnék eladni dolomitot a Dunaferrnek. A vezérigazgató azt mondta, hogy bár nincs rá szüksége, de mégis vehet egy kisebb mennyiséggel, mire a látogató állítólag összehúzta a szemöldökét, továbbra is szerényen azt mondta: bizonyára nem jól hallotta a nevem, Orbán Győző vagyok.

Ami cáfolhatatlan tény (Közbeszólások a Fidesz soraiból.): a Dunaferr teljes menedzsmentjét azóta menesztették, az új vezérigazgató Faragó Csaba. Senki nem tudja, honnan jött, korábban mit tudott bizonyítani. Mi teszi őt alkalmassá arra, hogy az ország egyik legnagyobb vállalata plusz az ÁPV Rt. irányítását rá bízzák?

Tisztelt Országgyűlés! Bár Faragó Csaba értékelhető eredményt felmutatni tényleg nem tud, de azt már tudjuk, hogy igazi tipikus Fidesz-menedzser. Schlecht Csaba, Simicska Lajos, Kövér Szilárd és Faragó Csaba azt már bemutatta, hogy hogyan kell egy céget a köztartozásoktól megterhelve fantomizálni, eltüntetni a közvélemény és a hatóságok szeme elől.

Tisztelt Országgyűlés! A Dunaferr nyeresége, mint mondtam, 400 millió forint volt. Faragó Csaba kinevezését követően máris bejelentették, hogy 4,7, aztán később 2,9 milliárd veszteséget terveznek.

Tisztelt Országgyűlés! Faragó Csaba mint egy fantomizált cég volt tulajdonosa, nem is lehetne törvényesen sem az ÁPV Rt., sem a Dunaferr elnök-vezérigazgatója. Ez azonban a Fidesz-kormányt nem érdekli. Stumpf István a kérdésekre nem hajlandó kamerák elé állni az ügyben. A Fidesz-kormányt egyvalami érdekli, jelesül az, hogy állami vagyonból minél többet lehessen kisíbolni a miniszterelnök családi vállalkozása részére. Faragó Csaba pedig teljesíti megbízatását. Időközben a Dunaferr korábbi szerződéseit felmondták, ma már a cég legnagyobb dolomitbeszállítójának a titulusát úgy nevezik, hogy a miniszterelnök édesapja, Orbán Győző.

Tisztelt Országgyűlés! Lehetne persze cinikusan azt mondani, hogy a korrupció elkerülhetetlen. Csakhogy korrupt társadalomnak azt szokás nevezni, ahol az állam vagy eltűri a korrupciót, vagy pedig ahol az állami vezetők is érintettek. De ami a Fidesz-Magyarországon új, amire nincs példa, az az, hogy a kormány felvállalja a korrupció fő szervezőjének a szerepét. A fideszes képviselőtársaim kiabáltak, amikor Magyar Bálint a szervezett felvilágról beszélt, de minden - hangsúlyozom, minden - alkalommal megakadályozták, hogy ezeket az ügyeket az Országgyűlés kivizsgálhassa. A képviselőtársaim ezzel tettestársakká váltak e mérhetetlenül cinikus, legjobban magukat a polgárokat, a polgárok adóforintjait semmibe vevő politikának.

Mit lehet tenni? Az alkotmányos parlamenti lehetőségek kiürültek. Míg a Fidesz a parlamentarizmust szétverte, a bíróságokat megfélemlítette, a bírálatokra egyetlen válasza van: erőszakoskodás, megfélemlítés. Lehet-e tehát valamit tenni?

Tisztelt Országgyűlés! A közvélemény-kutatások szerint a magyar emberek ma már a Fideszt tartják a legkorruptabb pártnak (Közbeszólás az MDF soraiból: Borzasztó!) - okkal, szeretném aláhúzni. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: És az SZDSZ?) A közvélemény sajnos úgy véli, hogy tehetetlen a mindent elöntő korrupcióval szemben. Ha ez így van, akkor a politikai pártoknak igen súlyos a felelősségük. Nekünk tehát innen, a parlamenti padsorokból kell harcot hirdetni a korrupcióval szemben. Ma még nem lehet tudni, hogy a magyar választók kit tisztelnek meg bizalmukkal 2002 tavaszán. Mi, szabad demokraták abban bízunk, hogy egyik nagy párt sem lesz képes nélkülünk kormányt alakítani. (Moraj és közbeszólások a Fidesz soraiban.) Egyet azonban már most elmondhatunk: az SZDSZ csak olyan kormánynak lesz részese 2002 után, amely megalkuvásmentesen felderíti (Közbeszólás az MDF soraiból: Ez sem igaz!), a közvélemény és az igazságszolgáltatás elé tárja azt a sok mocskot, amit a Fidesz ma elfed.

A magyar demokrácia nem a mienk, politikusoké (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.), hanem minden magyar emberé. Nekik kell tehát visszaadnunk a hitet, hogy az általuk megválasztott vezetők nem a saját hasznukat, hanem a köz hasznát tartják szem előtt.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage