KOVÁCS TIBOR, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Valóban úgy, ahogy a képviselőtársam említette, a bizottság paksi kihelyezett ülésén vitatta meg a beszámolót, sajnálatosan a kormánypárti képviselők, illetve a kormány érdemi jelenléte nélkül.

Az elmúlt év kétségtelenül meglehetősen ellentmondásos időszaka volt az energetikai szektornak. Erre tekintettel még a kritikai észrevételeket megfogalmazó képviselőtársaim is elismerték a hivatalnak azt az erőfeszítését, amelyet az árszabályozás, illetve a törvény-előkészítés során, illetve az új szabályok kidolgozásában tett.

A képviselőtársaim arra is rámutattak, hogy a törvényi szabályozás elégtelensége, a hivatal függetlensége körüli ellentmondások jelentős mértékben gátolták a hatékony és eredményes működését, illetve a liberalizálódó energiapiacon a jelenlegi jogszabályi felhatalmazással a hivatal nem tud megfelelni a felé irányuló elvárásoknak. E tekintetben különösen sajnálatos, hogy a kormány jelentősen késlekedik a villamosenergia-törvény, illetve a gáztörvény parlamenthez történő benyújtásával.

A beszámolóban megfogalmazottakat senki sem vitatta, ugyanakkor jelentős kritikai észrevételek fogalmazódtak meg azzal kapcsolatban, ami a beszámolóban kimaradt. Az egyik képviselőtársam úgy fogalmazott, hogy látható félénkséggel állították össze a beszámolót, nem kívánván tovább élezni a szektorban amúgy is meglévő hatalmas feszültségeket, illetve konfliktust felvállalni a kormánnyal.

Az említett erőfeszítés ellenére az árszabályozás körül korábban soha nem tapasztalt vita alakult ki. A hivatali beszámoló is utal arra, hogy csak az előkészítés a hivatal feladata, de azt gyakorlatilag egyetlen érintett fél sem fogadta el feltétel nélkül. Bebizonyosodott, hogy a mesterségesen leszorított árakból ideig-óráig lehet politikai tőkét kovácsolni - illúziókat kergetni természetesen mindenkinek szabad.

Az EU-val folyó csatlakozási tárgyalások energiafejezetét sikerült ugyan ideiglenesen lezárni, ezért veregetheti mindenki a saját vállát. Az ügy szépséghibája csak az, hogy egy éve húzódik a villamosenergia-törvény tárgyalása. A gáztörvény érdemi vitája, annak ellenére, hogy néhány nappal ezelőtt megjelent az interneten, gyakorlatilag meg sem kezdődött, hangsúlyozom, a szakmai vitája, és láthatjuk, hogy a villamosenergia-törvény szakmai vitája is milyen hosszú ideig elhúzódott.

Véleményünk szerint hiányzik a beszámolóból a hivatal által elvégzett tételes vizsgálatok eredménye. Ugyanúgy, mint a Gazdasági Versenyhivatal beszámolójában, sok tételes vizsgálati eredményt olvashatunk. Szerintünk ebből tanulságokat és következtetéseket lehetett volna levonni mindenkinek, aki ebben érintett.

Nincs megfelelő értékelés a beszámolóban az MVM által meghirdetett kapacitástenderekről és az azt követő vitákról és peres eljárásokról, annak ellenére, hogy több száz millió dolláros ügyről van szó. Példa nélküli, hogy az utóbbi évtizedekben a világ legfejlettebb országában alakult ki olyan jellegű energiakrízis, mint az elmúlt hónapokban Kaliforniában. Tanulságos lett volna olvasni az ottani tapasztalatokat és tanulságokat, igaz, néhány nappal ezelőtt a bizottság tagjai megkapták azt a beszámolót, amelyben egy parlamenti, illetve hivatali delegáció egyesült államokbeli útjáról számoltak be. Úgy gondolom, hogy ez a beszámoló sem tért ki minden részletére. Remélem, hogy ez nem azért maradt ki a beszámolóból, mert esetleg valamiféle analógiákat lehetne felfedezni az ottani, illetve az utóbbi időben hazánkban kialakult helyzetről.

A képviselők szívesen olvastak volna néhány gondolatot arról, hogy milyen intézkedések történtek azon felvetésekről, amelyek az elmúlt évi beszámoló parlamenti vitájával kapcsolatban itt, a Házban elhangzottak.

Idő hiányában nem is teljeskörűen mondanám el, de lényegében ezek voltak azok a problémák, amelyek miatt a bizottság kisebbsége a beszámolót nem tartotta általános vitára alkalmasnak.

Köszönöm szépen.

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage