BABÁK MIHÁLY, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Asszony! Képviselőtársaim! A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság folyó hó 5-én megtárgyalta a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény módosításáról szóló T/4570. számú törvényjavaslatot. A bizottság a törvényjavaslat általános vitára való alkalmassága tekintetében egyhangú döntést hozott szavazatával.

Tisztelt Ház! Kérem, engedjék meg, hogy a bizottsági vita kapcsán pár mondatban tájékoztassam önöket az ott elhangzott véleményekről. A gyermekvédelmi törvény elfogadása óta eltelt négy év tapasztalatai - véleményünk szerint - indokolttá tették annak csomagban történő módosítását, amit most a tárca beterjesztett a tisztelt Ház elé. A módosító csomag 107 paragrafusból áll, melyekben - nagy számuk ellenére - a törvény alapelvei, koncepciója, szerkezete alapvetően nem módosult, de kiegészült.

A módosítás indokoltságát - mint mondtam - az eltelt négy év tapasztalatain túl jelenti: a kormányprogramban megfogalmazott preferenciák érvényesítése a gyermekvédelemben, az ombudsmani ajánlások figyelembevétele, azok módosításokba való átvezetése; az eltelt időszak tapasztalataiban kicsúcsosodott anomáliák eloszlatása és a hiányosságok pótlása.

A törvényjavaslat preferenciájában tartja továbbra is, hogy a gyermek családban történő nevelésének mindenféle lehetőségét biztosítani szükséges. A családban maradáshoz támogató szolgáltatások rendelését, ezek működésének biztosítását tartja fontosnak a törvény. Két új intézmény bevezetése is szóba kerül: a gyermekjogi biztos és a családi gyermekvédelmi biztos mint új intézmény.

A törvény és a törvényjavaslat súlyát adják a következő számok is, ha megengedik, akkor megismételném önöknek, hiszen a veszélyeztetett gyermekek száma '97-ben 420 ezer fő volt, 1998-ban 380 ezer fő, és ha nem folytatom a sort, csak 2000-re térek ki, akkor is 264 ezer fő veszélyeztetett gyermekről szól majdan a törvény. A szakellátásban részesült ellátottak, gyermekek száma: 18 ezer kiskorú és 4 ezer nagykorú. Ebből 45 százalék helyezkedik el nevelőszülőknél, a többi valamilyen gyermekotthonban kap elhelyezést.

Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A törvény módosítása kapcsán kiemelnék néhány szempontot, melyek kiemelten fontosak a továbbiakban is: preventív célú ellátások és szolgáltatások fejlesztése, bővítése; a normatív kedvezményekben részesülők körének bővítése, többek között a kiterjesztett gyermekétkeztetéssel. Ez százezer fős növekedést jelent majd az ellátásban. A gyermekjóléti szolgálat feladatainak bővítése; a gyermekek napközbeni ellátásának bővítése, itt különösen a 10 év felettiekre gondolunk, és a bölcsődei ellátás kiterjesztésére, továbbá a családi napközis hálózat bővítésére. Az átmeneti gondozás tekintetében a családok átmeneti otthona feladatainak pontosítása is befért a törvénybe, valamint bővíteni szükséges a válsághelyzetben lévő, várandós anyáknak befogadásának lehetőségeit is.

A törvénymódosítás szerint a szakellátás gyermekelhelyezéshez kötődik, továbbra is preferált az örökbefogadás és a nevelőszülőknél történő elhelyezés. De a nagyon problémás esetekre speciális ellátás lehetőségét is felvázolja a törvény.

Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A módosítás néhány, nagyon fontos elemére szeretném még felhívni szíves figyelmüket: a nevelőszülői jogviszony, munkavégzésre irányuló jogviszony törvény szintű elismerésére. Megerősíti a gyermektartási díj megelőlegezését s az erre vonatkozó szabályokat, sőt kiterjeszti azt a továbbtanulók vonatkozásában is. A továbbiakban: a 10 ezer fő feletti lakosságszámtól kötelezővé teszi a bölcsődei ellátást. Meg kell említenem itt azt, hogy a bizottsági ülésen szóba került, hogy 540 bölcsőde van az országban, de ugyanakkor ez a kisebb településeken nem létezik, ezért számítunk a törvény módosítása kapcsán további 50 bölcsőde létesülésével.

 

(9.40)

 

A családok átmeneti otthonának biztosítása a 30 ezer fő feletti lakosságszámnál, a speciális ellátást igénylő gyermekek esetében a nevelési felügyelet köre, a gyermekek jogainak védelmére afféle gyermekjoggal foglalkozó ombudsman beállítása a gyermekjogok biztosítását jelenti, és kiszélesítési a többgyermekes családoknak adható 50 százalékos étkezési térítésidíj-kedvezményt. Megjegyzem, hogy jelenleg az étkeztetési támogatásban 800 ezer gyermek kap ellátást, és emellett az otthonteremtési támogatás mértéke is nő.

A bizottsági ülésen a hozzászólásokban és kérdésekben fontos helyet kaptak a pénzügyi, a normatív, a finanszírozási kérdések és ezek költségvetési megoldása. Figyelemre méltó volt az elnök úr észrevétele a tekintetben, hogy a lakáshoz jutás támogatását is be kellene a törvénybe applikálni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Tisztelt Ház! Bocsánatot kérek, elnök asszony. A bizottság a törvénymódosítást egyhangú szavazattal elfogadta. Köszönöm szépen megértő figyelmüket. (Taps.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage