BARKÓCZY GELLÉRT (FKGP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagyon sajnálom, hogy a Mezőgazdasági Minisztériumból nincs itt senki, amikor egy ilyen fontos dologról beszélek a magyar gazdák, a magyar termelők érdekében, és végezetül a magyar gabonatermelők érdekében.

Nagyon nehéz helyzetben vannak ma a magyar gabonatermelők, mert nehéz gazdasági körülmények közé kerültek, aminek az enyhítése az ágazatot irányító minisztériumi vezetés feladata. A gabona vetésterülete jelenleg, a korábbi évekhez viszonyítva nagyobb, és jó közepes termés ígérkezik, hála istennek, de a felvásárlók árajánlatai az önköltség alattiak. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium egy sor, a gabonatermelőket kedvezőtlenül érintő intézkedést hozott. Ezek a következők:

Az étkezési búza garantált ára 1998-ban 18 ezer forint, 2001-ben 17 ezer forint tonnánként, és közben eltelt három év, évi 10 százalék körüli inflációval, ami mintegy 33 százalékos pénzromlást idézett elő három év alatt. A takarmánykukorica garantált ára ugyancsak 1998-ban 16 500 forint, és ez az összeg az idei évben 14 ezer forintra csökkent tonnánként. Megszűnt a gabonatárolási támogatás, a közraktározáshoz és a takarmányozáshoz nyújtott hitelek kamattámogatása pedig 100 százalékról 40 százalékra csökkent.

Magyarországon a gabonatermelés a szántóterület közel 60 százalékán folyik, és ez a tény a sertés- és baromfitartók helyzetét is alapvetően meghatározza. Az állattenyésztés és -tartás alapvető eleme a biztonságos és megbízható takarmányozás, kiegyensúlyozott takarmányárakon. A kiegyensúlyozott takarmányárakhoz a piaci zavaroktól mentes gabonapiac szükséges. A gabonapiac csak megfelelő mennyiségű és megfelelő minőségű árukészlet mellett képes megvalósulni, de ilyen árukészlet csak akkor tud létrejönni, ha a termelők megkapják a megfelelő költségeket és a megélhetésükhöz szükséges nyereséget a gabonafelvásárlási árakban.

Ha a hozam és a költségviszonyok alapján képződhet elfogadható jövedelem, akkor a termelő megelégszik sorsával, de úgy tűnik, ez 2001-ben nem valósulhat meg az alábbiak miatt. A növénytermesztéshez nélkülözhetetlen kémiai anyagok ára az utóbbi időkben nagymértékben megemelkedett. Átlagosan 30 százalékkal emelkedtek a nitrogén-, a foszfor- és káliumtartalmú műtrágyák, 15 százalékkal a növényvédő szerek és legalább 10 százalékal a gázolaj árai. Ha a fentiekben felsorolt költségeket összeadjuk, akkor láthatjuk, hogy egy hektár őszi búza termelői ráfordítása 115-120 ezer forintba kerül.

A termelők azt tapasztalják, hogy a gondos gazdálkodás mellett is jó esetben a búzából 4,5 tonnás országos termésátlag érhető el, feltéve, ha az időjárási viszonyok kedvezően alakulnak. Így a nullszaldóhoz is 25-27 ezer forintos tonnánkénti nettó gabonafelvásárlási árra lenne szükség, és ebben az esetben még a megélhetése sincs biztosítva. A ráfordított befektetése a legjobb esetben is csak egy év múlva térül meg, ha elemi kárral nem számolunk; nem úgy, mint más ágazatokban, például a kereskedelemben vagy más fogyasztási iparágakban.

Tisztelt Ház! Gondosan elemezze a hatásköréhez tartozó magyar gabonatermelők közgazdasági helyzetét, és mindent tegyen meg az FM annak érdekében, hogy a termelők gazdaságilag biztonságban végezhessék munkájukat, és kiszámíthatóan tervezhessék meg több évre a vetésforgójukat.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

 

(12.10)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage