DR. MIKOLA ISTVÁN egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen. Vojnik Mária képviselő asszonytól már ezeket az adatokat hallottam, de hiába mondom, hogy nem jók az adatok, nincs foganatja. A támogatotti körben a gyógyszereknek a lakossági terhet jelentő növekedése 5,9 százalék. Hiába mondjuk, hiába írjuk le, nem hiszik - újra elmondom.

Szeretném elmondani azt, hogy egyetértek az ellenzéki képviselőkkel abban, hogy szükség van az ágazat konszolidációjára, valóban az épületek egy része leromlott, az orvostechnológia megkopott, és mivel nincs a rendszerben tőkehányad, eszközvisszapótlás, amortizációelszámolás, nem lehetett megoldani ezeknek a leromlott technológiai rendszereknek a kellő karbantartását. Ismét szeretnék erre utalni, és ne felejtsük már el, hogy éppen 1994-98 között 30 százalékos forráskivonás történt az egészségügyből. Ezt kell most visszapótolnunk.

Szeretném elmondani, hogy 2001-ben - nem vagyunk eredménytelenek - a gyógyító-megelőző területen 10,6 milliárd pluszforrást élvez az egészségügy, aminek - mivel beépülő pénzről van szó - a következő évi költségvonzata 31 milliárd forint. A gyógyszerpiacra, a gyógyszerkasszába 35 milliárd pluszforrás jött, nagyon nagy pénz, nem kis pénzek ezek.

A gyógyászati segédeszköz területére 1,5 milliárd forint jött be, és azok a bérintézkedések, munkahelyi pótlékokra vonatkozó, néhány nappal ezelőtt megszületett kormánydöntésen alapuló intézkedések további 11 milliárd forintot hoznak be az ágazatba. Ha ezeknek a beépülő vonatkozásait is tekintem, akkor ez azt jelenti, hogy a 2001-2002. évi költségvetésben valamivel több, mint 130 milliárd forint pluszforrást élvez az egészségügy a jelenlegi költségvetési kereteken felül.

Ezt a kormányzati erőfeszítést mi sokra értékeljük, nagyra értékeljük, de ismét mondom, hogy ez még nem elég. Ott egyetértünk, hogy nagyobb ráfordítások, több forrás kellene az egészségügyben. (Taps a Fidesz soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage