MÉCS IMRE (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Simicskó István Képviselőtársam! Tisztelt Homoki államtitkár úr és mindazon kedves képviselőtársaim, akik itt vannak, továbbá a Magyar Honvédség vezérkari főnöke és a munkatársai, mindenkit tisztelettel üdvözlök.

Elöljáróban azt szeretném mondani, hogy magam is érintett vagyok a dologban, hiszen 1956-ban a műegyetemi nemzetőrség szervezésében részt vettem. Ez volt a legnagyobb nemzetőr egység, egy nemzetőr ezred, amely fenntartotta a rendet és a legnagyobb stabilizáló erőt jelentette akkor.

A másik dolog, amit szeretnék mondani, hogy tisztelettel és szeretettel gondolok Simicskó István kollégámra, akivel a honvédelmi bizottság alelnökeként nagyon jól együttműködtünk.

Mindezeket elmondva - ez a captatio benevolentiae, minden szónoklattan első pontja: meg kell nyerni a jóindulatot -, de ezen túlmenően sajnos szinte semmi jót nem tudok mondani erről a határozati javaslatról. Ez a határozati javaslat egy álomkép, amely a levegőben lebeg, nincsenek lábai, nem kapaszkodik a földhöz, a valósághoz, nem tudjuk, hová emelkedik, nem tudjuk, mit akar. Ilyen szép elképzelések sorjáznak benne, de valójában az a rögvalóság, amely minden katonai szervezet működésének az alapja, amelynek mérnöki pontossággal és megalapozottsággal kell működnie, az itt nincs meg.

Vegyük az alapokat! A 61/2000-es országgyűlési határozati javaslatban konszenzus volt arra vonatkozóan, hogy meg kell vizsgálni a területvédelmi erők átalakításának, a nemzetőrség fokozatos létrehozásának szervezeti, anyagi, technikai lehetőségeit és feltételeit. De van egy másik pontja is ennek a határozatnak, amelyik azt mondja, hogy a Magyar Honvédség reagáló, fő védő, valamint tartalék és területvédelmi erőkkel rendelkezzen. De hát hol van az erre vonatkozó koncepció? Olyan döntés született, hogy a Magyar Honvédség létszámát 45 ezer főre kell csökkenteni. Ezt nagyon sok minden motiválta, de azt hiszem, kendőzetlenül meg kell mondanunk azt, hogy elsősorban az ország teherbíró képessége, anyagi helyzete motiválta és a NATO-felvételünk tette lehetővé. Korábban is csökkentettük a hadsereg létszámát, de akkor sohasem tudtuk ezt jó lelkiismerettel megtenni, hiszen az ország védelméről nehéz átalakulási időszakokban egyedül, önállóan kellett gondoskodni. A NATO-felvételünkkel egy kollektív védelmi rendszerbe kerültünk, amely az utóbbi ötven esztendőnek a leghatékonyabb és legjobban működő védelmi rendszere volt. Ez tette lehetővé, hogy valóban nagyarányú átalakításokat hajtsunk végre és radikálisan átalakítsuk a hadsereget.

Valójában a tényleges katonák száma 40 ezer körüli lesz, és ez az, amit a költségvetési keretből... (Megszűnik a hangosítás.) Nem tudom, mi van a hangszóróval.

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage