Évfordulók – 75 éve tartóztatták le Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát

Varga Béla, a Nemzetgyűlés elnöke 1947. február 26-án jelentette be a Tisztelt Háznak, hogy a szovjet katonai hatóságok előző nap őrizetbe vették Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát.

Kovács Béla mentelmi jogának felfüggesztését a Budapesti Népfőügyészség február 11-én kérte. A Mentelmi bizottság február 25-én terjesztette be jelentését, a megszálló hatóságok pedig még aznap letartóztatták a Független Kisgazdapárt főtitkárát.  Köztársaság elleni összeesküvéssel, szovjetellenes kémkedéssel és ellenkormány alakításával vádolták meg. 1951-ig magyarországi és ausztriai börtönökben őrizték, majd 1952-ben a Szovjetunióba vitték, ahol bírósági tárgyalás nélkül 25 év kényszermunkára ítélték. 1955 novemberében átadták a magyar hatóságoknak, de szabadságát csak 1956 áprilisában nyerte vissza. Az 1956-os forradalom és szabadságharc idején földművelési miniszterként, majd államminiszterként tagja volt a Nagy Imre-kormánynak. A forradalom leverése után még kereste a kiegyezés lehetőségét, de amikor világossá vált számára, hogy ez nem lehetséges, visszavonult. 1959. június 21-én halt meg.

Az Országgyűlés 2000-ben február 25-ét a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapjává nyilvánította az 58/2000. (VI. 16.) országgyűlési határozattal.

Kovács Béla kisgazdapárti politikus útlevele az Országgyűlési Múzeum állandó kiállításán.
Kovács Béla kisgazdapárti politikus útlevele az Országgyűlési Múzeum állandó kiállításán
Forrás: Országgyűlési Múzeum

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.