Évfordulók – 75 évvel ezelőtt mondott le Nagy Ferenc miniszterelnök

Az 1947-es év politikai vitáit a megfélemlítés, az erőszak és a zsarolás jellemezte. A legjelentősebb, egyben legtragikusabb fordulat Nagy Ferenc kisgazdapárti miniszterelnök június 1-ei lemondatása volt.

A Svájcban szabadságát töltő kormányfőt – az 1947. február 25-én, a szovjetek által törvénytelenül elhurcolt Kovács Béla FKGP-főtitkár „vallomása” alapján – belekeverték az első koncepciós ügybe, a köztársaság elleni „összeesküvésbe”. A Minisztertanács 1947. május 31-i ülésén Rákosi Mátyás bejelentette, hogy Gordon Ferenc svájci követtől jelentés érkezett, mely szerint Nagy Ferenc lemond. Dinnyés Lajos, az új miniszterelnök még aznap, vagyis május 31-én este kormányával együtt letette az esküt. A Dinnyés-kormány közjogilag törvénytelenül került hatalomra, mivel Nagy Ferenc ekkor még nem mondott le. Erre csak június 1-jén került sor a svájci–osztrák határon. A magyar kormányfő ugyanis túszul ejtett fiáért cserébe írta meg Tildy Zoltán államfőnek címzett lemondó nyilatkozatát egy gépkocsi sárhányóján.

Nagy Ferenc miniszterelnök, Rákosi Mátyás miniszterelnök-helyettes, államminiszter, mögöttük Balogh István miniszterelnökségi politikai államtitkár és Szakasits Árpád miniszterelnök-helyettes, államminiszter az új kormány megalakulásakor az Országházban.
Nagy Ferenc miniszterelnök, Rákosi Mátyás miniszterelnök-helyettes, államminiszter, mögöttük Balogh István miniszterelnökségi politikai államtitkár és Szakasits Árpád miniszterelnök-helyettes, államminiszter az új kormány megalakulásakor az Országházban
Forrás: MTI

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.