Öt éve nyílt meg az újraalapított Országgyűlési Múzeum

Öt éve nyílt meg az újraalapított Országgyűlési Múzeum

Öt évvel ezelőtt, 2015. március 6-án nyílt meg az újraalapított Országgyűlési Múzeum állandó kiállítása, mely nem állt példa nélkül: 1929 és 1949 között már működött az Országházban múzeumi közgyűjtemény. Újraalapítása óta az intézmény az állandó tárlatainak működtetése mellett széles tevékenységi kört alakított ki.

Kiállítás_törvényhozás_nagy

A magyar törvényhozás ezer éve című kiállítás részlete
Forrás: Bencze-Kovács György, Országgyűlési Múzeum

Az országos szakmúzeum állandó kiállítása, A magyar törvényhozás ezer éve hét fejezetben, kronologikus sorrendben tárja fel a magyar parlamentarizmus történetét a honfoglalástól egészen a rendszerváltoztatásig. A tárlat a Kossuth Lajos tér felújítása során épített látogatóközpontban a klasszikus és a modern múzeumtechnika ötvözeteként jött létre. A látogatók az eredeti műtárgygyűjtemény, a nemesmásolatok és a rekonstrukciók mellett a látványos projektoros vetítések és az interaktív képernyők segítségével tekinthetik át a magyarság államszervező tevékenységét.

A kiállítótérben 2016 óta pedagógiai foglalkozások is folynak, melyek a diákok ismeretanyagának élményszerű bővítését segítik. Jelenleg tíz program dolgozza fel a magyar törvényhozás történetét korszakos, illetve tematikus bontásban, egy pedig az 1956. október 25-i Kossuth téri eseményekhez kapcsolódik.

Korona_foglalkozás

Múzeumpedagógiai foglalkozás: Királycsinálók. A koronázások és a Szent Korona története
Forrás: Bencze-Kovács György, Országgyűlési Múzeum

A magyar törvényhozás ezer éve című tárlat mellett további három állandó kiállítás várja a látogatókat. Az Országház építészetét mutatja be Az Országház története című kiállítás, mely az Országház-látogatásra váltott jeggyel tekinthető meg az épület belső, üvegmennyezettel fedett udvarában, a Neÿ Béla teremben. Az egykori szellőző alagutak északi részében az Országházhoz kötődő Kőtár, a déli szakaszban pedig az 1956. október 25-i sortűz áldozatainak emlékhelye és a hozzá kapcsolódó kiállítás kapott helyet. A magyar törvényhozás ezer éve, a Kőtár és az 1956. október 25-i sortűz áldozatainak emlékhelye ingyenesen látogatható.

OHtörténete_kiállítás

Az Országház története című tárlat részlete
Forrás: Bencze-Kovács György, Országgyűlési Múzeum

Az intézmény gyűjteményezési munkája a klasszikus tárgyi, dokumentációs köre mellett hangsúlyosan kiterjed egy jelentős digitális adatbázis felállítására is.

Az Országgyűlési Múzeum 2015 óta minden évben megszervezi az 1848–1849. évi első népképviseleti országgyűlés mártírhalált halt képviselőinek, főrendiházi tagjainak életútját és tevékenységét bemutató emlékkonferenciát. A rendezvényeken elhangzó előadások szerkesztett változata külön tanulmánykötetekben jelenik meg.

Mindezek mellett kutatómunka is zajlik az intézményben: A Tisza Kálmán Program keretében az egykori országházi termek, szobák, helyiségfunkciók, műtárgyak és műalkotások feltérképezése történik – a kezdetektől egészen napjainkig. A kutatás eredményei az Országház Könyvkiadó köteteiben is publikálásra kerülnek. Az Egy sortűz nyomában elnevezésű kutatás célja a Kossuth téri sortűz azonosított áldozatainak életrajzi feltárása, új áldozatok felkutatása, valamint az 1956. október 23. és 1956. november 4. közötti, Országházhoz és Kossuth térhez kapcsolódó események rekonstrukciója.

régiOGYM

A Parlamenti Múzeum Húsz év politikai története című kiállításának nyitóképe, 1935
Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár