Évfordulók – 155 éve hirdették ki a bírói hatalom gyakorlásáról szóló törvényt Magyarországon

155 éve hirdették ki Magyarországon a bírói hatalom gyakorlásáról szóló törvényt. Az 1869. évi IV. törvénycikk kimondta a közigazgatás és az igazságszolgáltatás szétválasztását, valamint a bírók függetlenségét is. Ennek garanciájaként a törvényalkotók rögzítették, hogy a bíró kizárólag a törvények, rendeletek és törvényerejű szokás szerint járhat el.
 
Deklarálták továbbá, hogy csak törvény útján lehetséges bíróságokat megszüntetni, valamint új bírói fórumokat létrehozni.
A kihirdetett törvény újdonsága volt emellett, hogy egységes szakmai követelményeket támasztott a bírákkal szemben. Rögzítették azt is, hogy a bírókat akaratuk ellenére, büntető- vagy fegyelmi eljárás nélkül sem elmozdítani, sem áthelyezni nem lehet. Ezek mellett szabályozták a politikai, társadalmi és az anyagi összeférhetetlenség eseteit is.

A törvény megteremtette a modern kori bíráskodás alapjait. Kihirdetésének napját 2000-ben az Országos Igazságszolgáltatási Tanács a Bíróságok Napjává nyilvánította. Ez a nap 24 éve a bírák és az igazságügyi alkalmazottak ünnepnapja.

A törvény megjelenése az 1869. évi Országos Törvénytárban

A törvény megjelenése az 1869. évi Országos Törvénytárban
Forrás: Országgyűlési Könyvtár

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.