A Függetlenségi Nyilatkozat pályázat ünnepélyes eredményhirdetése az Országházban

Az Aranybulla napján, április 24-én hirdették ki a Függetlenségi Nyilatkozat pályázat eredményeit az Országház Varga Béláról elnevezett termében. Az Országgyűlés elnöke által 2024-ben kiírt pályázat célja az volt, hogy méltóképp emlékezzen meg a magyar alkotmánytörténet egyik nagy jelentőségű és a későbbi alkotmányfejlődésre is hatással bíró jogi dokumentuma kibocsátásának 175 éves évfordulójáról.

A díjakat az Országgyűlés elnöke nevében Bellavics István, az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatója, Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a bírálóbizottság tagja, valamint dr. Redl Károly, az Országgyűlési Könyvtár vezetője adta át.
 
Dr. Papp Renáta átveszi a győztesnek járó oklevelet

Dr. Papp Renáta átveszi a győztesnek járó oklevelet
Fotó: Országgyűlés Hivatala, Sajtóiroda

3. helyezést ért el Molnár Dániel a „Magyarország elszakadása Ausztriától nem lenne igazságos ügy…” – A Függetlenségi Nyilatkozatban foglalt detronizáció alkotmányossági kérdései című pályaművével.

A 2. helyezett Ari Roland lett „A népek szabadsága elnyomása érdekében” – Az 1849. évi Függetlenségi Nyilatkozat és az orosz intervenció külpolitikai és diplomáciai vonatkozásai című munkájával.

A győztesnek járó díjat dr. Papp Renáta érdemelte ki A Függetlenségi Nyilatkozat alkotmánytörténeti vonatkozásai című pályamunkájával.
 
A díjazottak, valamint Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a bírálóbizottság tagja az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatójával és az Országgyűlési Könyvtár vezetőjével

A díjazottak, valamint Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a bírálóbizottság tagja az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatójával és az Országgyűlési Könyvtár vezetőjével
Fotó: Országgyűlés Hivatala, Sajtóiroda

A bírálóbizottság tagjai:
Prof. Dr. Mezey Barna, elnök
Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária
Prof. Dr. Erdődy Gábor

Az eseményen kihirdetésre került, hogy a pályázatsorozat felveszi a Werbőczy István jogtörténeti és történettudományi pályázat elnevezést.
A 2025-ben kiírásra kerülő pályázat címe: Széchenyi István alkotmányos nézetei. Széchenyi István gróf legelső beszédét 1825-ben tartotta, méghozzá magyar nyelven. Ez a felsőtábla gyakorlatában teljességgel szokatlan volt és az államnyelv kialakításáért folytatott harc fontos állomását is jelentette.

Az idei pályázatra összesen 11 pályamű érkezett. A győztes pályaműveket és a jövő évi pályázati kiírást az Országgyűlés Hivatala hamarosan megjelenteti a honlapján.

 


Évfordulók – 175 éve hunyt el báró Wesselényi Miklós

Báró Wesselényi Miklós 1796. december 30-án erdélyi nemesi családba született Zsibón. Fiatalon hasonló hatások érték, mint barátját, gróf Széchenyi Istvánt, akivel közösen tett angliai és franciaországi tanulmányutakat. Tudatosult benne, hogy hazája mennyire elmaradott a nyugat-európai államokhoz képest, ezért energiáit a magyar politikai és társadalmi viszonyok korszerűsítésére fordította.

A reformországgyűléseken javaslatot tett egy magyar nyelvű színház megalapítására, emellett részt vett a Nemzeti Casino létrehozásában is. A nemesség tagjai közül elsőként szabadította fel jobbágyait. 1835-ben hűtlenségi pert indítottak ellene, melyben védői Kölcsey Ferenc és Deák Ferenc voltak. Az 1838-as nagy pesti árvíz idején személyesen vett részt a mentésben, amivel Vörösmarty Mihálytól az „árvízi hajós” nevet érdemelte ki. Ezután hirdettek ítéletet perében: három év fogságra ítélték a budai várbörtönben. A politikai életbe az 1848-as forradalom után kapcsolódott be ismét: jelentős szerepe volt abban, hogy az erdélyi országgyűlés kimondta az uniót Magyarországgal. Az ekkor már teljesen vak Wesselényi morvaországi gyógykezeléséről hazaúton tüdőgyulladást kapott, és 1850. április 21-én meghalt.

Wesselényi Miklós 1835. január 29-én kiosztja a cenzúrázatlan Országgyűlési Naplót, Haranghy Jenő festménye, 1928

Wesselényi Miklós 1835. január 29-én kiosztja a cenzúrázatlan Országgyűlési Naplót, Haranghy Jenő festménye, 1928
Fotó: Országgyűlési Múzeum / Fotóarchívum

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.


Újabb virtuálisan bejárható helyszín az Országházban – a Ghyczy Ignácz Kiállítótér

Újabb helyszín járható be virtuálisan az Országházban: a Ghyczy Ignácz Kiállítótér, mely az Országgyűlési Könyvtár muzeális köteteinek ad otthont. A kiállítóteret 2020-ban rendezték be az olvasóterem közelében azzal a céllal, hogy egy megfelelő hőmérsékletű, látogatható teremben őrizzék a törvényileg védett, ritka és értékes köteteket. Az ideérkezők megismerkedhetnek az egykori képviselő, Ghyczy Ignácz könyvhagyatékának sokszínűségével, valamint a Magyar és Erdélyi Országgyűlés történeti dokumentumaival.

Folyamatosan bővülő virtuális sorozatunkat, „Az Országház nevezetes helyszínei”-t ezen a felületen tekinthetik meg.

Virtuális Országház – a Ghyczy Ignácz Kiállítótér

Virtuális Országház – a Ghyczy Ignácz Kiállítótér


Megemlékezés József Attila szobránál

Megemlékezést tartottak a Kossuth téri József Attila-szobornál a magyar költészet napja alkalmából. A Petőfi Irodalmi Múzeum nevében idén Erlitz János közművelődési és marketing főigazgató-helyettes, valamint a Digitális Irodalmi Akadémia munkatársai helyeztek el koszorút az emlékműnél.

Erlitz János és a Digitális Irodalmi Akadémia munkatársai megkoszorúzzák a szobrot

Erlitz János és a Digitális Irodalmi Akadémia munkatársai megkoszorúzzák a szobrot
Fotó: Országgyűlés Hivatala

A magyar költészet napját 1964 óta minden évben április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Ezen a napon egyebek mellett irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, versmondással tisztelegnek a magyar líra előtt.

 

 


Megemlékezés az áprilisi törvények szentesítésének évfordulója alkalmából

Fotó: Sajtóiroda

Hende Csaba az Országgyűlés alenöke beszédében kiemelte: Kossuth Lajos nemcsak jelképe, hanem Deák Ferenccel együtt az egyik tényleges motorja, ezért iránytűje is volt azoknak az 1848-ban elfogadott államjogi törvényeknek, amelyek nem csupán a birodalmi keretek lazítását, de egyenesen Magyarországnak a birodalmon belüli részleges önállóságát valósították meg, mivel hazánkat ekkortól elsősorban az uralkodó személyének és az uralkodó által gyakorolt jogoknak a közössége kapcsolta a Habsburg Birodalomhoz. 

Fotó: Sajtóiroda

Az áprilisi törvényeknek, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc küzdelmeinek, áldozatainak talán ez – az örök érvényű szabadság és függetlenég igénye – adja a legfontosabb, évszázadokon, így korunkon is átívelő igazságtartalmát és érvényességét- tette hozzá.

Hende Csaba ünnepi beszédét követően koszorút helyeztek el a szoborcsoportnál az Országgyűlés, a Kossuth Szövetség valamint a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség nevében.


Videó az Országházról és a 19. század parlamenti épületeiről

Országházunk a világ egyik legjelentősebb parlamentépülete. Milyen előképek lebegtek alkotói előtt? Miben hasonlít vagy különbözik London, Washington, Bécs parlamentjeitől? Milyen szobrokkal és képekkel díszítették az épületek külsejét és belsejét? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak kisfilmünkből, mely az Országházi Séták könyvsorozatban megjelent kötetet dolgozza fel.
 


Megemlékezés II. Rákóczi Ferenc emléknapján

Több mint háromszáz középiskolás diák részvételével tartottak megemlékezést II. Rákóczi Ferenc emléknapja alkalmából a fejedelem Kossuth téri lovas szobránál. A Rákóczi Szövetség rendezvényén Csáky Csongor, a szervezet elnöke köszöntötte a tanulókat. A középiskolás diákok ezután meghallgatták Mészáros Kálmán hadtörténész előadását, majd a Rákóczi Szövetség nevében Csáky Csongor, Szilágyi Zoltán és Petrovay László, a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium és Kollégium nevében pedig két diák helyezett el koszorút a fejedelem szobránál. A megemlékezést követően a középiskolások országházi sétán is részt vettek.

II. Rákóczi Ferenc 1676. március 27-én született. A magyar Országgyűlés tíz éve, 2015-ben nyilvánította emléknappá a szabadságharcos erdélyi fejedelem születésnapját.

Megemlékezés II. Rákóczi Ferenc emléknapján

Megemlékezés II. Rákóczi Ferenc emléknapján
Fotó: Országgyűlés Hivatala

 

 


Hátrányos helyzetű diákok az Országházban

Az Országgyűlés Hivatalának Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatósága a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal együttműködve 2021 óta biztosít országházi programot hátrányos helyzetű magyarországi diákcsoportok számára. A 2500. diák március 25-én tett látogatást a törvényhozás otthonában.

A Baksról érkezett tanulókat és kísérőiket Szigeti Gábor, az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatóhelyettese köszöntötte. Országházi programjuk során a diákok részt vettek a koronázások és a Szent Korona történetét bemutató múzeumpedagógiai foglalkozáson, majd megtekintették a díszlépcsőházat, a főrendiházi üléstermet és társalgót, valamint a kupolacsarnokot és a Szent Koronát.

A baksi Szent Miklós Katolikus Általános Iskola és Óvoda tanulói Szigeti Gábor közgyűjteményi és közművelődési igazgatóhelyettessel

A baksi Szent Miklós Katolikus Általános Iskola és Óvoda tanulói Szigeti Gábor közgyűjteményi és közművelődési igazgatóhelyettessel
Fotó: Országgyűlés Hivatala, Sajtóiroda

 

​​​​​​​

 


Megemlékezés az 1919-es kommunista diktatúra Országházban fogva tartott áldozatairól

A Tanácsköztársaság kikiáltásának 106. évfordulóján, 2025. március 21-én az Országgyűlés Hivatalának szervezésében emlékeztek meg a vörösterror Országházban fogva tartott és megkínzott áldozatairól. Az eseményen részt vettek a Sztehlo Gábor Evangélikus Gimnázium tanulói is.

A diákok megtekintették az Ötödik alosztály – Vörösterror az Országházban című dramatizált dokumentumfilmet, mely az 1919-es kommunista diktatúráról szól. Ezt követően Baranyi-Müller Tamás, a Vörösterror az Országházban, 1919 című kötet szerzője tartott előadást. A program folytatásaként a gimnázium két diákja helyezett el koszorút a vörösterror alatt az Országházban fogva tartott, majd ott mártírhalált halt incseli Szőts András színművész, tartalékos hadnagy és mártírtársai emléktáblájánál. A rendezvény záróeseményeként a tanulók interaktív foglalkozáson ismerhették meg a Tanácsköztársaság mindennapjait.

A Sztehlo Gábor Evangélikus Gimnázium két diákja megkoszorúzza incseli Szőts András emléktábláját

A Sztehlo Gábor Evangélikus Gimnázium két diákja megkoszorúzza incseli Szőts András emléktábláját
Fotó: Gehring János / Országgyűlési Múzeum

 

 


Évfordulók – 75 éve halt meg Szász Károly

75 éve, 1950. március 21-én, 84 éves korában Budapesten hunyt el (legifjabb) Szász Károly, aki 1917. július 3. és 1918. november 16. között töltötte be a Képviselőház elnöki tisztségét.

1910 és 1918 között Tisza István híveként munkapárti országgyűlési képviselő volt az enyingi kerületben. A Képviselőház elnökeként az 1918. október 23-i ülésen a zavaros belpolitikai helyzet, valamint Fiume horvát megszállásának híre miatt indítványozta az ülés elnapolását, amely másnap meg is történt. Károlyi Mihály november másodikán vele tárgyalt az országgyűlés sürgős összehívásáról, ahol kimondták volna az ország függetlenségét, határoztak volna az általános és titkos választójog bevezetéséről, a polgári szabadságjogok kiterjesztéséről és a nemzetőrség felállításáról. Az eckartsaui nyilatkozat azonban jogi alapot teremtett arra, hogy a Képviselőház 1918. november 16-án kimondja önmaga feloszlatását, így Károlyi szándéka meghiúsult. Szász Károly ezután visszavonult a politikai szerepléstől, ám 1919 tavaszán a proletárdiktatúra őt is letartóztatta, és túszként fogva tartotta, méghozzá az Országház Vadásztermében.

Gazdag írói, szépirodalmi tevékenység jellemezte, saját színdarabjainak, versesköteteinek, emlékiratainak kiadása mellett éveken át folyóiratok, antológiák szerkesztőjeként is működött.

Szász Károly (1865–1950) portréja az Országház Pázmándy Dénes termében

Szász Károly (1865–1950) portréja az Országház Pázmándy Dénes termében
Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


„A kamera értünk forog!” – Együtt Határok Nélkül 2025

Az Országgyűlés Hivatala idén is várja a Kárpát-medence középiskolás diákjait az Együtt Határok Nélkül című vetélkedőjére, melynek mottója idén: A kamera értünk forog!

A 3-5 fős csapatoknak a versenyen ügyességi és ismeretszerző feladatokat kell majd megoldaniuk, a nyertesek pedig az idei év társszervezője, a Nemzeti Filmintézet jóvoltából különleges filmes élményekkel gazdagodhatnak.

Bővebb információ és a jelentkezési felület ide kattintva érhető el.

A vetélkedő időpontja: 2025. június 7., szombat
A jelentkezés határideje: 2025. április 16., szerda

A vetélkedő védnökei: Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Káel Csaba, A Nemzeti Filmintézet elnöke, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos.



Forrás: Országgyűlési Múzeum

 


Megemlékezés az Országgyűlés plenáris ülésén Magyarország náci megszállásának emléknapja alkalmából

Latorcai János, az Országgyűlés alenöke:

"Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt képviselőtársaim! 

Amint azt Alaptörvényünk preambuluma is rögzíti, hazánk 81 évvel ezelőtt e napon, 1944. március 19-én, közel fél évszázadra elveszítette függetlenségét és állami önrendelkezését. A szuverenitását 1990-ben visszanyert magyar állam első szabadon választott országgyűlése a 14/1994-es határozatban emlékezett meg hazánk náci megszállásának 50. évfordulójáról és a megszállást követő tragikus események áldozatairól.

Tisztelt Képviselőtársaim! 

A náci Harmadik Birodalom hadosztályai 1944. március 19-én megszállták a mindaddig területileg és katonailag független Magyar Királyságot. „Magyarország címerét két lebegő angyal tartja. Már csak e két angyalban bízom. Igaz, ez nem csekélység” – írta naplójába ekkor Márai Sándor, tisztán felismerve e napban a végső emberi kiszolgáltatottság és a jövőbeli alávetettség tragikus magyar sorsának nyitányát. 

A német hadvezetés már Olaszország átállását követően, 1943-ban elkészítette országunk megszállásának tervét. Hitler csak az alkalomra várt, hogy megmutassa: számára Magyarország nem szövetséges, csak egy a vazallus államok sorában. 1944 februárjában, a magyar béketapogatózások ismeretében, megszületett a döntés hazánk német érdekeknek való teljes alávetésére, állami önrendelkezésünk elvétele. 

Bethlen István egykori miniszterelnök (aki maga is a német titkosrendőrség üldözöttje és végül a szovjet megszállók áldozata lett) emlékiratában így fogalmazott erről a napról: 

„Magyarország kálváriája most vette igazán kezdetét. Mindenkitől elhagyatva, ellenségtől, baráttól egyaránt üldözve igazán egyedül állottunk a világban és mérföldlépésekkel közeledtünk a dicstelen megsemmisülés felé”. A németek kérésére kinevezett Sztójay-kormány ellentmondás nélkül teljesítette a megszállók kéréseit. 
Az ország gazdasága, közigazgatása és honvédsége a német katonai érdekeknek rendelődött alá. Betiltották az ellenzéki lapokat, a pártokat feloszlatták. A Gestapo már a megszállás napján megkezdte az ellenségnek tekintett politikai és katonai vezetők, társadalmi szereplők letartóztatását. Pár nap leforgása alatt mintegy tízezer személyt hurcoltak fogságba, míg többezren bujkálni kényszerültek. 

S ne feledjük, a német katonai megszállás egyenes következménye lett, hogy hazánk – benne különösen fővárosunk – rövid időn belül a világháború egyik legborzalmasabb hadszínterévé vált. 

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! 

1944. március 19-e nemzeti történelmünk gyásznapjai sorába tartozik azért is, mert ezután indulhatott meg igazán zsidó honfitársaink teljes jogfosztása, kizsákmányolása, haláltáborokba deportálása. A megszállás végórái utat nyitottak a nyilas terror elszabadulása előtt is. 

A mai napon Magyarország Országgyűlése kegyelettel emlékezik meg mindazokról, akik a náci megszállást követő terror, népirtás, elnyomás és üldöztetés áldozataivá váltak. 

De most emlékeznünk kell azokra is, akik az embertelen történelmi időkben képesek voltak emberek maradni és saját életük kockáztatásával embermentőkké válni."


A Kiegyezés hiteles dokumentumát ajándékozta a Fidesz-KDNP-frakció az Országgyűlési Múzeumnak

A relikviát - a hitelesítési dokumentummal együtt - Kövér László, az Országgyűlés elnöke vette át a képviselőtől, majd a házelnök nyújtotta át Bellavics Istvánnak, az Országgyűlés Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatóság vezetőjének.

Fotó: Sajtóiroda

Kósa Lajos a múzeumban tartott átadás-átvételen elmondta, a történelmi dokumentum a Hereditas Antikvárium árverésén jelent meg, és a Fidesz-KDNP-frakció tagjai közösen vásárolták meg és ajándékozták a múzeumnak. A kezdeményezéshez a 135 frakciótag mellé csatlakozott Ritter Imre német nemzetiségi képviselő is - tette hozzá.

Mint mondta: a most átadott kiegyezési törvény egyezik a Magyar Nemzeti Levéltárban őrzött hiteles, nyomtatott példány első kötetével. Vételára 20 millió forint volt.

Fotó: Sajtóiroda

Kövér László házelnök arról beszélt, hogy a vásárlásban részt vevő képviselők első pillanattól átérezték annak magasztosságát, hogy "ez valami különleges, rendkívüli és maradandó".

Kiemelte: a kiegyezési dokumentum a legjobb helyre került, egy ilyen történelmi darabnak közkincsnek, köztulajdonnak kell lennie.

Fotó: Sajtóiroda

Bellavics István, a Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatóság vezetője azt mondta, reméli, hogy "ezzel az ajándékozási aktussal - ami túlmutat a napi politika zaján és talán a távoli jövőnek dolgozik - a képviselők inspirációt kapnak arra, hogy a múzeumi terek a választóik és a nemzet javát szolgálják".

Hozzátette: a dokumentum - amelyen szerepel Ferenc József és gróf Andrássy Gyula aláírása - méltó helyet kap az Országgyűlési Múzeum látógatóterében, ahol május elejétől tekinthető meg.

MTI


Március 15. - Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt

A lobogót Sulyok Tamás köztársasági elnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke jelenlétében, a Himnusz hangjaira a honvédség díszegysége vonta fel az Országház előtt. Az eseményen közreműködött a Magyar Honvédség központi zenekara, a 32. Testőrezred, a Gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály és a nemzeti lovas díszegység.

Fotó: Sajtóiroda

Az ünnepélyes rendezvényen részt vett a kormány több tagja, továbbá az állami és katonai szervezetek és a diplomáciai testületek képviselői.

A térre a borult, csapadékos időjárás ellenére több százan kilátogattak, az érdeklődők nemzeti színű kokárdát viseltek.

Fotó: Sajtóiroda

A zászlófelvonást követően 9 óra 30 perckor ünnepélyes huszármenet indult a Magyar Nemzeti Múzeumhoz, amelyhez bárki csatlakozhatott. A menet útvonala: Alkotmány utca, Bajcsy-Zsilinszky út, Károly körút, Astoria, Múzeum körút.

A Múzeumkertben 10 óra 30 perckor kezdődik az ünnepség, amelynek keretében beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök.

Március 15-én 14 órától 18 óráig, 16-án pedig 10 órától 18 óráig a nemzeti ünnephez kapcsolódó ingyenes programokkal várják a családokat a Magyar Nemzeti Múzeumban, a Nyitott Parlament program keretében pedig az érdeklődők szombaton 10 órától 18 óráig megtekinthetik az Országházban a Díszlépcsőházat, a Kupolacsarnokot, valamint a Szent Koronát.

Fotó: Sajtóiroda

A nemzeti ünnepen, valamint vasárnap 17 óra 30 perctől 23 óráig a Magyar Nemzeti Múzeum épületének homlokzatát fényfestés díszíti.

Március 15. a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kezdete. Munkaszüneti nap 1989-ben volt először, 1990 óta hivatalos nemzeti ünnep.

MTI / Fotó: Sajtóiroda


Március 15-e alkalmából magas rangú állami kitüntetésben részesültek az Országgyűlés Hivatalának munkatársai

Fotó: Pólya-Pető Dávid
Fotó: Pólya-Pető Dávid

dr. Sárdi Péter, az Országgyűlés elnökének külügyi főtanácsadója, az Országgyűlés Hivatalának nyugalmazott külügyi igazgatója az Országgyűlés nemzetközi kapcsolatainak elmélyítése és fejlesztése érdekében nagy odaadással és kivételes diplomáciai érzékkel végzett több évtizedes munkája elismeréseként a Magyar Érdemrend parancsnoki keresztje polgári tagozat kitüntetésben részesült.

 

 

Fotó: Wachsler Vica
Fotó: Wachsler Vica

Wachsler Tamás építészmérnök, a Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. vezérigazgatója, volt országgyűlési képviselő és államtitkár az első demokratikusan választott országgyűlésben végzett munkája, valamint a Kossuth Lajos tér és környéke rekonstrukciójának előkészítése és megvalósítása érdekében folytatott kiemelkedő vezetői tevékenysége elismeréseként a Magyar Érdemrend parancsnoki keresztje polgári tagozat kitüntetésben részesült.

 

 

 

Fotó: Botár Gergely
Fotó: Botár Gergely

dr. Redl Károly főosztályvezető, az Országgyűlési Könyvtár vezetője, a több mint 150 éves intézmény történelmének egyik emblematikus, meghatározó alakja, csaknem ötévtizedes pályafutása során elvégzett, kimagasló szakmai munkája elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült.


Évfordulók – 35 éve ült össze utoljára az 1985-ben megválasztott Országgyűlés

35 évvel ezelőtt, 1990. március 14-én utoljára ült össze a szocialista korszak utolsó, 1985-ben megválasztott Országgyűlése. Bár még az egypárti törvényhozásra készült Házszabály alapján működött, az utolsó években történt társadalmi-politikai változások eredményeképpen és a törvényhozásba bejutott néhány ellenzéki képviselő szimbolikus jelentősége miatt 1989-re gyakorlatilag már nem egypárti parlamentként működött.

Az 1987 és 1989 között megalkotott törvények hozzájárultak a piacgazdaság kialakításához, az alkotmánymódosítás megváltoztatta az ország államformáját, a közjogi rendszer átalakítása és az alapjogok megfelelő törvényi szintű szabályozása pedig megalapozta a demokrácia jogintézményeinek létrejöttét és az 1990-es szabad országgyűlési, majd önkormányzati választások lebonyolítását.

Utolsó ülését tartja az 1985-ben megválasztott Országgyűlés, 1990. március 14.

Utolsó ülését tartja az 1985-ben megválasztott Országgyűlés, 1990. március 14.
Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum

​​​​​​Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


Március 15. – Szent Korona látogatás az Országházban

Március 15. – Szent Korona látogatás az Országházban

2025. március 15-én, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ünnepén nyílt nap lesz az Országházban. Az érdeklődők 10 és 18 óra között tekinthetik meg a díszlépcsőházat, a kupolacsarnokot és a Szent Koronát.

A belépés mindenki számára ingyenes, előzetes regisztrációra nincs szükség. A nagy érdeklődésre való tekintettel sorban állás várható.

Az épületbe kizárólag biztonsági átvizsgálás után lehet belépni. Nagyobb méretű táskák és csomagok, illetve személyi sérülés okozására alkalmas tárgyak (bicska, kés, gázspray stb.) nem vihetők be.

A megszokott rendben vezetett Országház-látogató csoportok is indulnak a Látogatóközpontból 9 és 16  óra között.  Jegyek előzetesen a www.jegymester.hu/parlament  oldalon vásárolhatók.

A Látogatóközpontban található, "A magyar törvényhozás ezer éve" elnevezésű kiállítás is várja az érdeklődőket 9 és 17 óra között.

A téli üzemszünet után újra látogathatók lesznek az Országház egykori szellőző alagútjaiban található tárlatok. Az In memoriam 1956. október 25. emlékhely és kiállítás 10 és 18 óra között tekinthető meg. Az Országház Kőtárában a Szent Korona és a koronázási jelvények végleges elhelyezésének 25. évfordulója alkalmából képkiállítás nyílt A Szent Korona az Országházban címmel, amely szintén 10 és 18 óra között látogatható.

Mindhárom tárlat díjmentesen tekinthető meg.


Évfordulók – 130 éve kötöttek szerződést Scholtz Róberttel az Országház díszítőfestésének elkészítésére

130 évvel ezelőtt, 1895. március 8-án kötöttek szerződést Scholtz Róberttel az Országház díszítőfestésének elkészítésére. A szerződés a díszlépcsőházra, a kupolacsarnokra és környezetére vonatkozott, de a megbízás később az épület további helyiségeire is kiterjedt. Az Országház falait, boltozatait és építészeti tagozatait a nagyobb történelmi és allegorikus falképek mellett sűrű ornamentális és figurális díszítőfestés borítja. A koncepció a Steindl-iroda tervei alapján készült, a kivitelezést a kor híres magyar díszítőfestő vállalkozója, Scholtz Róbert és közel százfős műhelye végezte.

A felületeket magyar erdők, mezők virágainak és állatvilágának ábrázolásával díszítették, ezzel igyekeztek az épületnek nemzeti jelleget kölcsönözni. Mindezekkel keveredve a 19. századi művészetben kedvelt mitológiai, valamint magyar történelmi figurák, a tudományok és művészetek allegorikus alakjai és mesebeli fantázialények teszik változatosabbá az összképet.

A díszlépcsőház groteszk festésű mennyezetének részlete

A díszlépcsőház groteszk festésű mennyezetének részlete
Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 


Megemlékezés gróf Andrássy Gyuláról

Gróf Andrássy Gyula születésének 202. évfordulója alkalmából rendezett koszorúzási ünnepséget az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem 2025. március 7-én. A Kossuth téri Andrássy-szobor előtt tartott megemlékezésen beszédet mondott Prof. Dr. Pállinger Zoltán Tibor, az Andrássy Egyetem rektora.

Az ünnepség során a szobornál az Országgyűlés elnökének koszorúját Bellavics István, az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatója helyezte el,

a Miniszterelnökség nevében Dr. Panyi Miklós, parlamenti és stratégiai államtitkár, miniszterhelyettes,

Magyarország Bécsi Nagykövetsége nevében Szilágyiné Bátorfi Edit nagykövet asszony,

valamint a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet– és Társadalomtudományi Kara nevében Prof. Dr. Horváth Géza intézetvezető helyezett el koszorút.

Az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem nevében Prof. Dr. Pállinger Zoltán Tibor rektor és Prőhle Gergely, az egyetem közalapítványának kuratóriumi elnöke koszorúzott.

Prof. Dr. Pállinger Zoltán Tibor és Prőhle Gergely elhelyezi a koszorút a szobornál

Prof. Dr. Pállinger Zoltán Tibor és Prőhle Gergely elhelyezi a koszorút a szobornál
Fotó: Országgyűlés Hivatala, Sajtóiroda

​​​​​​​

 


Jelentős újítások a tíz éve újranyitott Országgyűlési Múzeumban

Jelentős újításokkal várja látogatóit a tízéves Országgyűlési Múzeum állandó kiállítása, A magyar törvényhozás ezer éve. A népképviselet megteremtését és az 1920 és 1944 közötti időszak törvényhozását bemutató kiállítási részek új installációkkal teszik élménydússá a látogatást.

A magyar törvényhozás ezer éve című kiállítás népképviselet megteremtését bemutató enteriőrje

A magyar törvényhozás ezer éve című kiállítás népképviselet megteremtését bemutató enteriőrje
Fotó: Gehring János / Országgyűlési Múzeum

Az Országház Látogatóközpontjában található tárlaton interaktív módon ismerhetjük meg az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején létrejött népképviseleti rendszer legfőbb vívmányait a híres áprilisi törvénycikkeken keresztül. Ha a Kossuth Lajos pénzügyminiszteri íróasztala köré rendezett enteriőrben egy adott törvénycikket kiválasztunk, s azt Kossuth íróasztalára helyezzük, az elinduló animációs videó szemlélteti számunkra a korszakalkotó törvény jelentőségét.

A kiállítás két világháború közötti Magyarországot bemutató része

A kiállítás két világháború közötti Magyarországot bemutató része
Fotó: Gehring János / Országgyűlési Múzeum

A két világháború közötti független Magyarország parlamentarizmusát egy üléstermi enteriőrbe csöppenve, az eredeti padsorban helyet foglalva követhetjük végig, megismerve az 1920 és 1939 közötti választások és pártok történetét, a parlamenti patkó összetételét s annak változásait is. A nagyszámú archív fényképfelvétel mellett az Országgyűlési Múzeum fontos műtárgyai és dokumentumai is megtekinthetők.

A 21. század kihívásainak is eleget tevő kiállítás 2015-ös megnyitását többéves kutatómunka előzte meg. A tárlat megnyitásával 66 év után folytatódhatott az 1929-ben megnyílt, majd 1949-ben a kommunista diktatúra által bezárt intézmény munkája.

Az Országgyűlési Múzeum célja – az országos szakmúzeumi feladatok ellátásán túl – továbbra is az Országgyűlés történetének, az eseményeket formáló személyek életének kutatása, valamint a Kossuth térhez és az Országház építéstörténetéhez, ipar- és képzőművészetéhez kapcsolódó kulturális javak gyűjtése, feldolgozása és közzététele.

Az Országgyűlési Múzeum részét képezi még az In memoriam 1956. október 25. emlékhely és kiállítás, a Kőtár, valamint Az Országház történetéről szóló állandó tárlat is.

Múzeumunk múltjáról és jelenéről az Országházi Séták könyvsorozatban megjelent kiadványunk és az Országház Filmműhely videója nyújt bővebb tájékoztatást.