Megemlékezés az 1848–1849. évi országgyűlés mártírjairól

Koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottak október 10-én az első népképviseleti országgyűlés 1849-ben kivégzett öt tagjának tiszteletére. Az Országgyűlés Hivatalának szervezésében és a Szemere Bertalan Általános Iskola közreműködésével megvalósult eseményen Kedves Gyula történész és Bese László, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának dékánhelyettese mondott beszédet a 175 éve mártírhalált halt politikusok emléktáblájánál.

A rendezvényen az Országgyűlés elnökének koszorúját Juhász Zoltán, az Országgyűlési Múzeum főosztályvezetője helyezte el, a Szemere Bertalan Általános Iskola nevében Arapovics Miklós igazgató, a Szlovákiai Magyar Történelemtanárok Egyesülete nevében pedig Bese László, a szervezet elnöke koszorúzott. A Hagyományőrző Budai 2-ik Honvédzászlóalj díszőrséggel rótta le kegyeletét a mártírok előtt.

Az 1848-49-es szabadságharc bukása után rengetegen raboskodtak a katonai létesítményként szolgáló pesti Újépületben. Az erőd mellett végeztek ki öt jeles politikust, gróf Batthyány Lajost, báró Perényi Zsigmondot, Szacsvay Imrét, Csány Lászlót és Jeszenák Jánost. Az egykori Újépület északkeleti sarkának helyén, a mai Szabadság tér közelében emelt emléktábla 2019. október 7. óta őrzi az Országgyűlés mártírjainak emlékét.

Az 1848–1849. évi országgyűlés mártírjai tiszteletére állított emléktábla, 2024. október 10.

Az 1848–1849. évi országgyűlés mártírjai tiszteletére állított emléktábla, 2024. október 10.
Fotó: Gehring János / Országgyűlési Múzeum