Hírek, események

A díjazottak, valamint Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a bírálóbizottság tagja az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatójával és az Országgyűlési Könyvtár vezetőjévelAz Aranybulla napján, április 24-én hirdették ki a Függetlenségi Nyilatkozat pályázat eredményeit az Országház Varga Béláról elnevezett termében. Az Országgyűlés elnöke által 2024-ben kiírt pályázat célja az volt, hogy méltóképp emlékezzen meg a magyar alkotmánytörténet egyik nagy jelentőségű és a későbbi alkotmányfejlődésre is hatással bíró jogi dokumentuma kibocsátásának 175 éves évfordulójáról.

Wesselényi Miklós 1835. január 29-én kiosztja a cenzúrázatlan Országgyűlési Naplót, Haranghy Jenő festménye, 1928Báró Wesselényi Miklós 1796. december 30-án erdélyi nemesi családba született Zsibón. Fiatalon hasonló hatások érték, mint barátját, gróf Széchenyi Istvánt, akivel közösen tett angliai és franciaországi tanulmányutakat. Tudatosult benne, hogy hazája mennyire elmaradott a nyugat-európai államokhoz képest, ezért energiáit a magyar politikai és társadalmi viszonyok korszerűsítésére fordította.

Virtuális Országház – a Ghyczy Ignácz KiállítótérÚjabb helyszín járható be virtuálisan az Országházban: a Ghyczy Ignácz Kiállítótér, mely az Országgyűlési Könyvtár muzeális köteteinek ad otthont. A kiállítóteret 2020-ban rendezték be az olvasóterem közelében azzal a céllal, hogy egy megfelelő hőmérsékletű, látogatható teremben őrizzék a törvényileg védett, ritka és értékes köteteket. Az ideérkezők megismerkedhetnek az egykori képviselő, Ghyczy Ignácz könyvhagyatékának sokszínűségével, valamint a Magyar és Erdélyi Országgyűlés történeti dokumentumaival.

Erlitz János és a Digitális Irodalmi Akadémia munkatársai megkoszorúzzák a szobrotMegemlékezést tartottak a Kossuth téri József Attila-szobornál a magyar költészet napja alkalmából. A Petőfi Irodalmi Múzeum nevében idén Erlitz János közművelődési és marketing főigazgató-helyettes, valamint a Digitális Irodalmi Akadémia munkatársai helyeztek el koszorút az emlékműnél.

Fotó: Sajtóiroda

Az áprilisi törvények szentesítésének évfordulója alkalmából Hende Csaba az Országgyűlés alenöke koszorút helyezett el a Kossuth-szoborcsoportnál. Beszédében kiemelete: Kossuth Lajos nemcsak jelképe, hanem Deák Ferenccel együtt az egyik tényleges motorja, ezért iránytűje is volt az 1848-ban elfogadott államjogi törvényeknek.

Törvényalkotás

Törvényalkotás

Törvényalkotási folyamatábra

Adatok az Országgyűlés törvényalkotásáról

Elfogadott törvények

Sarkalatos törvények

Házszabályi rendelkezések (Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvényben és az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. évi (II. 24.) OGY határozatban foglalt házszabályi rendelkezések egységes szerkezetben.

Parlamenti jog - Az Országgyűlés működése, feladat- és hatáskörei, kapcsolódó intézmények (Második, átdolgozott kiadás)
 

Tematikus kereső (aktuális ciklus)

Ülésterv és Napirend

Az Országgyűlés ülésterve és napirendje itt érhető el.

Életének 70. évében elhunyt Mózs József az SZDSZ majd a KDNP volt országgyűlési képviselője. 1990 és 1994 között volt az Országgyűlés tagja, a Külügyi bizottság, a Költségvetési, adó- és pénzügyi bizottság, a  Szociális, családvédelmi és egészségügyi bizottság valamint a Számvevőszéki bizottság munkájában vett részt.

Életének 61. évében elhunyt Tiffán Zsolt, a Fidesz volt országgyűlési képviselője. 2010 és 2018 között volt az Országgyűlés tagja. A Gazdasági bizottság és a Mezőgazdasági bizottság munkájában vett részt.

Élő közvetítés linkje
live_stream_playlive_stream_play_hover
Élő közvetítés

Ciklusos tematikus keresők

Kattinson a képre a Virtuális Országház eléréshez!
Virtuális Országház - Lépjen be!

Kattintson ide az Országház Könyvkiadó eléréséhez!