Hírek, események

A Függetlenségi Nyilatkozat pályázat ünnepélyes eredményhirdetése az Országházban

Az Aranybulla napján, április 24-én hirdették ki a Függetlenségi Nyilatkozat pályázat eredményeit az Országház Varga Béláról elnevezett termében. Az Országgyűlés elnöke által 2024-ben kiírt pályázat célja az volt, hogy méltóképp emlékezzen meg a magyar alkotmánytörténet egyik nagy jelentőségű és a későbbi alkotmányfejlődésre is hatással bíró jogi dokumentuma kibocsátásának 175 éves évfordulójáról.

A díjakat az Országgyűlés elnöke nevében Bellavics István, az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatója, Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a bírálóbizottság tagja, valamint dr. Redl Károly, az Országgyűlési Könyvtár vezetője adta át.
 
Dr. Papp Renáta átveszi a győztesnek járó oklevelet

Dr. Papp Renáta átveszi a győztesnek járó oklevelet
Fotó: Országgyűlés Hivatala, Sajtóiroda

3. helyezést ért el Molnár Dániel a „Magyarország elszakadása Ausztriától nem lenne igazságos ügy…” – A Függetlenségi Nyilatkozatban foglalt detronizáció alkotmányossági kérdései című pályaművével.

A 2. helyezett Ari Roland lett „A népek szabadsága elnyomása érdekében” – Az 1849. évi Függetlenségi Nyilatkozat és az orosz intervenció külpolitikai és diplomáciai vonatkozásai című munkájával.

A győztesnek járó díjat dr. Papp Renáta érdemelte ki A Függetlenségi Nyilatkozat alkotmánytörténeti vonatkozásai című pályamunkájával.
 
A díjazottak, valamint Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a bírálóbizottság tagja az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatójával és az Országgyűlési Könyvtár vezetőjével

A díjazottak, valamint Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a bírálóbizottság tagja az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatójával és az Országgyűlési Könyvtár vezetőjével
Fotó: Országgyűlés Hivatala, Sajtóiroda

A bírálóbizottság tagjai:
Prof. Dr. Mezey Barna, elnök
Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária
Prof. Dr. Erdődy Gábor

Az eseményen kihirdetésre került, hogy a pályázatsorozat felveszi a Werbőczy István jogtörténeti és történettudományi pályázat elnevezést.
A 2025-ben kiírásra kerülő pályázat címe: Széchenyi István alkotmányos nézetei. Széchenyi István gróf legelső beszédét 1825-ben tartotta, méghozzá magyar nyelven. Ez a felsőtábla gyakorlatában teljességgel szokatlan volt és az államnyelv kialakításáért folytatott harc fontos állomását is jelentette.

Az idei pályázatra összesen 11 pályamű érkezett. A győztes pályaműveket és a jövő évi pályázati kiírást az Országgyűlés Hivatala hamarosan megjelenteti a honlapján.

 

Törvényalkotás

Törvényalkotás

Törvényalkotási folyamatábra

Adatok az Országgyűlés törvényalkotásáról

Elfogadott törvények

Sarkalatos törvények

Házszabályi rendelkezések (Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvényben és az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. évi (II. 24.) OGY határozatban foglalt házszabályi rendelkezések egységes szerkezetben.

Parlamenti jog - Az Országgyűlés működése, feladat- és hatáskörei, kapcsolódó intézmények (Második, átdolgozott kiadás)
 

Tematikus kereső (aktuális ciklus)

Ülésterv és Napirend

Az Országgyűlés ülésterve és napirendje itt érhető el.

Életének 70. évében elhunyt Mózs József az SZDSZ majd a KDNP volt országgyűlési képviselője. 1990 és 1994 között volt az Országgyűlés tagja, a Külügyi bizottság, a Költségvetési, adó- és pénzügyi bizottság, a  Szociális, családvédelmi és egészségügyi bizottság valamint a Számvevőszéki bizottság munkájában vett részt.

Életének 61. évében elhunyt Tiffán Zsolt, a Fidesz volt országgyűlési képviselője. 2010 és 2018 között volt az Országgyűlés tagja. A Gazdasági bizottság és a Mezőgazdasági bizottság munkájában vett részt.

Élő közvetítés linkje
live_stream_playlive_stream_play_hover
Élő közvetítés

Ciklusos tematikus keresők

Kattinson a képre a Virtuális Országház eléréshez!
Virtuális Országház - Lépjen be!

Kattintson ide az Országház Könyvkiadó eléréséhez!