Lead

 

A cikksorozat az Országgyűléshez, az Országházhoz és a Kossuth térhez kapcsolódó jelentősebb évfordulókról emlékezik meg. A Parlament.hu kulturális hírei között hétről hétre megjelent cikkek összegyűjtve itt olvashatók el.

Évfordulók

100 éve született Szabad György

1924. augusztus 4-én született Aradon Szabad György, az első szabadon választott országgyűlés elnöke. Tisztségét 1990. augusztus 3-ától a ciklus végéig, 1994-ig töltötte be.

1945 januárjában a Független Kisgazdapárt tagja lett, de egy évvel később távozott soraiból, miután a pártnak koalícióra kellett lépnie a szovjetek irányította kommunista párttal. Az 1956-os forradalom idején a Bölcsészettudományi Kar Forradalmi Bizottságának, illetve a Történészek Forradalmi Bizottságának a tagjává választották, ami miatt később zaklatták a hatóságok.

Az 1990-es választásokon a győztes MDF budapesti listájáról került be az Országgyűlésbe. Május 2-án megválasztották a Ház első alelnökévé és megbízták Göncz Árpád helyett a házelnöki teendők ellátásával is, majd augusztus 3-án az Országgyűlés elnöke lett.

2000-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjével tüntették ki, 2006-ban pedig a Széchenyi-díjat is átvehette. Szabad György életének 91.évében, 2015. július 3-án hunyt el.

Szabad György, az Országgyűlés frissen megválasztott megbízott elnöke szól a képviselőkhöz 1990. május 2-án. Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum

Közzétéve: 2024-08-05 11:44

Kategória: Évfordulók

Könyvajánló

 

A budapesti Országház Magyarország egyik legfontosabb, a nagyvilágban is legismertebb épülete. Senki nem tudja magát kivonni a Duna mentén magasodó épületóriás lenyűgöző hatása alól, amely az elmúlt száz évben a főváros, sőt az egész ország jelképe lett. A budapesti Országház annyiban is kivételes alkotás, hogy az egész épület és gyakorlatilag teljes díszítése, összes képzőművészeti alkotása jórészt egyetlen periódusban készült, továbbá hogy ezek többsége a mai napig eredeti formájában fennmaradt. Kiemelt jelentősége ellenére az Országházról eddig nem jelent meg az adatok és dokumentumok teljességén alapuló, részletes feldolgozás, vagyis nagymonográfia. Ezt a fájó űrt szándékozik betölteni jelen kötet, amely az egykorú írott, nyomtatott és tárgyi források gazdag tárházára támaszkodva született meg.

De a munka nem csak az Országház építésének történetét és művészeti kialakítását tárgyalja, hanem azt a szűkebb és tágabb társadalmi környezetet is, amelyben létrejött. A szöveget rendkívül gazdag és sokrétű képanyag kíséri. 2020 (1. kiadás), 2021 (2. kiadás, javított utánnyomás)

A kötetet itt lehet előjegyezni.