Kül-, biztonság- és védelempolitikai parlamentközi konferencia

 

 

Kül-, biztonság- és védelempolitikai parlamentközi konferencia

Budapest, 2024. szeptember 9-10.

 

 

 

 

Ismertető a konferenciáról

Dokumentumok

Háttéranyagok

Fotók

Videók

IPEX


Németh Zsolt, a Külügyi Bizottság elnökének köszöntője

Tisztelt Látogató!

A magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnökeként szeretettel köszöntöm a 2024. július 1-től december 31-ig tartó második magyar EU-elnökség keretében szeptember 9–10. között Budapesten megrendezésre kerülő 25. KKBP/KBVP parlamentközi konferencia honlapján. A Külügyi Bizottság (KÜB) elnökeként nagy örömmel és várakozással teszek eleget társvendéglátói feladataimnak.

A magyar törvényhozásban a KÜB az egyik legfontosabb állandó bizottságként az Országgyűlés kezdeményező, javaslattevő, véleményező, ugyanakkor meghatározott esetekben ügydöntő és a kormányzati munka ellenőrzésében közreműködő szerve. Tevékenységének másik fontos része a parlamenti diplomácia. Szoros és rendszeres kapcsolatot tart fenn a Magyarországon akkreditált nagykövetekkel, és sokszor fogad külföldről érkező parlamenti, kormányzati és egyéb, például nemzetközi szervezetektől érkező vendégeket, delegációkat. A Bizottság munkájának hagyományosan nagy figyelemmel kísért területe a nagykövetjelöltek kinevezésük előtti meghallgatása.

Büszkén mondhatom, hogy az európai uniós tagállami parlamentek külügyi és védelmi bizottságai találkozója megtartásának fontos és szép hagyományát Magyarország – az elnökségi trión belüli partnerei, tehát Spanyolország és Belgium sikeres elnökségi félévei után – nagy örömmel folytatja. A 2024-es esztendő különösen kiemelkedő magyar szempontból: ebben az évben ünnepeljük hazánk EU-tagságának 20. évfordulóját. Az őszi konferenciára Magyarország rendezésében immáron másodízben – a 2011-es első magyar EU-elnökségi alkalmat követően – kerül sor.

Véleményem szerint bátran kijelenthetjük, hogy az előttünk álló féléves magyar EU-elnökségi időszakra – és így a  KKBP/KBVP  konferenciára  is – történelmi jelentőségű időkben kerül sor. Sajnos az egész európai kontinens – azon belül az Európai Unió és benne a közép-európai régió Magyarországgal –, valamint a világ többi része is számos regionális és globális, példa nélküli méretű és mélységű biztonsági, külpolitikai, katonai, társadalmi, gazdasági, intézményi, demográfiai és kulturális kihívással néz szembe, illetve veszélynek van kitéve. Az EU jövője, a kiújuló háborúk, a fellángoló katonai konfliktusok, az energia- és élelmiszerválság, a migrációs nyomás, a természeti katasztrófák mind-mind ennek a borús képnek az elemei. Ezt jól tükrözik a konferencia tervezett napirendjén szereplő megvitatandó témák, kérdéskörök, mint például a külső határvédelem és illegális migráció, az EU bővítési folyamata vagy a világban folyó geopolitikai stratégiai változások.

Testhez álló kihívás, de egyben remek lehetőség is Magyarország számára, hogy az EU Tanácsa soros elnökeként ebben az embert próbáló nemzetközi helyzetben módja van formálni az EU agendáját (többek között a közös kül- és védelempolitika területén), biztosítani kifelé az egységes uniós fellépést és szolidaritást, valamint kimondott elnökségi céljának megfelelően ún. honest brókerként, magyarul „gondos pásztorként” eljárni.

Meggyőződésem, hogy a tagállamok törvényhozásainak képviselői számára ez a konferencia ismét kiváló alkalmat biztosít a személyes eszmecserére a legaktuálisabb és legégetőbb kül-, védelmi és biztonságpolitikai kérdésekben. A résztvevők konstruktívan megvitathatják és meghallgathatják egymás véleményét a napirenden lévő kérdésekben, még az álláspontok esetleges különbözősége ellenére is.

Biztos vagyok benne, hogy a csodálatos magyar főváros, Budapest és az Országház épülete az eseménynek ideális helyszínt biztosít, és a nemzeti parlamenti dimenzió újra hallathatja hangját.

Ehhez kívánok sok sikert, gyümölcsöző kapcsolatépítést és eredményes találkozást!

 
   

Kósa Lajos, a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság elnökének köszöntője

Tisztelt Látogató!

Köszöntöm az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottsága nevében.

A Honvédelmi és Rendészeti Bizottság a Parlament kötelezően létrehozandó bizottsága. Kiemelt feladatának tekinti, hogy részt vegyen az Országgyűlés kormányzati munkát ellenőrző tevékenységében. Általános működésének keretében ellátja az Alaptörvényben, törvényekben, a határozati házszabályi rendelkezésekben rögzített feladatkörét, megvitatja a honvédelmi és rendészeti szabályozást tartalmazó törvényjavaslatokat, határozati javaslatokat, beszámolókat. Egyeztetési eljárás keretében szakbizottságként véleményezi a feladatkörébe tartozó – így különösen az illegális migráció, az EU külső határának védelmét érintő – európai uniós jogszabálytervezeteket.

Parlamenti honlapunkon a fentieken túlmenően további információk, így bizottságunk tagjainak névsora, nyílt üléseink jegyzőkönyvei, valamint az általunk megvitatásra kerülő indítványok is megtalálhatóak.

A magam részéről örömmel tölt el, hogy Magyarország 2024 második félévében immár másodszor fogja ellátni az Európai Unió Tanácsának elnökségi feladatait. Bár az elnökség előkészítése és lebonyolítása alapvetően kormányzati feladat, az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a nemzeti parlamentek nélkülözhetetlen, kiemelkedő szerepet játszanak egy sikeres EU-elnökség lebonyolításában.

Bízom abban, hogy a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság házigazdaként, rendezőként motorja lesz parlamentközi megbeszélésünknek, és előre mutatóan, konstruktív vitában tudjuk majd napirendi pontjainkat megtárgyalni. Remélem, hogy konferenciánk végeredménye hozzájárul majd az Európai Unió további sikereihez.

Jó böngészést kívánok, kövessen bennünket!

 

 

     

Ismertető a konferenciáról  

 

A Közös kül- és biztonságpolitika (KKBP) és a Közös biztonság- és védelempolitika (KBVP) parlamenti ellenőrzéséért felelős parlamentközi konferenciát az Európai Unió Parlamenti Elnökeinek Konferenciáján elfogadott következtetések (Brüsszel, 2011. április 4–5., illetve Varsó, 2012. április 20–21.) nyomán hozták létre. Az első KKBP és KBVP parlamenti ellenőrzéséért felelős parlamentközi konferenciát 2012. szeptember 9–11. között rendezte meg az EU soros elnökségének parlamenti dimenziójáért 2012 második félévében felelős Ciprusi Képviselőház. A parlamentközi konferencia az együttműködés korábbi kereteit, a külügyi bizottságok elnökeinek találkozóját (COFACC) és a védelmi bizottságok elnökeinek találkozóját (CODACC) váltotta fel. A parlamentközi konferencia keretet biztosít a KKBP és KBVP területét érintő aktuális kérdések megvitatására, az információk és a bevált gyakorlatok megosztására.

A parlamentközi konferencia Eljárási Szabályzatának elfogadására a 2014. novemberi római KKBP és KBVP konferencián került sor. A szabályzatnak megfelelően a parlamentközi konferencia félévente kerül megrendezésre az EU Tanácsa elnökségét adó ország parlamentje szervezésében, szoros együttműködésben az Európai Parlamenttel. A konferencia delegációi a nemzeti parlamenti és az európai parlamenti képviselőkből állnak, a nemzeti parlamentek 6, míg az Európai Parlament 16 képviselőt jelölhetnek, emellett megfigyelőként jelen lehetnek az EU tagjelölt országainak és a NATO európai tagországainak nemzeti parlamenti képviselői is. A konferenciákra meghívást kap az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is.

Az Országgyűlés részéről három képviselő vesz részt a konferencián: a téma jellegéből adódóan ketten a Külügyi Bizottságból, egy képviselő pedig a Honvédelmi és Rendészeti Bizottságból.

A konferencia 2014-ben elfogadott Eljárási Szabályzata itt érhető el.

 

 

     

Dokumentumok

 

 

     

Háttéranyagok