Keleti György Tartalom Elõzõ Következõ

KELETI GYÖRGY honvédelmi miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Az ügyvezetõ kormány utolsó ülésén tárgyalta meg az önökhöz eljuttatott parlamenti határozati javaslat tervezetét, és ezt a tervezetet az új kormány is magáénak vallja. Mivel kézhez kapták, feltehetõen áttanulmányozták, ezért nem kívánok hosszabban szólni, csupán néhány jellemzõ dologról.

Ennek a közös gyakorlatnak a kialakítása tulajdonképpen a békepartnerség jegyében történt, illetve annak jegyében, hogy kedvezõen alakulnak a magyar- brit katonai kapcsolatok, és ez a gyakorlat tulajdonképpen ezt szimbolizálná, ennek a megtestesítõje lenne.

A gyakorlat célja, hogy a békefenntartó feladatok gyakorlására kerüljön sor magyar területen, a magyar katonák tapasztalatokat szerezhessenek a brit katonáktól, megismerhessék azok fegyverzetét, kiképzésének rendszerét, és nem utolsósorban, hogy a brit és magyar katonák között személyes kapcsolat is kialakulhasson.

A parlamentnek tulajdonképpen azért kell e kérdéssel foglalkoznia, mert az alkotmány 40/C § (1) bekezdése szerint, illetve annak értelmében parlamenti beleegyezés szükséges ahhoz, hogy külföldi katona Magyarország területére érkezhessen. Szeretném tájékoztatni önöket arról, hogy ismereteim szerint a brit kormány megtárgyalta ezt a kérdést, és hozzájárult az angol, illetve a brit katonák Magyarországra történõ utazásához.

A gyakorlat méreteire szeretnék néhány mondatban kitérni. Ne gondolkozzanak hatalmas méretû gyakorlatban, errõl jelen pillanatban nem lehet szó, és nem is célszerû ilyen gyakorlatot tartani. Ez úgynevezett alegységszintû, századszintû gyakorlat, melyen legfeljebb 120 angol - brit - katona venne részt, fegyverzetükkel, jármûvükkel, lõszerükkel, és hasonló méretben a magyar katonák is részvételüket századszinten tennék meg.

(15.40)

A költségekrõl is szeretném önöket tájékoztatni, mert ez nagyon fontos dolog. A brit fél valamennyi gyakorlattal összefüggõ saját költségét vállalta, finanszírozza, a Magyar Honvédség költségvetése pedig az éves kiképzési terv szerint megtervezésre került, vagyis ez a gyakorlat külön kiadást a Magyar Honvédség számára nem jelent.

Szeretném azt is elmondani, hogy az anyagban három helyszín van megjelölve a gyakorlat színhelyéül: Hódmezõvásárhely, Újdörögd és Várpalota. Azonban mindenképpen indokolt elmondani, hogy Hódmezõvásárhelyen csupán felkészülés lenne - nem a gyakorlatra kerülne sor -, a gyakorlatra az említett Újdörögd és Várpalota térségében kerülne sorra.

Ettõl függetlenül a jövõ hét folyamán a magyar katonai attasék tájékoztatni fogják a szomszédos országok megfelelõ szerveit ennek a gyakorlatnak a tényérõl, és különösképpen a Hódmezõvásárhely közelében lévõ határszakaszon érintett államok számára fogják részletesen ismertetni a gyakorlat lefolyásának menetét; még az esetleges bizalmatlanságot is szeretnénk elkerülni.

Ugyanakkor azt is el szeretném mondani, hogy a legteljesebb nyilvánosságot kívánjuk adni ennek a gyakorlatnak, tehát a sajtó révén az ország közvéleménye is tájékozódhat ennek a gyakorlatnak a céljáról és lefolyásáról.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Arra kérem önöket, szíveskedjenek a határozati javaslatot megtárgyalni, és kérem, szíveskedjenek elfogadni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage