Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr, a Háznak pedig az elismerõ morajt. (Derültség.) Engedje meg, hogy mégsem a napirend elõtti felszólalással kezdjem, hanem egy ügyrendi javaslatot szeretnék elõterjeszteni a frakció nevében, és csak ezt követõen élnék a napirend elõtti felszólalás jogával.

Tehát a Házszabály 45. § (2) bekezdése értelmében kíván a Független Kisgazdapárt frakciója ügyrendi javaslatot tenni, mégpedig abból az okból fakadóan, hogy a Ház törvényalkotási munkája az ámokfutás fogalomkörébe tartozó kategóriává kezd lesüllyedni, aminek semmi köze a törvényalkotási munkához nincsen.

Tegnap este az alkotmányügyi bizottság ülésezett a Ház ülését követõen, és este fél tizenegy óra tájban került elõterjesztésre a nemzetközi szerzõdések megkötésével kapcsolatos új házszabályi rendelkezésnek egy olyan megszövegezése, amelyet a Ház egyáltalán nem is ismer, de amelyrõl most már szavaznunk kellene. Én felhívom az igen tisztelt Ház figyelmét arra, hogy a nemzetközi szerzõdéseknek eltérõ módon való kezelése rendkívül veszélyes, ingoványos terület: adott esetben egy olyan helyzetet teremthet, hogy a Ház megkerülésével eldönthetnek igen fontos nemzetközi szerzõdéseket, a Háznak lényegében formálisra szûkül a lehetõsége, hogy megszólaljon ebben az ügyben.

Én ezt kifogásoltam az alkotmányügyi bizottság ülésén, ahol egy olyan szövegtervezetet kaptunk, amire midenki azt mondta, hogy ez a szövegtervezet alkalmatlan a vitára is, és este fél tizenegykor még szünetet rendelt el az elnök úr ennek a szövegnek a pontosítása érdekében. Mintha lehetne este fél tizenegykor pontosítani egy olyan szöveget, amelyet majd a megalkotandó új alkotmány kapcsán kellene részletesen szabályozni, és gondolom, ezt megelõzõen országos vitát kellene lefolytatni, hogy vajon a nemzetközi szerzõdések mennyiben jelenthetnek rendkívüli veszélyt az ország alkotmányos rendjére vonatkozóan - mert itt nem kisebb tétrõl van szó, mint hogy adott esetben nemzetközi szerzõdések belépjenek a magyar jogrendbe. Úgy gondolom, ennek a kihatásait nem kell ismertetnem.

Egyértelmû, hogy nem lehet egy új Házszabályt úgy megalkotni, hogy végül is a Ház majd szavaz valamirõl, csak azt nem tudja, hogy mirõl - bár tény az, hogy majd hallani fogja, az elõterjesztõnek tetszik-e vagy nem tetszik ez az elõterjesztés. Tehát a Független Kisgazdapártnak az az álláspontja, hogy amikor én az általános vitában azt mondottam, hogy ez egy hevenyészetten összecsapott Házszabály, akkor még nagyon udvariasan fogalmaztam, mert sokkal veszélyesebb ennél a helyzet.

Azt javaslom, hogy az igen tisztelt Ház nyissa meg újból a Házszabály részletes vitáját. A Ház különbözõ frakcióinak legyen lehetõsége kiadni a kérdéskört szakértõknek, vitassuk meg a Házszabálynak a nemzetközi szerzõdésekre vonatkozó részét, és ezt követõen lesz a Ház abban a helyzetben, hogy a Házszabály-ügyben majd szavazhasson. Én úgy gondolom, hogy enélkül új Házszabályt alkotni nem lehet.

Természetesen a többség helyezkedhet arra az álláspontra, hogy nem fogadja el a Független Kisgazdapártnak ezt a javaslatát, mert engem nem nyugtatott meg az elnöklõ dr. Hack úrnak az a tájékoztatása, hogy a külügyi bizottságban egy héttel ezelõtt sorra került már ez a téma, és ott a Független Kisgazdapártnak is van egy képviselõje. De én úgy gondolom, hogy ezt a kérdést nemcsak a külügyi bizottságnak kellett volna részletesen megvitatnia, hanem az alkotmányügyi bizottságnak is, és a Háznak a részletes vitában már az új szöveg ismeretében kellett volna állást foglalnia.

Ezért én tisztelettel kérem, szíveskedjék megszavaztatni a Házat, hogy visszaadja-e, megnyitja-e ismét a részletes vitát a Házszabály-ügyben, kiadja- e ezt a szöveget most már a parlamenti képviselõk számára, hogy õk megvitathassák a saját frakcióikban, és ezek után kerülhessen a Ház abba a helyzetbe, hogy errõl szavazhasson.

Köszönöm szépen, majd ezt követõen kerül sor a napirend elõtti felszólalásomra. (Derültség.)

(10.10)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage