Szájer József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZÁJER JÓZSEF, a Fiatal Demokraták Szövetsége frakcióvezetõje: Elnöki Úr! Tisztelt Ház! Az év történetében két sötét számot kellett megjegyeznie a magyar polgároknak. Az egyik '95. március 12-e, a második szám pedig - amelyet pedig még csak most fog tanulni a társadalom - a T/817. A Fidesz azért tette javaslatát a napirendhez, hogy ne kerüljön sor arra, hogy azt a törvénycsomagot, amelyet a kormány tervez benyújtani a gazdasági megszorító intézkedések kapcsán, egy tömegben tárgyalhassa ez a parlament. Ez ugyanis alkotmány- és házszabálysértõ gyakorlat elindítását jelentené ebben a Házban.

Néhány héttel ezelõtt aggódva hallgattuk Bokros Lajos pénzügyminisztert, aki azt mondta, hogy ennek a csomagnak a parlamenten való átpasszírozása igazából csak úgy történhet, ha bizonyos szabályokat megsért. Itt látjuk ennek a gyakorlatnak az elsõ példáját. Mi köze is lehet egymáshoz például a személyi számnak és a tandíjnak vagy a gyed megszüntetésének? Ezekrõl a kérdésekrõl kellene ennek a parlamentnek egy tömegben, egy csomagban - mintha egy törvényjavaslat lenne - beszélni. Ez alapvetõ képviselõi jogosítványokat sért. Sérti például azt az elvet, hogy egy képviselõ egy törvényjavaslat tárgyalásnál maximum kétszer szólalhat fel, másodszorra már amúgy is csak az elnök engedélyével. Ha van olyan képviselõ, aki például a személyi számhoz vagy valamely adókérdéshez is hozzá akar szólni, abban az esetben erre már nem lenne módja. Harmadszori hozzászólásra pedig végképp nem.

Ez a törvénycsomag tulajdonképpen nem más, mint azoknak az elveknek a megtagadása, amelyeket a jelenlegi kormánypártok ellenzékben még nagyon határozottan vallottak. Én emlékszem arra, annak idején, amikor az önkormányzatok hatáskörérõl szóló törvény kapcsán az akkori kormány egy olyan javaslatot terjesztett be, amely ebben a témában, de különbözõ törvények módosítását hozta volna a Ház elé, abban az esetben harsányan és hevesen tiltakozott az akkori MSZP és az SZDSZ is. Ezzel a törvényjavaslattal nem egy ilyen gyakorlat folytatását szeretné megvalósítani, hatványozottan hiszem. Azt is lehetne mondani, hogy egy olyan törvényjavaslatot nyújtunk be ezután, amely az 1994-98-ig terjedõ ciklus valamennyi törvényének - az ország jobbítását célzó törvényeinek - megtárgyalására vonatkozik. És ebben az esetben a parlament akár a jövõ héten szabadságra vonulhatna és '98-ig össze sem kellene ülnie. Ilyen gyakorlat elindítását teszi ez lehetõvé.

Ennek érdekében a Fidesz azt javasolta - mind a házbizottságban, mind a kormánynak - a tárgyalásra vonatkozóan, hogy bontsa szét legalább témakörökre, témákra, altémákra ezt a törvényjavaslatot. Huszonegy darab törvény szerepel ebben az anyagban, amelyet egy törvényként kívánna ez a parlament elfogadtatni. Azt gondolom, ez a kompromisszumos javaslat elfogadható. Ezt a kompromisszumos javaslatunkat fenn is fogjuk tartani. A kormánynak gyakorlatilag szerdáig lesz ideje arra, hogy nem T/817. számon, hanem nyolc- kilenc törvényre szétbontva, ezt a javaslatot benyújtsa.

Hiányzik az összetartó elem is. Ennek megfelelõen a Házszabálynak sem felel meg. Hiszen a kormány mind ez idáig nem nyújtotta be a pótköltségvetésre vonatkozó törvényjavaslatot. Ennek alapján én azt gondolom, amíg ezeket a kérdéseket világosan nem lehet látni, addig nem tudjuk eldönteni, melyek a törvényjavaslatnak azok az elemei, amelyek sürgõsséggel fogadhatók el, és melyek, amelyek nem. Ezért errõl a sürgõsségrõl a holnapi napon nem tudunk dönteni. Ehhez nem tudjuk a hozzájárulásunkat adni.

Súlyosbítja a helyzetet, hogy ez a törvénycsomag nem akármilyen törvénycsomag, hiszen számos olyan elemet tartalmaz, amely eddig állampolgári jogon járó juttatásokat vesz el a magyar állampolgároktól. Számos olyan elemet tartalmaz, amely a társadalomban meglehetõsen nagy nemtetszést vált ki. Számos olyan elemet tartalmaz, amely például kétharmados törvényeket vagy az alkotmányt érinti. Abban az esetben, ha ilyen szerkezetben és ilyen technikában kezdi el az Országgyûlés, a többség erejével élve, ennek a törvényjavaslatnak a tárgyalását, az visszafordíthatatlan folyamatot indít el. Gyakorlatilag a jogállam alapelveinek a megsértését jelenti. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzék soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage