Pusztai Erzsébet Tartalom Elõzõ Következõ

DR. PUSZTAI ERZSÉBET (MDNP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Erre az ominózus teljesítmény-, teljesítményarányos vagy bázisfinanszírozásra szeretnék válaszolni.

Emlékezetem szerint soha nem mondtuk azt, hogy teljesítményfinanszírozásról van szó. Nem is szabad egyébként bevezetni sehol az egészségügyben igazán fékek nélkül. Teljesítményarányos finanszírozásról beszéltünk, aminek az volt a lényege, hogy a kórház érdekelt legyen abban, hogy odafigyeljen a betegekre és hogy a saját belsõ gazdálkodásán múljon az, hogy mit mire költ. Én aggódom, hogy milyen létszámadatok alapján akarják a központi bért leküldeni. Központilag meg fogják szabni, hiszen másként nem tudnak normatívát csinálni. Központilag megszabják a bérlétszámot, ha egyszer erre küldik a pénzt, akkor azt nyilván nem lehet másra fordítani. Az energiaköltségekben, ha van egy fix finanszírozás, akkor kérdés, hogy mennyi lesz az érdekeltség abban, hogy az energiatakarékosabb megoldásokat válasszák - és sorolhatom tovább.

Ez azt jelenti, hogy a teljesítményarányos része a kórház- finanszírozásnak összezsugorodik, tehát megint ott fogunk tartani, hogy lehet, hogy a kórháznak jobban meg fogja érni fele annyi beteget kezelni ugyanannyi ágyon, mert úgyis megkapja az energiát, úgyis megkapja a bért, és legalább kevesebb dolga lesz.

Tisztelt Képviselõtársaim! Az érdekeltséget soha ne hagyják ki belõle! A centralizált, központilag leosztott pénzek holmi normatívák alapján - így különösen - mindig rendkívül kényelmes, mert mindenki azt hiszi, hogy megoldotta a problémát. De ha nem teremtik meg az egészségügyön belül a belsõ érdekeltségi rendszereket, akkor romlik a betegellátás színvonala, ha tetszik, ha nem. Ezt láttuk évtizedeken keresztül. És igenis, nem csökkenni, hanem nõni fog a paraszolvencia a magyar egészségügyben, mert ha a kórházi ágyak alig elérhetõek, akkor ez törvényszerûen gerjeszti azt a helyzetet, hogyha valaki kórházba akar jutni, akkor megkerülõ utakat fog keresni. És hogyha a kórházak nem direkt módon érdekeltek a teljesítményük alapján a finanszírozás nagy részében, akkor ez is ugyanehhez a helyzethez vezet, tisztelt képviselõtársaim. Ami elsõ ránézésre jó, az nem biztos, hogy tökéletes. (Az elnök pohara megkocogtatásával figyelmeztet az idõ leteltére.) Mert lehet, hogy szükség van arra, hogy kiegészítõ összegeket kapjanak, de ha lecsökkentik a teljesítményarányos részt, egyáltalán nem biztos, hogy abba az irányba hat, ahová önök szeretnék.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage