Szent-Iványi István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN külügyminisztériumi államtitkár: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A párizsi békeszerzõdést becikkelyezõ 1947. évi XVIII. törvény 27. §-ának 2. pontjában arra kötelezte Magyarország kormányát, hogy mindazoknak az üldözötteknek a vagyonát, akik a holocaust áldozataként pusztultak el, s utánuk örökös nem jelentkezett, vagy igénybejelentés nem történt, ruházza át a magyarországi zsidó szervezetekre.

(14.00)

A békeszerzõdés szóban forgó cikke a mai napig nem került végrehajtásra, ezért az Alkotmánybíróság még 1993-ban, 16. számú határozatában felhívta az Országgyûlést a mulasztás pótlására. Az Országgyûlés 89/1996. számú határozatában egyetértett a kormány azon szándékával, hogy a rendezés érdekében közalapítványt hozzon létre. Megállapította a közalapítványoknak juttatandó vagyon körét, és felhatalmazta a kormányt, hogy errõl, valamint annak mértékérõl tárgyalásokat folytasson a magyarországi zsidóságot képviselõ szervezetek képviselõivel. Egyidejûleg felhívta a kormányt, hogy a rendezés érdekében szükséges törvényjavaslatot 1996. november 30-ig terjessze az Országgyûlés elé. Ez az a törvényjavaslat, amelyrõl most a vita folyik. Jelen törvényjavaslat a zsidó szervezetekkel történt tárgyalások eredményeképpen jött létre, melynek alapján a túlélõ, rászorult, idõs személyek részére életjáradékot juttat. Az életjáradék pénzügyi alapját 4 milliárd forint címletértékû kárpótlási jegy adja. Az életjáradék megállapítása a már említett országgyûlési határozat alapján létrehozott közalapítvány keretében történik. Az életjáradék folyósításának módjáról és eljárási rendjérõl az Országos Nyugdíjbiztosítási Fõigazgatóság állapodik meg a közalapítvánnyal.

A törvény rendelkezéseit a közalapítvány bírósági nyilvántartásba vételérõl szóló határozat keltét követõen kell alkalmazni. További lényeges rendelkezése a törvénynek, hogy hatálybalépésével egyidejûleg érvényüket vesztik a 3200/1947. számú miniszterelnöki rendelet, valamint az 1946. évi XXL. törvény 2. és 3. §-ai azzal, hogy ezen törvénycikk 2. §-ának hatálya alá tartozó azon hagyatékot vagy vagyontárgyat, melyet a magyar állam örökös, vagy igénybejelentés hiányában e törvény hatálybalépését követõen szerez meg külföldrõl, külön törvény rendelkezései szerint kell a közalapítványnak átadni. A törvény elfogadása pótolja a magyar állam évtizedek óta fennálló mulasztását, s megteremti a lehetõségét annak, hogy a túlélõ és rászorult, idõs személyek életét megkönnyítse. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage