Vastagh Pál Tartalom Elõzõ Következõ

DR. VASTAGH PÁL igazságügy-miniszter: Köszönöm. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Komolyan elgondolkodtatott, hogy szombaton a Metész Csongrád megyei választmányának tömörkényi ülésén elhangzott kijelentések kapcsán vajon szükséges-e a parlamentben, a közvélemény érdeklõdõ figyelmétõl kísérve szólni. A meditáció elsõsorban abból adódott, hogy a napirend elõtti hozzászólás arra is alkalmas lehet, hogy az eseményt és a szereplõket ismételten a figyelem középpontjába állítsa, és némiképp mindazt túlértékelje.

Most azonban nem egyszerûen a kormány elleni támadásról van szó, hanem sokkal többrõl; az alkotmányos rend durva megsértésérõl és erõszakos cselekményekre történõ felhívásról van szó. Különösen furcsa és elfogadhatatlan mindez egy magát érdekképviseletnek minõsítõ szervezettõl, amely állítólag a mezõgazdasági termelõk érdekeinek védelmében kíván fellépni. Ha ez az agresszív politikai megnyilvánulás teret nyer, gyengítheti a társadalmi stabilitást és békét, és ez a legfontosabb oka annak, hogy a kormány nem mehet el szó nélkül a történtek mellett.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Mindannyian jól tudjuk, hogy az 1989-es és az 1990-es alkotmánymódosítások óta az alkotmány egyértelmûen tartalmazza, hogy a Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam. Egyben azt is rögzíti és kifejezi, hogy a társadalom egyetlen szervezetének, állami szervnek vagy állampolgárnak a tevékenysége sem irányulhat a hatalom erõszakos megszerzésére vagy gyakorlására. Az ilyen törekvésekkel szemben pedig mindenki jogosult és egyben köteles fellépni.

A fenti idézetek a többpárti képviseleti demokrácia védelmének leglényegesebb alkotmányos szabályai. A jogállamban, így hazánkban is, valamennyi politikai szabadságjog, az egyesülési, gyülekezési szabadság, a sztrájkjog érvényesül. A Magyar Köztársaság elismeri a békés gyülekezés jogát, és biztosítja annak szabad gyakorlását. Ugyanakkor törvényeink azt is kimondják, hogy a gyülekezési jog gyakorlása nem valósíthat meg bûncselekményt, annak elkövetésére szóló felhívást, nem járhat más jogainak és szabadságainak sérelmével.

Ezek a szabályok, tisztelt képviselõtársaim - és erre valamennyien tanúk vagyunk és a közvélemény is az -, 1990 és '97 között a politikai folyamatokban lényegében hazánkban érvényesültek. Magyarországon ebben az idõszakban számtalan konfliktus keletkezett, számtalan érdek- összeütközés, súlyos társadalmi konfliktusok, azonban mindezek megoldása és feloldása az eddigiekben mindig megmaradt az alkotmányosság keretei között. Az ország soha nem tért le az alkotmányosság útjáról.

A mostani konfliktusban a kormánynak a közteherviselés kiszélesítése érdekében hozott döntései kerültek összeütközésbe az érdekképviselet törekvéseivel. A kormány ebben az esetben is a tárgyalások útját javasolta, a törvényi rendezést szorgalmazta, és ebben a törvényhozás mindkét oldala partnere volt. Ennek is köszönhetõ, hogy két héttel ezelõtt az Országgyûlés elfogadhatta a törvények legfontosabb korrekcióit. Éppen ezek ismeretében kell hangsúlyoznom: azok a kijelentések, amelyek a Metész Csongrád megyei választmányának április 5-ei közgyûlésén az MTI híradásai szerint Tömörkényben elhangoztak, alkotmányellenesek - így az olyan megnyilvánulások, miszerint a demokratikus választások helyett a parlament jelenlegi összetételének erõszakos megváltoztatására van szükség, a sínek felszedésére, a kamionok felborítására szóló felhívás, az azt végrehajtó egységek megszervezése -, durván sértik az alkotmányos rendet, az alkotmányos intézményeket. Ezek a kijelentések veszélyeztetik a társadalom békéjét és stabilitását.

A kormány kötelessége, tisztelt Ház, hogy minden törvényes eszközzel megvédje az alkotmányos rendet, miként az ügyészség és a rendõrség is eleget tesz alkotmányos feladatainak. Biztos vagyok abban, hogy ezzel a társadalom józan, nagy többsége egyetért, elutasítja az alkotmányellenes (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.) jelenségeket, hiszen ragaszkodik a társadalom stabilitásához és békéjéhez és ebbõl következõen az alkotmányos rendhez. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage