Soós Gyõzõ Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SOÓS GYÕZÕ, a költségvetési bizottság alelnöke: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Országgyûlés! Rövid vita folyt a parlamentben errõl a törvénytervezetrõl, de úgy érzem, mégis igen jelentõs, hiszen egy olyan testület költségvetését tárgyaltuk, amely még eddig nem volt a parlament elõtt.

Maga az eljárás is különleges volt, hiszen olyan, hogy a költségvetési bizottság legyen egy törvénytervezetnek az elõterjesztõje, még nem fordult elõ ebben a Házban. Az ORTT-t, vagyis az Országos Rádió és Televízió Testületet az úgynevezett médiatörvény hozta létre, tagjait az Országgyûlés választja, egyebekben a költségvetési intézményekre vonatkozó elõírások szerint gazdálkodó önálló jogi személy. Gazdálkodását az Állami Számvevõszék ellenõrzi. A médiatörvény elõírja, hogy az ORTT költségvetését az Országgyûlés minden évben a költségvetési és pénzügyi bizottság által beterjesztett önálló törvényben szabályozza.

Az Országgyûlésnek beterjesztett törvényjavaslatban a bizottság 491 millió 446 ezer forintot javasol meghatározni az ORTT 1997. évi költségkeretéül. A bizottság az ORTT költségvetése fõ összegének meghatározásakor tekintetbe vette az Országos Rádió és Televízió Testület törvényben rögzített cél- és feladatrendszerét, illetve azt, hogy a még elõtte álló legfontosabb feladatok várhatóan milyen költségigénnyel járhatnak. Ez természetesen semmiképpen nem jelenti azt, hogy a bizottság szeretné meghatározni elõterjesztésében az ORTT költségvetésének szabályozása által, hogy a testület a feladatait milyen prioritásokkal, milyen összegért, milyen ütemezésben végezze, illetve végezhesse el. Azt azonban jelenti, hogy legalább a fõösszeg nagyságát és felhasználásának legfontosabb fejezeteit kontrollálni szeretné a bizottság.

A költségvetési és pénzügyi bizottság ugyanis a törvénytervezet elõterjesztõjeként felelõs azért, hogy akár közpénzekbõl, akár a médiarendszer egyes szereplõinek befizetéseibõl származzék is a forrás, azt egy köztestület, az ORTT saját mûködésének keretében milyen célra fordítja. Különösen, mert az Országos Rádió és Televízió Testület saját mûködtetésének körében a gazdálkodását illetõen még a médiatörvényben foglaltak szerint sem élvez kiváltságos helyzetet más, az Országgyûlés által létrehozott független testületekhez képest. Ebben az összefüggésben tehát nincs szó szerepzavarról, ahogy a költségvetési és pénzügyi bizottság munkájával kapcsolatban a törvényjavaslat tárgyalása során éppen az ORTT észrevételezte.

Tisztelt Országgyûlés! A költségvetési és pénzügyi bizottság törvényjavaslatában az 1997. pénzügyi évre az Országos Rádió és Televízió Testületnek 491 millió 446 ezer forintban javasolja a költségvetését megszabni. Ebben benne foglaltatik a médiatörvény hatályából következõen az üzemben tartási díjak 1 százaléka, vagyis 184 millió forint, valamint kiegészítésként ugyancsak ennek arányában 0,5 százalék, 92 millió forint, amelyet az ORTT a megkezdett beruházásai befejezésére fordíthat. Ez az összesen 276 millió forint, valamint az elõzõ év maradványaként 215 millió 446 ezer forint elegendõ lehet a testület elõtt ez évben álló feladatok végrehajtásának a finanszírozására, s egyszersmind a folyamatos mûködés biztosítására.

A Pénzügyminisztérium által kezdeményezett és a kulturális bizottság által benyújtott módosító indítványok a kezdeményezõk indokolása szerint pénzügytechnikai részletkérdést rendeznek, így azokat - bár a döntést vita elõzte meg a bizottságban, és végül megoszlottak a vélemények - a költségvetési és pénzügyi bizottság elõterjesztõként támogatta.

(Az elnöki széket dr. Gál Zoltán, az Országgyûlés elnöke foglalja

el.)

Így tehát a költségvetési és pénzügyi bizottság részérõl nincs akadálya annak, hogy a tisztelt Országgyûlés döntése által megszülessék az ORTT 1997. évi költségvetését szabályozó törvény. Kérem a tervezet elfogadását képviselõtársaimtól. (Taps az MSZP padsoraiban, szórványos taps az SZDSZ padsoraiban és az ellenzéki padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap