Gyuricza Béla Tartalom Elõzõ Következõ

DR. GYURICZA BÉLA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselõtársaim! A rendszerváltozás hetedik évében a fegyveres szervek hivatásos állományainak szolgálati viszonyát rendezõ törvény még mindig egy felemás megoldást tartalmaz.

Tisztelt képviselõtársaim elõtt ismert, hiszen a szolgálati törvény általános és részletes vitájában számos érvet hoztunk fel annak érdekében, hogy a szolgálati törvény a fegyveres szervek hivatásos állományai kötelezettségeinél és jogainál, amikor 1996. szeptember 1- jét határozza meg életbelépésnek, akkor vele egy idõben az úgynevezett illetményrendszer - amely táblázatban a törvény mellékletében jelent meg - is vele együtt lépjen életbe.

Akkor az általános vitában elhangzott, hogy erre nincs reális lehetõség, ezért elhúzódott, és törvénymódosítással úgy került rögzítésre, hogy a fegyveres szerveknél 1999. január 1-jéig kell bevezetni az illetménytáblázatban elõírt illetményeket, bértáblázatot. Akkor azt hitte a hivatásos állomány, hogy ez gyakorlatilag 1996-97- ben, részben '98-ban - mint több módosító indítvány is tartalmazta - megtörténik.

Most, amikor a '98. évi költségvetés tervezete van az Országgyûlés elõtt, ismertük meg, hogy csak e bértáblázat bevezetésének egy részére van lehetõség, azaz egyharmadára, a többire pedig majd késõbb. Olyan helyzet teremtõdött tehát, tisztelt képviselõtársaim, hogy a 88/95-ös országgyûlési határozatban meghatározásra került a fegyveres erõknek, illetve a Magyar Honvédségnek a feladata, majd az Országgyûlés módosította, és e feladatokat 1997. december 31-éig elõrehozta, meggyorsította. Az várható volt, hogy ezzel párhuzamosan akkor legalább most a bértáblázat nagyobb része érvénybe lép, vagy a kormány megnézi, hogy milyen forrásokból tudja 100 százalékosan, '98. január 1- jével a bértáblát bevezetni. Ez megoldana számos olyan problémát, amely differenciáltan már most is gondot okoz, hiszen a Belügyminisztériumon belül a Határõrség, a rendõrség, a polgári védelem, a tûzoltóság eltérõ bértáblázattal dolgozik, a honvédség jelen pillanatban a leggyengébb bértáblázattal. Ennek kifejezõje az is, hogy a honvédségnél a gyakorlati területen dolgozó tisztek bértáblázata most csak 61 százalék. Amennyiben a '98-as költségvetésnél megtörténik a jelzett illetményemelés, átlagban 75-80 százalék fölé, akkor a tiszti állománynál nehezen lehet a bértáblát bevezetni.

Így 1999-re egy jelentõs tétellel kellene számolni a költségvetésben, amely az ismert irányszámok figyelembevételével jelen pillanatban nem áll rendelkezésre.

Befejezésül: amikor mi a törvénytervezet módosítására megtettük a javaslatunkat, még egy cél vezérelt bennünket, tisztelt képviselõtársaim: hogy a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak ne kelljen a szolgálati törvény adta lehetõségekkel élniük, magyarán ne kelljen demonstrálniuk, hiszen megítélésünk szerint egy jogállamban ez a fegyveres erõkre vonatkozóan kimondottan szégyen.

(17.30)

Ezért a megoldást a parlamenten belülre gondoltuk. Sajnálattal kell közölnöm önökkel, hogy a honvédelmi bizottság többségében elutasította a napirendre vételt, ezért most ismételten azzal a kéréssel fordulok önökhöz, képviselõtársaim, tegyék lehetõvé, hogy hozzuk a parlamenten belülre e törvényjavaslatnak a megvitatását, és az önök számos módosító indítványával együtt tegyük lehetõvé, hogy a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak bérilletménye lehetõség szerint ne 1999. január 1-jével, hanem azt megelõzõen növekedjék még akkor is, ha nem egyszerre, hanem részletekben kerül is megvalósításra.

Köszönöm szépen. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap